Šodien Valsts policija akcijas «Drošības dienas 2013» ietvaros viesojās Jelgavas 5. vidusskolā, kur 5. klases skolēniem novadīja lekciju «Drošība internetā». «Internetā ir jābūt uzmanīgiem un jādomā, ko rakstīt, kādas bildes un informāciju ievietot, jo mēs itin viegli varam kļūt par upuriem vai ar saviem jokiem nodarīt kādam pāri,» norāda Valsts policijas inspektore Jeļena Visocka.
Ilze Knusle-Jankevica
Sākot lekciju, inspektore vēlējās noskaidrot, cik daudz laika šī vecuma bērni pavada pie datora. Atbildes bija visdažādākās: vienu stundu, divas, trīs, arī sešas stundas brīvdienās. «Jūsu vecumā vidēji dienā pie datora ieteicams pavadīt pusotru divas stundas, ieskaitot laiku, kas nepieciešams mācību materiālu meklēšanai,» tā inspektore.
Viņa norāda, ka ir deviņi drošas interneta lietošanas noteikumi, kas būtu jāievēro. Pirmais: aizsargā savu privāto dzīvi un neizpaud personīgo informāciju – vārdu un uzvārdu, adresi, telefona numuru, paroles. Otrais: neizpaud informāciju par citiem cilvēkiem, tostarp vecākiem, draugiem. Trešais: izvairies no saziņas ar cilvēkiem, kuriem neuzticies (saziņu jebkurā brīdī var pārtraukt). Ceturtais: anonimitāte neatbrīvo no atbildības (pēc komentāriem ir iespējams atrast, no kurienes tas rakstīts, pat ja nav norādīts īstais vārds). Piektais: cieni citu viedokli un tiesības un pieprasi tādu pašu attieksmi pret sevi. Sestais: ja tevi internetā aizskar, aizvaino, noteikti izstāsti par to kādam, kam uzticies. Septītais: neļauj manipulēt ar sevi un piespiest rīkoties nelikumīgi. Astotais: ievēro interneta lietošanas noteikumus. Devītais: neesi vienaldzīgs pret problēmām, ko redzi.
J.Visocka atgādināja, ka vecumā līdz 18 gadiem par bērnu rīcību atbild viņu vecāki, tāpēc arī interneta lietošana būtu jāsaskaņo ar vecākiem – viņiem būtu jāzina, kādu informāciju bērns taisās izpaust, kādas bildes ievietot internetā, ka grasās satikties ar interneta draugu. «Ja nevarat to izstāstīt vecākiem, tad izstāstiet savai uzticības personai, bet tam vajadzētu būt pieaugušajam,» viņa aicināja. Tāpat viņa norādīja, ka jāseko līdzi tam, ko pie tava datora dara draugi. «Piemēram, ja draudzenei ir radies konflikts un viņa no tava datora uzrakstīs kādam dusmīgu vēstuli, izsekojot vēstulei, policija nonāks uz pēdām tev, nevis draudzenei,» piemēru min policiste.
Piektklasnieki portālam www.jelgavasvestnesis.lv stāsta, ka visbiežāk internetā sazinās ar draugiem, piemēram, sociālajā tīklā «odnoklasniki», reizēm iepazīstas arī ar virtuāliem draugiem, spēlē spēles. Meitenes ir arī saņēmušas tā saucamās ķēdes vēstules, kas jāizsūta noteiktā laikā noteiktam skaitam cilvēku, lai kaut kas notiktu vai nenotiktu. Viena meitene pat atzinās, ka ir saņēmusi vēstulīti, kurā teikts, ka pusnaktī jāpieskaras tējkannai, tad no rīta zem spilvena būšot aifons. Viņa esot to pamēģinājusi, bet telefonu zem spilvena neatrada.
Lekcijas beigās policijas pārstāve uzsvēra: «Atcerieties, ka attiecības ar draugiem un ģimeni ir svarīgākas par datoru.»
Jāpiebilst, ka «Drošības dienās» policisti stāsta arī par to, kā pasargāt sevi un savas mantas, kā būt redzamiem uz ceļu un kādi satiksmes noteikumi jāievēro, par vielām, kas izraisa atkarību, un kā tā izpaužas.
Foto: Ivars Veiliņš