No šodienas, 2. septembra, Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa 9. stāva izstāžu zālē skatāma latviešu glezniecības vecmeistara Gunāra Kroļļa lielformāta zīmējumu izstāde «Zemapziņas vēstījumi», informē Jelgavas reģionālā Tūrisma centra pārstāvis Pauls Rēvelis. Tikšanās ar mākslinieku – 5. septembrī pulksten 17.
Ritma Gaidamoviča
G.Kroļļa zīmējumu izstāde «Zemapziņas vēstījumi» Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa izstāžu zālē apskatāma līdz 31. oktobrim. Tajā eksponēti 20 liela izmēra (100×70 cm) zīmējumi. Grafiķis G.Krollis ir viens no izcilākajiem vecākās paaudzes latviešu māksliniekiem.
Daiļrades sākumā G.Krollis aizrāvās ar linogriezumu, vēlāk strādājis oforta tehnikā un laiku pa laikam nodarbojies arīdzan ar akvareli un glezniecību. Nozīmīgs ir mākslinieka ieguldījums grāmatu ilustrāciju laukā. Liela viņa dzīves daļa pagājusi pedagoģiskajā darbā, audzinot jauno grafiķu paaudzi Latvijas Mākslas akadēmijā.
«Zīmulis kā tehnika G.Krollim uzmanības centrā ir jau vairākus gadus. Viņa zīmējumos apvienojas dažādi laikmeti un dažādu tautu kultūras. Laika izpratni zīmējumos nosaka mākslinieka griba un iztēle. Ielūkojoties tajos, šķiet, ka G.Krollis mums atgādina par cilvēces bagāto kultūras pagātni, kas ir pamatā šodienas pasaulei un ko bieži piemirst. Te ir atpazīstami tēli gan no seno alu zīmējumu perioda, gan no Mezopotāmijas, gan Senās Ēģiptes un Senās Grieķijas laikiem, gan viduslaiku Eiropas kultūras vēstures,» tā rīkotāji.
Grafiķa zīmējumi arī no skatītāja prasa krietnu zināšanu bagāžu pasaules mākslas vēsturē. Darbu rašanos noteikušas autora pārdomas par pasauli, tās gaitu, arī par mums. G.Krollis zīmējumos atklājas kā filozofs, kurš savas atziņas pauž ar zīmētiem tēliem.
«Patīkamu pārsteigumu mākslas cienītājiem var sagādāt zīmējumu pētīšana, pieejot tiem tuvāk. Mākslinieks lietojis dažādas cietības grafīta zīmuļus, te punktējot, te formas veidojot ar īsākām un garākām svītrām, te rūpīgi variējot formas un gaismēnas, radot vienlaikus glezniecisku un skulpturālu iespaidu. Viss uzreiz nav atklāts un redzams – jāieskatās, jāiedziļinās, jāmēģina saprast, ko G.Krollis gribējis pateikt un ko redzētais atgādina skatītājam, kam ir cita dzīves un gara pieredze,» teikts izstādes aprakstā.
Foto: no JRTC arhīva