Šodien Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā (ZRKAC) aizvadīta pilsētas olimpiāde fizikā. Tā interesanta ar to, ka piecdesmit trīs 9. – 12. klašu skolēni fizikas olimpiādes uzdevumus, ko sagatavojusi Latvijas Universitāte (LU), pildīja internetā ZRKAC datorklasēs. Jomas speciālisti atzīst, ka šādai sistēmai ir vairāki ieguvumi – vispirms jau pats skolēns ātrāk uzzina rezultātu, jo visu aprēķina dators, bet skolotājiem ir atvieglots darbs.
Ritma Gaidamoviča
Jāteic, ka lielākā daļa olimpiādes dalībnieku ar jauno fizikas olimpiādes formu jau bija pazīstami – pērn tiešsaistē notika valsts fizikas olimpiāde. Arī tad labākie skolēni tikās ZRKAC. ZRKAC Vispārējās un profesionālās izglītības atbalsta nodaļas vadītāja Sanita Šabanska stāsta, ka eksperimentālais projekts, kurā piedalījās arī Jelgavā, pērn izrādījās veiksmīgs, tāpēc nolemts, ka šogad arī pilsētas olimpiāde notiks šādi.
Šodien ZRKAC tikās 53 jaunieši no 9. līdz 12. klasei, kuri olimpiādes uzdevumus pildīja četrās ZRKAC klasēs. ZRKAC speciāliste Gita Jēgere stāsta, ka no paša rīta gan mazliet radušās problēmas ar tehniku –sistēma, kurai slēdzās klāt dalībnieki no visas Latvijas, īsti neizturēja slodzi, taču tas nekādi neietekmēja skolēnu darbu. Katram, neatkarīgi no tā, cikos viņš sistēmai pieteicās, uzdevumu pildīšanai tika atvēlētas tieši trīs stundas. «Jāteic, ka atšķirībā no pagājušā gada vecāko klašu skolēniem vairs nebija tik liels uztraukums kā pērn. Viņi jau sistēmu zināja, atlika vien pievērsties uzdevumu pildīšanai. 9. klases skolēniem gan tas papildu stresu radīja, taču domāju, ka viņi diezgan labi ar visu tika galā,» stāsta G.Jēgere. Uzklausot skolēnus un skolotājus, 12. klašu olimpiādes dalībnieki atzinuši, ka uzdevumi šogad bijuši pagrūti. Speciālisti gan uzsver, ka ar to jārēķinās – olimpiādē jau tiekas paši labākie, tāpēc jārēķinās, ka šeit uzdevumiem būs augstāks grūtības pakāpes līmenis.
Katrs skolēns internetā saņēma uzdevumu lapas, kurās viņam bija jāieraksta pareizā atbilde. Viņš varēja izmantot arī fizikas un matemātikas formulu lapas. Rēķiniem iedotas apzīmogotas rūtiņu piezīmju lapas, kurās skolēni varēja veikt melnrakstu. Jāpiebilst gan, ka skolēniem bija jānodod arī melnraksti. Tie līdz nākamajai fizikas olimpiādei Vispārējās un profesionālās izglītības atbalsta nodaļā, lai var izmantot gadījumos, ja ir jāpierāda, ka skolēns ir bijis klāt olimpiādē un patstāvīgi pildījis uzdevumus.
Speciālisti uzsver, ka no šādas sistēmas – olimpiādes tiešsaistē – ir vairāki labumi. Vispirms jau paši skolēni pēc uzdevumi izpildes uzreiz uzzina savu punktu skaitu. Tā kā izvērtēšana notiek datorizēti, tas viss ir iespējams daudz ātrāk. S.Šabanska stāsta, ka rezultāti par mūsu pilsētas skolēnu panākumiem fizikas olimpiādē būs zināmi nedēļas laikā. Tos nodaļas vadītāja saņems savā e-pastā. Jāpiebilst, ka tie arī parādīs, kuri no skolēniem tālāk dosies uz valsts fizikas olimpiādi. Tāpat šāda sistēma visnotaļ atvieglo skolotāju darbu – pēc olimpiādes nav jāsēž garas stundas un jālabo olimpiādes uzdevumi.