Šodien Jelgavas Sabiedrības integrācijas pārvaldes zālē durvis vērusi pilsētas rokdarbnieku kluba «Zelta rokas» pirmssvētku radošo darbu izstāde «No Ziemassvētku lādes». Tajā ikvienam iespēja redzēt ar ko jelgavnieki nodarbojas brīvajā laikā – apskatāmas apgleznotas zīda kleitas, dekupāžas tehnikā apdarinātas pudeles, koferis, konfekšu dāvanas un dekori. Izstādēs atklāšanā arī pasniegta balva «Zelta rokas 2011». To saņēma jelgavnieks Vladimirs Nesterenko, kurš brīvajā laikā ada, mezglo un pērļo. Idejas Ziemassvētku dāvanām izstādē ikviens var smelties līdz 15. decembrim.
Ritma Gaidamoviča
Pavasarī uz Pilsētas svētkiem rokdarbnieku klubs «Zelta rokas» piedāvāja pirmo izstādi, bet nu, tuvojoties Ziemassvētkiem, izveidota otra radošo darbu izstāde, kurā ikviens aicināts smelties idejas Ziemassvētku dāvanām sev mīļajiem. Jāteic, ka šī izstāde atšķiras no iepriekšējās, ne vien ar darbiem, bet arī ar to, ka šī ir izstāde – konkurss. Katrs no rokdarbu autoriem ar kādu no darbiem varēja piedalīties arī konkursā, kur visus konkursa darbus izvērtēja īpaši izveidota žūrijas komisija. «Ir ārkārtīgi patīkami redzēt tik daudz un dažādus darbus. Tieši tāpēc tos nevar vērtēt kā sportā – 1., 2. vai 3. vieta, tālab mums būs nominācijas,» tā žūrijas komisijas priekšsēdētāja aģentūras «Kultūra» kultūras darbu speciāliste Santa Sīle. Lai arī izstādē kuplākā skaitā pārstāvēti darbi, ko darinājušas dāmas, žūrijas komisija lēma, ka galveno balvu – «Zelta rokas 2011» šogad saņem viens no diviem vīriešu kārtas pārstāvjiem – Vladimirs Nesterenko. Viņš ada un mezglo jau no piecu gadu vecuma. To iemācījies bērnu pansionātā. Šobrīd viņš dzīvo sociālajā aprūpes centrā «Jelgava», kur ikdienā strādā centra veļas mājā, bet brīvo laiku aizpilda adot, mezglojot un nu arī pērļojot. To viņš iemācījies nesen, darbojoties klubā «Zelta rokas». Izstādē apskatāma viņa rūpīgi un smalki adītā sega, pie kuras Vladimirs strādājis veselu gadu un citi adījumi, kā arī pērļojumi. «Man patīk adīt. Adu arī zeķes, vestes, džemperus. Bet mezglošanas tehnikā top pūces, sietiņi, kuros iekarināt puķu podus. Tie gan šorteiz nav izstādē. Arī pērļošana tagad iet pie sirds. To iemācījos nesen, tāpēc savērtas vien dažas krellītes,» tā Vladimirs.
Nomināciju «Labākais darbs klasiskajā tehnikā» saņēma Silvija Aļšaņikova, par tamborētu lillā krāsas kostīmu. Nomināciju «Savdabīgākais risinājums dizaina priekšmeta veidošanā» saņēma Žanna Žogla, kas vienkāršas kaklasaites pārvērš īstos mākslas darbos uz tām izšujot ziedus, kompozīcijas. Nominācija «Interesantākā jaunrade» šogad tika jelgavniecei Leokādijai Rinkunai, kura izstādē ļauj apskatīt īpašus viņas veidotus mājas gariņus. Jāpiebilst, ka L.Rinkuna ir patiešām īsta rokdarbniece, kas strādā dažādās tehnikās. Bibliotēkā «Pārlielupe» viņai ir notikusi gliemežvāku suvenīru izstāde, pērļu darbu izstāde un adījumu izstāde. Bet nomināciju «Netradicionālākā pieeja» saņēma Zoja Ņikitina par dekupāžas tehnikā apgleznotu šampanieša pudeli. «Ar dekupāžu iepazinos jau pirms četriem gadiem, atrodot informāciju internetā kādā Polijas mājas lapā. Tagad tā ir kļuvusi par manu slimību, kas patiesībā pēdējā gadā jau izplatījusies pa visu Latviju un šobrīd daudz cilvēku strādā ar šo tehniku. Man tā ļoti patīk, jo ar to vari atdzīvināt vecas lietas, iedot pievienoto vērtību, rozīnīti jaunajam. Labs veids kā parasta lietas padarīt interesantākas,» tā Zoja. Tam tiešām jāpiekrīt, jo lielu skatītāju apbrīnu izpelnījās viņas darbs, kur dekupāžas tehnikā uz veca kofera uzburta ziemas skats. Šoreiz savu simpātiju noteica arī skatītāji, lemjot, ka šajā nominācijā uzvaras laurus plūc otra izstādēs dalībnieka, vīrieša darbi – īpašie koki, ko veidojis Vladimirs Kapels.
Izstādē ikvienam apskatāmi origami, adījumi, tamborējumi, izšuvumi krustdūrienā, dekupāžas darbi, filcējumi, pērļošanas tehnikā radītas greznumlietas, lupatu lelles un citi izstrādājumi.
Izstāde Sabiedrības integrācijas pārvaldē būs apskatāma līdz 15. decembrim darba dienās pārvaldes darba laikā.
Foto: Ivars Veiliņš