Jelgavā, Valsts ieņēmumu dienestā (VID) notikuši jau divi bezmaksas semināri par «nulles deklarāciju». Tos kopumā apmeklējuši ap 50 interesentu, galvenokārt grāmatveži, bet VID Jelgavas Klientu apkalpošanas centra (KAC) nodokļu inspektores norāda, ka arī ikdienā klienti uzdod jautājumus par šo tēmu. Visbiežāk tiek jautāts par to, vai jādeklarē jaunbūve, pensionāri interesējas, kā rīkoties ar skaidras naudas uzkrājumiem, un vai deklarācija jāiesniedz tiem, kuri šobrīd dzīvo un strādā ārzemēs.
Ilze Knusle-Jankevica
15. decembrī spēkā stājās Fizisko personu mantiskā stāvokļa un nedeklarēto ienākumu deklarēšanas likums, kas paredz sākumdeklarēšanās ieviešanu un iespēju legalizēt ienākumus, sākot no nākamā gada. Lai gan ar pašu likumu var iepazīties ikviens interesents, piemēram, VID mājas lapas www.vid.gov.lv sadaļā «Tiesību akti» vai vietnē www.likumi.lv, iedzīvotājiem joprojām daudz kas nav saprotams. «Šobrīd visvairāk jautā par to, kam deklarācija ir jāiesniedz, kas no tā ir atbrīvots, un kādi ir iesniegšanas termiņi,» rezumē VID Jelgavas KAC galvenā nodokļu inspektore Sanita Cirša. Viņa stāsta, ka daudz jautājumu ir par jaunbūvēm – vai tās ir jānorāda deklarācijā. «Vispirms jāuzsver, ka, ja nekustamais īpašums ir ierakstīts Zemesgrāmatā, deklarācija nav jāaizpilda. Bet, ja jaunbūve vēl nav nodota ekspluatācijā un ierakstīta Zemesgrāmatā un tās vērtība pārsniedz 10 000 latu, tā ir jādeklarē,» skaidro S.Cirša, norādot, ka neskaidrību gadījumos ikviens var doties uz KAC un saņemt konsultāciju par deklarācijas aizpildīšanu.
Fizisko personu mantiskā stāvokļa un nedeklarēto ienākumu deklarēšanas likums paredz, ka mantiskā stāvokļa deklarācija jāiesniedz VID laikā no 2012. gada 1. marta līdz 1. jūnijam. Mantiskā stāvokļa deklarācijā jānorāda ziņas par situāciju pēc 2011. gada 31. decembra pulksten 24. Deklarācija jāiesniedz personai, kura 2011. gada 31. decembrī pulksten 24 (pēc Latvijas laika) ir Latvijas Republikas rezidents likuma Par nodokļiem un nodevām izpratnē vai par tādu kļūst vēlāk un kam pieder īpašums ārzemēs vai ir naudas uzkrājumi un īpašumi Latvijā, kuru kopējā vērtība pārsniedz 10 000 latu. Deklarācija nav jāiesniedz, ja personas īpašumā ir tikai Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā, Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā, Civilās aviācijas gaisa kuģu reģistrā, Traktortehnikas, tās piekabju un traktortehnikas vadītāju informatīvajā sistēmā un Integrētajā Latvijas kuģu datu bāzē reģistrēts īpašums. VID gan uzsver – deklarācijai ir informatīvs raksturs, bet par tās neiesniegšanu var piemērot administratīvo atbildību. Vienlaikus tā ir iespēja deklarēt agrāk gūtus legālus ieņēmumus no saimnieciskās darbības un, piemēram, vērtīgas kolekcijas.
Jāpiebilst, ka janvārī Jelgavā plānots vēl viens seminārs par «nulles deklarāciju», bet precīzs datums pagaidām vēl nav zināms.