Nepilnas nedēļas laikā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigāžu mediķi slimnīcās nogādājuši divus cilvēkus, kuriem kļuvis slikti pēc sēņu ēšanas un radušies veselības traucējumi (slikta dūša, vemšana). Šādi gadījumi fiksēti Zemgalē un Rīgas reģionā. Tāpēc mediķi aicina būt uzmanīgiem, lietojot uzturā sēnes.
Inga Vītola, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Sabiedrisko attiecību speciāliste
NMPD mediķi aicina būt ļoti uzmanīgiem, lasot mežā vai pērkot tirgū sēnes, kā arī ievērot pareizu sēņu sagatavošanu. Saindēties var, ne tikai ēdot indīgas sēnes, bet arī nepareizi tās termiski sagatavojot. Ja ieēsta indīga sēne, tas nereti var izraisīt ļoti nopietnas un pat paliekošas veselības problēmas, kā arī dažkārt saindēšanās var beigties letāli.
Kā pasargāt sevi no saindēšanās ar sēnēm?
Mediķi uzsver: pirmie saindēšanās simptomi var parādīties vienas līdz divu stundu laikā, bet dažkārt tie var parādīties arī vēlāk. Simptomi var būt dažādi atkarībā no saindēšanās smaguma. Ļoti bieži pirmās pazīmes ir vemšana, vājums, svīšana un sāpes vēderā. Ja ir aizdomas, ka notikusi saindēšanās ar sēnēm, nekavējoties jāzvana 113, lai izsauktu neatliekamo medicīnisko palīdzību. Gaidot mediķus, ieteicams izdzert ne vairāk kā glāzi vēsa ūdens. Nekādā gadījumā nedrīkst lietot alkoholu.
Ārstēšanās process ir ātrāks un sekmīgāks, ja ir zināms, ar kādu sēni saindēšanās notikusi, tādēļ ieteicams saglabāt neapēstās sēnes un arī tās sēnes, kuras kopā ar ēdienu ir atvemtas, lai būtu iespējams noteikt, kas izraisījis saindēšanos, un izvēlēties atbilstošu ārstēšanu.
Foto: no JV arhīva