Līdzīgi kā gada sākumā prognozēja Valsts darba inspekcijas (VDI) direktors Renārs Lūsis, salīdzinot ar pērno gadu, nereģistrētās nodarbinātības apjomi šogad nav būtiski samazinājušies, tie ir pat pieauguši, tāpat kā pieaudzis letālo un smago darba negadījumu skaits.
Uzmanības lokā pēc nelaimes gadījumu skaita joprojām ir būvniecība, mežistrāde un kokapstrāde, tāpēc šajās nozarēs VDI plāno turpināt pārbaudes arī nākamgad. Ar šīm nozarēm saistītos darbos šogad cietuši 75 cilvēki, bet dzīvību zaudējuši 16. Salīdzinot situāciju ar pērno gadu, 2011. gadā darba negadījumos bojā gājuši 34 cilvēki, bet šogad oficiāli apstiprināti 30 šādi gadījumi un vēl 18 atrodas izmeklēšanā. Savukārt smagos nelaimes gadījumos šogad cietuši 199 nodarbinātie, bet pērn šajā pašā laikā – 191 nodarbinātais.
Šogad Darba inspekcija bijusi stingrāka attiecībā pret paaugstinātas bīstamības objektu darbības apturēšanu. Par 25 procentiem pieaudzis uz laiku apturēto objektu skaits un 2,5 reizes vairāk izsniegti brīdinājumi par objekta apturēšanu, ja netiks novērstas atklātās nepilnības.
Lielas raizes VDI sagādājusi arī nereģistrētā nodarbinātība. Līdz novembra beigām VDI apsekojusi 2800 uzņēmumus, atklājuši 2741 ēnstrādnieku un piemērojusi administratīvos sodus gandrīz 1 miljona latu apmērā. Pērn šajā pašā laikā atklāti 2776 ēnstrādnieki un piemēroti administratīvie sodi 770 000 latu apmērā. Šogad ievērojami vairāk uzņēmumos atklāta arī atkārtota nereģistrētā nodarbinātība, ar ko VDI skaidro iekasēto sodu un nelegālās nodarbinātības procenta pieaugumu. Šī gada 11 mēnešos VDI atklājusi 37 atkārtotus gadījumus, kuros darbinieki nodarbināti bez rakstveida līguma, savukārt pērn 30, bet vēl gadu iepriekš – vien deviņus.
Jūtot Darba inspekcijas inspektoru noslogotības pieaugumu, jau šā gada martā, piedaloties Saeimas komisijas sēdēs, VDI vadītājs vērsa uzmanību, ka sava darba uzlabošanai VDI nepieciešami papildu līdzekļi transportlīdzekļu iepirkšanai, jaunu darbinieku pieņemšanai darbā un algu paaugstināšanai. Lūsis skaidroja, ka VDI ir lielas grūtības ilgstoši noturēt darbā savus inspektorus, jo viņi izvēlas doties prom no darba valsts pārvaldē zemā atalgojuma dēļ. Lūša lūgums tika sadzirdēts, un valdība jau šogad atvēlēja divus miljonus latu ēnu ekonomikas apkarošanā iesaistīto institūciju darbinieku motivēšanai, tai skaitā atalgojumam VDI 40 000 latu apmērā.
Savukārt 2013.gadam VDI kapacitātes uzlabošanai piešķirti papildus vairāk nekā 400 000 latu. Šo naudu plānots izmantot papildus 20 jaunu inspektoru un divu juristkonsultantu amata vietu izveidošanai, kā arī atalgojuma palielināšanai VDI inspektoriem un papildus 24 autotransportu nomai.
Iestāde bijusi aktīva, arī organizējot sabiedrības informēšanas kampaņas. Šogad pirmo reizi Darba inspekcija organizēja darba aizsardzības informatīvos kino seansus, kuros demonstrēja filmas par nelaimes gadījumiem darbā un stāstīja par iespējām tos novērst. Šādus seansus VDI plāno organizēt arī nākamgad.
Pavasarī VDI pievienojās citām Eiropas valstīm kampaņā «Novērsīsim darba vides riskus kopā!», bet vasarā vienojās ar lauksaimnieku organizācijām, ka katru gadu pirms sezonas darbu uzsākšanas sadarbosies informatīvu pasākumu rīkošanā, lai novērstu nelaimes gadījumus aktīvās sezonas laikā. Šādas kampaņas VDI apņēmusies organizēt par katrām tematiskajām pārbaudēm.
Darba inspekcija aktīvi rosījusies arī sociālajos tīklos. VDI ir savs konts sociālajā tīklā youtube.com, kurā pieejami 22 informatīvi video, kas skatīti jau vairāk nekā 10 000 reižu. Tāpat Darba inspekcijai ir savs twitter.com konts, kurā inspektori informē par darba aizsardzības aktualitātēm un arī negadījumiem darbā.
LETA