Valsts ģimnāzijas aktu zāli piepilda skolēni ar pašu gatavotām, saceptām un citādi sarūpētām lietām, tur notiek tradicionālais Mārtiņdienas gadatirgus. Ik gadu skolēni izdomā tirdziņam īpašu tematiku, un šogad tā ir Mārtiņdiena lielpilsētā. Tāpēc gan telpas noformējums, gan aktivitātes ir saistītas ar dzīvi lielpilsētā.
Ligita Vaita
Jau ienākot skolā, jūtama salda un apetīti rosinoša smarža, jo tradicionāli tieši ēdamlietas skolēni izvēlas tirgot visvairāk. Divas draudzenes Kristas – Krista Gamorja un Krista Soloveika – no Valsts ģimnāzijas 12. klases šodien skolēniem piedāvā kakao dzērienus ar dažādiem saldiem dekoriem. «Mēs pašas kafejnīcās labprāt dzeram dažādus kakao dzērienus, tāpēc šķita, ka tas var būt aktuāli arī citiem. Pagaidām esam pārdevušas divus dzērienus, bet tirdziņš ir tikko sācies,» tā meitenes. Viņas atzīst, ka gatavojušās pasākumam diezgan ilgi un šī ideja virmoja jau no pagājušā gada. «Toreiz nepiedalījāmies, bet šogad saņēmāmies. Praktiski sagatavoties gan nebija ilgi, grūtāk bija visu saplānot, nekā praktiski nopirkt un sagatavot,» atzīst jaunietes. Viņas attiecīgi arī pieskaņojušas apģērbu un skolēniem kakao pārdod, ģērbušās omulīgos rīta svārkos jeb halātos.
Savukārt valsts svētku tuvumu šoreiz izmanto Spīdolas ģimnāzijas 8. klases skolēns Miks Vīķis, viņš pārdod tauriņus ar latviskām prievītēm un citiem latviskiem akcentiem. «Darbojos viens pats, tas ir mans mācību uzņēmums, bet idejiski nedaudz palīdzēja mamma,» tā viņš, piebilstot, ka šodien gribētos pārdot vismaz trīs tauriņus.
Ekonomikas skolotāja Inta Kalniņa, kas arī ir audzinātāja pasākuma organizētājiem Valsts ģimnāzijas 12. m klasei, vērtē, ka skolēnu tirdziņš ir vislabākā prakse, kur skolēniem sagatavoties reālajam tirgum. «Viņi šeit praktiski redz piedāvājumu un pieprasījumu, ko mācāmies stundās, kā arī mācās reklāmu, jo prece ir jāpārdod. Tikai paši darbojoties, viņi saprot – ja uzliks cenu par augstu, tad savu produkciju nesīs mājās, ja uzliks cenu par zemu, tad produkcijas var nepietikt. Tāpēc jau sākotnēji skolēniem jāizvēlas optimāla cena,» vērtē skolotāja.
Viņai pašai visveiksmīgākās idejas likās tās, kur skolēni izmantojuši aktualitātes, piemēram, pārdodot Lāčplēša dienai un valsts svētkiem piemērotus aksesuārus vai Ziemassvētku sveces. «Tas nozīmē, ka jaunieši domā ne tikai šodienai, bet arī jau nedaudz ilgtermiņā,» tā skolotāja. Arī viņa šodien atbalsta Mārtiņdienas tirdziņa tematiku un pa aktu zāli pastaigājas ar sunīti padusē – kā lielpilsētas dāma.
Jāpiebilst, ka Mārtiņdienas tirdziņš Valsts ģimnāzijā ir tradīcija, kurā iesaistās vairākas skolas, šogad tās ir Valsts ģimnāzija, Spīdolas ģimnāzija un 5. vidusskola. Tirdziņā piedalās gan skolēni ar savām mācību uzņēmumu idejām, gan citām precēm. Tradicionāli visvairāk piedāvājumā ir dažādas ēdamas lietas – vafeles, bulciņas kēksi, svaigie augļi un citi gardumi.
Foto: Krišjānis Grantiņš