Labklājības ministrija (LM) un biedrība “Latvijas Autisma apvienība” (LAA) aicina ikvienu pilngadīgu personu ar autismu no 26. līdz 30. augustam piedalīties atbalsta grupās. Tajā aicināti piedalīties pilngadīgi cilvēki, kuriem ārsts speciālists, ģimenes ārsts vai psihologs ir noteicis autisma diagnozi.
Atbalsta grupas notiek Labklājības ministrijas īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta “Sociālo pakalpojumu atbalsta sistēmas pilnveide” ietvaros, kur LAA realizē jaunu psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem (AST) un viņu ģimenes locekļiem. Aktivitātes īstenošanu veido trīs posmi – pakalpojuma apraksta izveide, tā pielietošana izmēģinājumprojekta īstenošanas laikā un rezultātu novērtēšana, kā arī izstrādātā apraksta pilnveide atbilstoši rezultātiem.
Augusta nogalē plānotajās atbalsta grupās LAA uzaicinājusi speciālistus no Latvijas un Dānijas dalīties pieredzē un iedrošināt mūsu sabiedrības daļu. Nereti personas ar autismu saskaras ar atbalsta pārtraukšanu līdz ko tiek sasniegta pilngadība. Tomēr bērns ar autismu kļūst par pieaugušo ar autismu, no kura dzīvē tiek pieprasīts un sagaidīts tikpat daudz kā no cilvēka bez autisma. Autisms nav slimība, to nevar izārstēt, tā ir neatņemama cilvēka personības daļa, kuru bieži vien slēpj, jo baidās palikt nesaprasts, pārprast, vai atraidīts.
Projekta ietvaros plānotajās darbnīcās 26., 27. un 30. augustā dalībnieki stiprinās pašapziņu, iegūs jaunus draugus, dalīsies pieredzē, kā arī attīstīs publiskās runas prasmes.
Pieteikties var jau tagad, aizpildot anketu šeit.
“Ar šo tikšanos mūsu ideja ir atsākt atbalsta grupas jauniešiem un pieaugušajiem ar autismu, kā arī veicināt to, lai pieaugušo viedoklis un pieredze būtu sadzirdēta gan semināros, gan konferencēs, medijos un citur. Vēlamies, lai šīs komandas vizīte būtu satikšanās sākums interešu kopām, atbalsta grupām un atbalsta punktam viens otram arī Latvijā”, saka LAA vadītāja Līga Bērziņa.
Atbalsta grupās darbosies kvalificēti speciālisti. Monika Posta ir zinātniece, kura savu autisma diagnozi uzzinājusi jau pieaugušā vecumā, viņa daudz uzstājas konferencēs, stāstot par autismu un cenšoties normalizēt dzīvi autismā. Martine Delfos ir pētniece, psihoterapeite, rakstniece un skolotāja, kura savu dzīvi veltījusi dažādām psihosociālām tēmām, tai skaitā autismam un apgalvojumam, ka cilvēks ar autismu ir tāds pats kā mēs visi – ar jūtām, emocijām, domām, sapņiem, spēju mīlēt un vēlmi būt pieņemtam. Savukārt Krista Vāvere ir profesionāla runas trenere, kura ne tikai iemāca loģiski izteikties, noturēt sarunā galveno domu, bet arī dažādu konfliktsituāciju risināšanas tehnikas sarunā un stresa mazināšanas paņēmienus pirms jebkuras uzstāšanās.
Plašāku informāciju par īstenoto projektu var uzzināt Latvijas Autisma apvienības tīmekļvietnē www.autisms.lv/atbalstit-cela.