Pēc 15 gadu pauzes Jelgavā šodien Ādolfa Alunāna mājā atklāta mākslinieka Gunta Švītiņa personālizstāde «Ikdiena un citas dienas». «Nezinu, kā tas ir citiem cilvēkiem, bet mana mūža lielāko daļu veido ikdiena, un tikai pēc tam nāk pārējās dienas. Pēc godīgi nostrādātām astoņām stundām pamatdarbā pie manis atnāk pārējās stundas, kurās varu mierīgi radīt mākslu bez laika ierobežojuma,» saka G.Švītiņš, izstādē piedāvājot savu skatījumu uz ikdienu pasteļos, zīmējumos, fotogrāfijās, datorgrafikā un ilustrācijās.
Ritma Gaidamoviča
G.Švītiņa pamata darbavieta ir Latvijas Valsts arhīvs, bet brīvo laiku viņš velta fotografēšanai, gleznošanai, zīmēšanai, rakstīšanai un datorgrafikai. «Lai gan daudzi domā, ka darbs arhīvā ir pelēka rutīna, mana ikdiena nav vienmuļa. Manā pārziņā ir darbi, kas galvenokārt saistīti ar virtuālo izstāžu veidošanu – dizains, vizuālā koncepcija. Ievērojamu daļu no mana darbalaika aizņem ekskursiju vadīšana pa Latvijas Valsts arhīvu, nodarbību un semināru organizēšana studentiem, skolotājiem un arī ārzemju viesiem,» par savu ikdienu stāsta G.Švītiņš, piebilstot, ka pēc darbadienas pārējais laiks tiek veltīts mākslinieciskām izpausmēm.
Jāteic, ka vasarā parasti māksliniekiem ir īstā darba duna – notiek plenēri, viņi dodas gleznot dabā, «ķert» foto mirkļus, bet uz izstādēm, atšķirībā no ziemas, sarosās reti. Izņēmums šogad ir G.Švītiņš, kurš iesāk vasaru ar personālizstādi. Jāpiebilst, ka pēdējā viņa personālizstāde «Nomoda sapņi» Jelgavā bija skatāma pirms 15 gadiem Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā. «Tiešām dīvaini, pat nebiju aizdomājies. Taču tā ir, kolēģi gatavojas plenēriem un radošiem komandējumiem, bet es piedāvāju izstādi. Jāteic, ka uz to mani «pavilka» bijušie Jelgavas muzeja kolēģi un Jelgavas mākslinieku biedrība. Manuprāt, man darbu ir pietiekoši daudz, turklāt jelgavnieki sen nav redzējuši, ar ko es nodarbojos šodien,» spriež G.Švītiņš.
Mākslinieks atzīst, ka viņa ikdiena ir ļoti krāsaina, iespaidiem bagāta un piepildīta, tāpēc arī nolēmis šajā personālizstādē parādīt savu darbību visdažādākajos mākslas laukos. Izstādē ir skatāmi pasteļi, tušas zīmējumi, datorgrafika, grāmatu ilustrācijas, pastkartīšu māksla jeb «mail art», G.Švītiņa publikācijas mākslas zinātnē, lietišķā grafika. Taujāts par to, ar ko aizraujas vairāk – foto, ilustrācijām, zīmējumiem, gleznošanu –, mākslinieks lēš, ka nevar to strikti nodalīt. «Skatos, redzu, analizēju un secinu. O, tas ir tik skaisti, ka nedrīkstu attēlot pastelī, jo tad var iznākt kāds ļoti bezgaumīgs sienas deķītis, tas ir jāfotografē! Savukārt savas sajūtas par saulrietu, miglu, krāsas niansēm varu rādīt tikai ar pasteli. Ilustrācijās jāveido stāsts, un to var izdarīt tikai ar daudzu fotogrāfiju savienošanu. Allaž jāmeklē visatbilstošākā izteiksme un vistiešākais raksturojums savām sajūtām. Nereti tas ir grūti, bet reizēm fantastiski viegli. Vienkārši katrā laikā ir cits galvenais varonis, kuram pievēršu uzmanību,» atzīst G.Švītiņš.
Izstāde «Ikdiena un citas dienas» muzejā būs skatāma līdz 17. augustam.
Foto: Ivars Veiliņš