Pārbaudot skolēnu zināšanas un prasmes ceļu satiksmes drošībā, šodien Jelgavas 4. sākumskolā notika CSDD konkurss «Jauno satiksmes dalībnieku forums 2014». Organizatori atzīst, ka teorijā un pirmās palīdzības sniegšanā Jelgavas skolēni ir gandrīz teicamnieki, taču «klupšanas akmens», tāpat kā citviet Latvijā, ir ceļa zīmes. Uzrunātie skolēni atzīst: «Mēs noteikumus zinām: jābūt velosipēdista tiesībām, jābrauc pa veloceliņu vai ietvi, jāvelk ķivere un nedrīkst traucēt gājējiem, citādi policija var atņemt riteni.»
Ritma Gaidamoviča
Jelgavā aizvadīts «Jauno satiksmes dalībnieku forums 2014» otrais posms, kurā piedalījās astoņas komandas – no Jelgavas 3. sākumskolas, 4. sākumskolas, 2. pamatskolas un Jelgavas novada Aizupes pamatskolas.
Dalībniekiem bija jāapliecina teorētiskās zināšanas par ceļu satiksmes noteikumiem un satiksmes drošību, jāprot sniegt pirmā medicīniskā palīdzība, jāpārzina velosipēda uzbūve, kā arī jāpārvar divas šķēršļu joslas, praktiski izbraucot tās. Skolēni atbildēja uz šādiem jautājumiem: vai Dāvis, kuram ir desmit gadi, drīkst braukt uz skolu ar velosipēdu; vai spiediens velosipēda riepā ir mazāks nekā auto riepā; vai spogulis paredzēts tikai tiem velo, ar kuriem brauc meitenes; vai sarkans velosipēds ripo ātrāk nekā zils; kas jādara, ja cietušais zaudējis samaņu un elpo? Bet praktiskajā daļā bija jāpārvar divas šķēršļu joslas – ar velosipēdu jānobrauc pa dēli, jāizbrauc šķērslim pa apakšu, jāizbrauc starp kociņiem, kas izkārtoti s burta formā, nenogāžot nevienu. Turklāt uzdevumu grūtāku padarīja mugursoma uz pleciem.
Jāteic, ka gan ar teorētiskajiem uzdevumiem, gan praktisko daļu mūsu skolēniem veicās labi. Tiesneši atklāj, ka teorijā jelgavnieki ir teicamnieki, piemēram, kāds puika pirmās palīdzības jautājumos saņēma 18 no iespējamajiem 20 punktiem, nokļūdoties tikai vienā no desmit jautājumiem. Galvu palauzīt bērniem gan nācās uzdevumā, kur uzzīmētās ielās un krustojumos jāizvieto ceļa zīmes. «Ar to problēmas ir visiem, jo bērni diemžēl nepazīst ceļa zīmes. Esam saņēmuši pat jautājumus, ko nozīmē konkrētā zīme – tas bija par ceļa zīmi «Galvenais ceļš». Uz to gan vecākiem, gan skolotājiem jāliek akcents,» tā tiesneši.
Uzrunātie skolēni atzīst, ka ar riteni brauc bieži, bet tikai daļa to varot atļauties tālāk par savas mājas pagalmu, jo viņiem ir velosipēdista apliecība. Tie, kuriem tās nav, gatavojoties konkursam, samācījušies teoriju un grasās tuvākajā laikā nokārtot eksāmenu. Piemēram, Ričards Briņecs no 3. sākumskolas ceturtdien grasās nokārtot eksāmenu, lai saņemtu velosipēdista apliecību. «Gribu braukt uz skolu ar riteni, taču bez tiesībām to nedrīkstu. Man jau šķiet, ka noteikumus zinu – jābrauc pa veloceliņu vai gājēju ietvi, jo pa ielu vieni nevaram braukt,» tā Ričards. Artūrs Karaša piebilst, ka svarīgi ir, lai galvā būtu ķivere. «Pats to gandrīz vienmēr lietoju, lai izvairītos no traumām un arī soda,» tā Artūrs. Skolēni spriež – ja neievēros noteikumus, var nākties maksāt sodu, taču bargākais sods, viņuprāt, būtu tas, ja atņemtu velosipēdu.
Jāpiebilst, ka kopumā pirmās kārtas sacensības notiks 32 Latvijas reģionos un labākie no tām tiksies Latvijas finālā 6. un 7. jūnijā. Uzvarētāji dosies uz Eiropas jauno satiksmes dalībnieku sacensībām Norvēģijā, kas notiks septembrī.
Foto: Vineta Zelča