Rakstniecības un mūzikas muzejs (RMM) aicina sabiedrību iesaistīties topošās ekspozīcijas «Dziesma» veidošanā, atbildot uz aptaujas jautājumiem par dziesmu lietošanas un klausīšanās paradumiem ikdienā.
Ritma Gaidamoviča
RMM mājas lapas redaktore Maija Treile stāsta, ka ar aptauju un interviju palīdzību muzejs centīsies noskaidrot, cik pamatoti ir tādi tradicionāli apgalvojumi kā «latvieši ir dziedātāju tauta», «latviešu kori ir Latvijas «Nokia»», «dziesmotā revolūcija ļāva atjaunot Latvijas valstisko neatkarību» un citus. Ar dziesmas vēstures interpretācijas starpniecību RMM ekspozīcija sniegs ieskatu ne tikai divu profesionālu mākslas nozaru – rakstniecības un mūzikas – attīstībā, bet arī veicinās diskusiju par nacionālās identitātes jautājumiem.
Dalīties savā pieredzē iespējams aptaujā internetā ŠEIT . Tāpat muzeja pārstāvji dosies izbraukumos uz dažādām Latvijas pilsētām, tostarp Jelgavu, kur izvaicās vietējos iedzīvotājus. Sadarbībā ar reģionu kultūras iestādēm aptaujas anketas būs pieejamas arī ilgākā laika periodā. Ikviens, kuram ir personīgs stāsts par īpašu notikumu, kurā liela nozīme bijusi kādai dziesmai, aicināts sazināties ar muzeju pa e-pastu aivars.madris@rmm.lv vai tālruni 67221956.
RMM pastāvīgo ekspozīciju «Dziesma» plānots atklāt līdz ar rekonstruēto muzeja ēku 2016. gada pavasarī. Pamatojoties uz dziesmas un dziedāšanas tradīcijas nozīmību Latvijas kultūrā, tā iecerēta kā muzeja dāvana Latvijas Republikas 100 gadu jubilejā. Ekspozīcijas struktūra tiks veidota, stāstot Latvijas dziesmu vēsturi caur mūsdienu cilvēka dzīves ritējumu. Līdzīgi kā Krišjāņa Barona tautasdziesmu kārtojumā, ekspozīcijā cilvēks piedzims, augs, izies cauri noteiktai sociālajai pieredzei, ieaugs savas kopienas mantojumā un kļūs jau par nākamās paaudzes bāzi.