Šogad Valsts policijas Jelgavas iecirknī reģistrēti astoņi gadījumi par suņa uzbrukumiem cilvēkiem Jelgavas teritorijā. Trīs gadījumos ierosināts kriminālprocess, divos – uzsākta administratīvā lietvedība, bet pārējie atstāti bez lielas ievērības.
Ilze Knusle-Jankevica
Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja Prevencijas nodaļas vecākā inspektore Diāna Purviņa stāsta, ka šogad kriminālprocess uzsākts trīs gadījumos: janvāra sākumā suns sakoda kādu 1997. gadā dzimušu jaunieti, maija vidū Dambja ielā suns uzbruka 1954. gadā dzimušai sievietei, savukārt jūnija sākumā pretī veikalam «IKI» Dobeles ielā suns sakoda rokā 1938. gadā dzimušu vīrieti.
Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Lita Juberte skaidro, ka kriminālatbildība iestājas tad, ja dzīvnieku turēšanas noteikumu pārkāpumu rezultātā cietušajam nodarīti kādi miesas bojājumi vai iestājusies nāve. Savukārt administratīvā lietvedība lielākoties tiek uzsākta par tādiem pārkāpumiem kā uzpurņa neesamība, pavadas nelietošana (ja tā rezultātā suns kaut ko izdarījis). Tāpat saimnieku administratīvi var sodīt, ja minētie pārkāpumu izdarīti atkārtoti gada laikā vai radīti fiziski vai materiāli zaudējumi.
Jelgavā Valsts policija šogad uzsākusi divas administratīvās lietvedības, savukārt Pašvaldības policija sastādījusi 20 administratīvā pārkāpuma protokolus, par Jelgavas pilsētas domes saistošo noteikumu pārkāpšanu uzlikts naudas sods uz vietas 11 suņu saimniekiem, iekasējot naudas sodu kopā 100 latu apmērā, bet mutisks aizrādījums izteikts deviņiem suņu īpašniekiem. Pašvaldības policijas sabiedrisko attiecību speciāliste-juriste Sandra Reksce piebilst, ka vēl 14 mutiski aizrādījumi izteikti par suņu ievešanu pludmales teritorijā.
Visi 20 sastādītie administratīvā pārkāpuma protokoli ir par dzīvnieku turēšanas, labturības, izmantošanas un pārvadāšanas prasību pārkāpšanu, par ko izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu fiziskām personām no pieciem līdz 250 latiem, bet juridiskajām personām – no desmit līdz 500 latiem, konfiscējot dzīvniekus vai bez konfiskācijas.
Jāpiebilst, ka 2011. gadā Valsts policijas Jelgavas iecirknī reģistrēti 26 notikumi par suņu izdarītiem kodumiem (vienā gadījumā suns bija sakodis citu suni). Tika uzsākti desmit kriminālprocesi, trīs gadījumos atteikts uzsākt kriminālprocesu, pieciem suņu saimniekiem sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols, astoņos gadījumos administratīvā lietvedība izbeigta. Kā norāda D.Purviņa, starp tiem ir gadījumi, kad izsaukums atsaukts, sakostajam nav pretenziju, personas vienojas savā starpā, bet vienā gadījumā vīrietis ziņojis policijai, ka redzējis, ka kādai sievietei iekoduši klaiņojuši suņi.
Savukārt Pašvaldības policija par dzīvnieku turēšanas, labturības, izmantošanas un pārvadāšanas prasību pārkāpšanu pērn sastādīja 25 administratīvā pārkāpuma protokolus, tostarp divi par to, ka par bīstamu atzītam sunim, laižot viņu pastaigā, nav uzlikts uzpurnis. Izteikti arī septiņi mutiski aizrādījumi un par pašvaldības saistošo noteikumu pārkāpumiem ar naudas sodu sodītas 15 personas par kopējo summu 130 lati.