Ekspertīzes rezultāti apstiprina, ka tehniskais šķidrums, ar ko saindējušies un miruši vismaz septiņi cilvēki Jelgavā, bijis metanols, nāvējošās dziras sastāvā konstatēti 99 procenti metanola. Mediķi norāda, ka tas organismā rada acidozi jeb skābes daudzuma palielināšanos asinīs, kas saindē organismu un «nogalina» vājāko no orgāniem. Otrdien slimnīcā miris vēl viens vīrietis, un šis ir jau septītais metanola upuris Jelgavā.
Ligita Vaita, Ilze Knusle-Jankevica
Jelgavas slimnīcas vadītāja vietniece Solvita Ābola šorīt informē, ka otrdien slimnīcā ar saindēšanās pazīmēm ievesti vēl četri vīrieši, no kuriem viens – 1963. gadā dzimis – apmēram stundas laikā miris. «Mirušais vīrietis nāvējošo dziru mājās bija lietojis trīs dienas,» norāda S.Ābola.
Dienas laikā kopumā slimnīcā ievesti četri pacienti – visi vīrieši. 1963. gadā dzimis vīrietis slimnīcā mira, bet vēl trīs – aptuveni 40, 51 un 54 gadu veci – ārstēšanos turpina. Viens no pacientiem atrodas reanimācijā. Tāpat ārstēšanos slimnīcā turpina vēl vairāki vīrieši, bet 55 gadu vecais vīrietis, kurš slimnīcā ārstējās kopš sestdienas, vakar izrakstīts.
Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis šorīt raidījumā LNT «900 sekundes» norāda, ka metanols jau nelielā devā cilvēkam ir ļoti bīstams, bet tā ietekme uz organismu var parādīties pat tikai pēc divdesmit stundām.
Arī S.Ābola portālu www.jelgavasvestnesis.lv papildina, ka pietiek ar nelielu metanola devu, lai notiktu vispārēja organisma saindēšanās. «Metanols, nonākot organismā, rada acidozi – izmaina skābju daudzumu asinīs, tas ietekmē visu organismu, taču katram pacientam par nāves iemeslu kļūst cita – vājākā – orgāna apstāšanās,» teic S.Ābola, piebilstot, ka vairāki ievestie pacienti sūdzējušies par elpas trūkumu un redzes problēmām.
Mediķi arī skaidro, ka «pretinde» metanolam ir etanols, un, iespējams, tieši tādēļ sievietēm bīstamās dziras iedzeršana izrādījusies letāla. «Mirušās sievietes dzērušas tikai šo nāvējošo dziru, bet vīrieši «pa virsu» uzdzēruši, piemēram, alu, kura sastāvā ir etanols. Līdz ar to vairāki vīrieši sevi tādējādi ir paglābuši no nāves,» situāciju skaidro S.Ābola.
Iekšlietu ministrs telefonintervijā televīzijā vēlreiz norāda, ka vieta, kurā tika tirgots nelegālais alkohols un apritē palaists metilspirts, ir zināma, un, pateicoties tam, ka izdevies izņemt lielu daudzumu bīstamās dziras, upuru skaits ir iespējami mazāks. Jautāts, cik daudz bīstamās dziras varēja nonākt apritē, R.Kozlovskis nevēlējās minēt konkrētus litrus, tomēr norāda – upuru skaits varēja būt desmitreiz lielāks.
Ministrs arī neizslēdz iespējamību, ka upuru skaits vēl varētu pieaugt, jo metanola iedarbība uz cilvēka organismu var parādīties novēloti.
Otrdien tiesa kā drošības līdzekli četriem no pieciem aizturētajiem piemērojusi apcietinājumu. Piektajam piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka 12. oktobrī Jelgavā pēc nezināmas izcelsmes šķidruma lietošanas mirušas četras personas. Līdz trešdienas rītam upuru skaits ir pieaudzis jau līdz septiņiem. Policija uzsākusi kriminālprocesu un aizdomās par šī šķidruma izplatīšanu aizturējusi piecas personas. Kā iespējamās vietas, kur iedzīvotāji iegādājušies aizdomīgo šķidrumu, policija min Kazarmes un Katoļu ielu.
Foto: Ivars Veiliņš
Saistītās ziņas
Saistībā ar nelegālā alkohola apriti apcietinātas četras no piecām aizturētajām personām
Ministrs tehniskā šķidruma ekspertīzes rezultātus sola divu dienu laikā
Pirmdienas vakarā no tehniskā šķidruma mirusi vēl viena sieviete; divi vīrieši turpina ārstēties
Apcietina vienu no aizturētajiem nelegālā alkohola izplatītājiem
Tehniskā šķidruma piektais upuris: sieviete, kas bija smagā stāvoklī slimnīcā, mirusi
Neizslēdz, ka dzīvībai bīstamais šķidrums vēl ir apritē; aicina nelietot «točku» preci
Slimnīca: «No aizdomīgā alkohola Kazarmes ielā cietušas piecas personas»
Pēc nelegālā alkohola lietošanas miruši četri cilvēki; aizturētas piecas personas (papildināta 8.13)