11. oktobrī pulksten 16 Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs Filozofu ielā 3 aicina atzīmēt latviešu teātra tēva 175 gadu jubileju – radošā pēcpusdiena par godu svētkiem būs dziesmota, izpildot satīriskas dziesmas jeb kuplejas no dažādām Ā.Alunāna lugām.
Ā.Alunāna memoriālā muzeja vadītāja Elīna Skutele stāsta, ka par latviešu teātra tēvu dēvētais Ā.Alunāns bija pirmais latviešu dramaturgs, režisors un aktieris un īpaši iecienīta viņa darbu iestudējumos bijusi dziesmuspēles forma – tam par pamatu bija lugās iekļautās ironiskās kuplejas ar atsaucēm uz sava laika aktualitātēm.
“Jau kopš pirmsākumiem daudzas Ādolfa Alunāna lugas caurvija kuplejas jeb satīriska žanra dziesmas. Humoristiskas, vieglas, atmiņā paliekošas un ar “lipīgām” melodijām. Šāda dziesmas forma bija veids, kā savulaik piesaistīt un ieinteresēt pirmos skatītājus,” stāsta E.Skutele, skaidrojot: vienlaikus dziesmas bija tās, kas turpināja dzīvot tautas mēlēs arī tad, kad izrādes bija izspēlētas.
“Teātra tēva jubilejai veltītajā muzikālajā pēcpusdienā aicināsim viesus sadziedāties, ģitāras pavadījumā izpildot kuplejas no dažādām Alunāna lugām – “Džons Neilands”, “Mucenieks un muceniece”, “Draudzes bazārs” un daudzām citām,” tā muzeja vadītāja. Repertuārā iekļautas kā plaši pazīstamas, tā arī mazāk zināmās kuplejas. Visiem pasākuma viesiem tiks izsniegti dziesmu vārdi, tāpēc priekšzināšanas nav nepieciešamas, kā arī nodrošināta kafija jeb, kā Ā.Alunāns teiktu, kapija.
Jāpiebilst, ka sadziedāšanās par godu teātra tēva jubilejai pirmoreiz notika pagājušajā gadā. E.Skutele atzīst, ka pērn pasākums guvis jelgavnieku atsaucību un izdevies muzikāls, atmiņām un smaidiem bagāts vakars.
Dalība pasākumā – bez maksas.
Jāatgādina, ka Ā.Alunāna memoriālā māja ir vieta, kurā latviešu teātra tēvs dzīvojis divus pēdējos dzīves gadus – no 1910. līdz 1912. gadam –, bet ģimene – līdz 1926. gadam. Tur atrodas viņa radošais mantojums un ģimenes sadzīves priekšmeti. Pateicoties mazdēlam Ādolfam Švānbergam, muzejā ir vairāk nekā tūkstotis oriģinālpriekšmetu, kas rada īpašu atmosfēru un glabā izcilās personības radīto auru.