Šodien deju centrā «Cukurfabrika» tikās Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas divpadsmitie, lai prezentētu izglītības pētījumu atbalsta projektā izstrādātās inovatīvās idejas ar domu, ka tās varētu vēlāk komercializēt. Skolēni piedāvāja dažādus produktus – veselīgus pussaldos un sāļos mušļa batoniņus «Spēka batoniņš», kas maksā 24 santīmus, aizslēdzamus finiera skapīšus skolā, kuros var nolikt skolas mantas un to skolēns īrētu par latu mēnesī, paneli «Drošā nakts», kas kalpo par apgaismojumu sieviešu rokassomiņā, makulatūras konteineru, kurā, nododot izlietoto papīru, pretī var saņemt jaunu, bukletu ar idejām, kur var izmantot dažādus otrreiz pārstrādājamos materiālus – un ierosināja mācību grāmatas ierunāt audio formātā.
Ritma Gaidamoviča
Šīs idejas skolēni kopā ar skolotājiem izstrādājuši trīs gadu laikā, un šodien žūrijas komisijai, kas iejutās investoru lomā – skolas direktores vietniecei Gunai Stepiņai, Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra Uzņēmējdarbības atbalsta nodaļas vadītājai Līgai Miķelsonei, «Zemgales EKO» projektu vadītājai Evijai Vaivodei, uzņēmējam Aināram Tamisāram un profesorei Tatjanai Koķei –, tās prezentēja.
Skolēni gan uzsvēra, ka viņu mērķis ir pasniegt ideju, bet par nopietnu ražošanu gan vēl īsti nedomā. Tiesa, daži mazliet gribot pamēģināt, vai produkts «aizies», piemēram, mušļu ražotāji savu preci gatavojas tirgot skolas Ziemassvētku tirdziņā, bet somiņu apgaismojuma izgudrotāji grib saprast, vai Jelgavā šī lieta cilvēkus saistītu.
Daļa 12. klases skolēnu šodien prezentēja un ļāva arī nogaršot katram apmeklētājam viņu izgatavoto pussaldo un sāļo musli batoniņu «Spēka batoniņš», kas gatavots no dabīgiem produktiem. Batoniņā izmantotas auzu pārslas, valrieksti, mandeles un zemesriekstu sviests. Pussaldajā klāt nāk vēl dzērvenes, bet sāļajā – sāļie zemesrieksti. Batoniņa svars – 50 grami –, un jaunieši izrēķinājuši, ka tā pašizmaksa pussaldajam batoniņam ir 24 santīmi, bet sāļajiem – 23 santīmi. Skolēni uzsver, ka viņu batoniņam ir vairāki plusi, proti, tas ražots no dabīgiem produktiem bez E vielām, tam ir pieņemama cena un videi draudzīgs iepakojums.
Vēl daļa divpadsmito šodien prezentēja ideju par rokassomiņas apgaismojumu, kas sniegtu komfortu diennakts tumšajā laikā, piedāvājot īpašu paneli «Drošā nakts», kurā iestrādātas diožu lampiņas. Panelis ievietojams somā, un apgaismojums ieslēdzams ar podziņu. Viņu nākotnes iecere gan ir tā darbību izveidot ar sensoru – atver somu diennakts tumšajā laikā, un tas iedegas. Paneļa gaisma darbojas uz baterijām, taču varētu domāt arī par saules bateriju izmantošanu. Tāpat skolēniem ir doma, ka panelī vēl varētu iestrādāt arī ultraskaņu, kas aizbaidītu dzīvniekus, un smakojošu vielu, kas atbaidītu odus. Aptuveni 20×10 centimetrus liels panelis ar vienkrāsainu apgaismojumu, pēc skolēnu aprēķiniem, izmaksā desmit latus, ar krāsainām lampiņām – 15 latus, bet līdz ar pārējām ekstrām tā cena augtu. Lai gan no malas panelis izskatās diezgan paliels, tas noteikti esot vieglāks par kabatas bateriju.
Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā šogad sāka mācīties pirmklasnieki un vecākās klases skolēni novērojuši, ka diezgan grūti viņiem stiept smagās somas, tālab labs risinājums būtu katram skolēnam savs aizslēdzams skapītis. Idejas novitāte – apakšējā lāde, kurā tiks ievietoti apavi, kalpos arī kā soliņš, uz kura atsēsties. Līdz ar to tiks ietaupīta vieta. Skapīšiem, protams, būtu īpašs dizains ar multfilmu varoņiem. Bet, lai tie skolai atpelnītos, jaunieši piedāvā to īrēt par latu mēnesī.
Domājot par vides saudzēšanu, jauniešiem arī radusies doma par īpašu makulatūras konteineru skolā, kas darbotos līdzīgi kā dzērienu automāti publiskās telpās. Proti, skolēns vai skolotājs konteinerā ieliek papīru un par to saņem pretī jaunu burtnīcu vai A4 lapas. Paši grupas biedri kopā ar skolotāju vēl nav izdomājuši, kā kontrolēt, cik daudz jauno papīru tu drīksti paņemt pretī, taču A.Tamisārs ierosināja iebūvēt svarus, kas nosvērs un displejā parādīs, cik daudz papīra drīkst ņemt. Pēc grupas domām, tā tiktu atrisināta situācija, kāda radusies šobrīd skolā: makulatūra netiek atsevišķi savākta.
Tāpat šodien jaunieši piedāvāja bukletu ar radošām idejām par to, kā var izmantot it kā nederīgus materiālus jeb otrreiz izmantojamos materiālus. Piemēram, no plastmasas iepirkumu maisiņiem var izgatavot paklājiņu, kas lieti noderētu, piemēram, vannas istabā vai koridorā. Vēl skolēni, ņemot vērā tehnoloģiju iespējas, jauniešu slinkumu lasīt mācību grāmatas, rosina tās ierakstīt audio formātā, lai var klausīties. Tas būtu ērtāk un, iespējams, vairāk skolēnu arī apgūtu mācību vielu.
Jāpiebilst, ka šīs idejas izstrādātas projektā, kurā iesaistījušās piecas skolas – pa vienai no katra Latvijas reģiona. Zemgali pārstāv Jelgavas Tehnoloģiju vidusskola, un šīs dienas tikšanās mērķis bija žūrijai noteikt, kuri divi projekti un idejas tiks virzīti tālāk prezentācijai uz valsti.
Foto: Ivars Veiliņš