Šodien Svētās Trīsvienības baznīcas tornī Jelgavas pilsētas dzimtsarakstu nodaļa atzīmēja 90 darba gadu jubileju. «Jelgavā Dzimtsarakstu nodaļa darbu sāka 1921. gada 1. septembrī un visu šo laiku nevienu dienu tā nav bijusi ciet – ne kara, ne slimību, ne vācu, ne padomju laikos,» norāda nodaļas vadītāja Aina Rokjāne.
Ilze Knusle-Jankevica
Pavēle par dzimtsarakstu nodaļu dibināšanu Latvijā tika izdota 1921. gadā, un to parakstīja pirmais valsts prezidents Jānis Čakste. Tāpēc šodien gan Jelgavas Dzimtsarakstu nodaļas darbinieces, gan viesi no citām Latvijas nodaļām nolika ziedus pie J.Čakstes pieminekļa.
«Katras iestādes godu un prestižu veido tās darbinieki. Lai gan mums katrs ir specializējies kādā jomā, būtībā dzimtsarakstu nodaļas darbiniekiem jāprot viss, jo mēs, tikai tāpēc, ka kāds darbinieks ir, piemēram, saslimis, nevaram klientiem paziņot, ka šodien dzimšanas un miršanas apliecības neizsniedz vai laulības nereģistrē,» tā A.Rokjāne, sakot paldies savam kolektīvam. Šodien Dzimtsarakstu nodaļas darbinieces sagādājušas arī pārsteigumu bijušajai nodaļas vadītājai Ārijai Matisonei, kuru apciemojušas mājās, lai pateiktos par mūža ieguldījumu nodaļas darbībā.
Dzimtsarakstu nodaļas darbiniekus svētkos sveica arī viesi. Jelgavas domes priekšsēdētāja vietnieks Aigars Rublis piekrita, ka lielākā vērtība ir kolektīvs. «Jūsu kolektīvs ir ļoti jauks, skaistas, stipras un varošas dāmas, kas ļauj iedzīvotājiem ar uzticību raudzīties uz to, ko darāt,» tā viņš, novēlot pilnveidot pakalpojumu klāstu un iet līdzi laikam, jo laulību ceremonija šodien vairs nav tāda, kāda bija pirms 90 gadiem. Viņš Jelgavas domes priekšsēdētāja vārdā pasniedza kolektīvam un A.Rokjānei Jelgavas domes Pateicības rakstu par godprātīgu un radošu darbu, vadot dzimtsarakstu nodaļu.
Viņam pievienojās arī citi sveicēji. Jelgavas Sabiedrības integrācijas pārvaldes vadītāja Rita Vectirāne bija atradusi interesantu faktu, proti, Jelgavā ir vismazākais šķirto laulību skaits Zemgalē. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Jelgavas nodaļa sveica savus sadarbības partnerus – brīnišķīgās, jaukās, vienmēr atsaucīgās un smaidīgās dzimtsarakstu nodaļas darbinieces. Ziedus bijušajām kolēģēm dāvināja arī «Velis-A» vadītājs Aldis Knāviņš, kurš savulaik dzimtsarakstu nodaļā strādājis kā fotogrāfs un apkopējs. Par izveidojušos sadarbību pateicās arī Trīsvienības torņa pārstāvji – no šī gada dzimtsarakstu nodaļa laulību ceremonijas vada arī tornī. Līdz šim stiklotajā skatu laukumā jāvārdu teikuši pieci pāri, no kuriem viens – atkārtoti pēc 50 gadiem. Oktobrī tornī paredzētas vēl trīs laulību ceremonijas.
«Dzimtsarakstu nodaļa bija mana pirmā darba vieta. Toreiz vēl studēju Latvijas Universitātē. Mans pienākums bija reģistrēt jaundzimušos bērnus, un pirmās bija dvīņu meitenītes. Ļoti uztraucos, lai nenokļūdītos. Samērā drīz vadītāja Aina Rokjāne man uzticēja arī vadīt laulību ceremonijas, tās vadīt braucu arī uz cietumiem. Vēl man atmiņā palicis tas, ka tajā vasarā mūsu nodaļā apprecējās grupas «Prāta Vētra» solists Renārs Kaupers ar sievu Agnesi,» tā par savu pirmo darba vietu stāsta Jelgavas pašvaldības Sabiedrisko attiecību sektora vadītājas vietniece Baiba Pušinska. Viņa atzīst, ka darbs dzimtsarakstu nodaļā ir sarežģīts, jo jāapvieno juridiska skrupulozitāte, jo nedrīkst sajaukt ne ciparu, ne burtu, ar radošumu, jo jāatrod īstie vārdi ikvienā laulību ceremonijā.
Muzikālu priekšnesumu bija sarūpējis Dailes teātra aktieris Kristaps Rasims, kurš vienu dziesmu veltīja arī jelgavniecēm. «Tā nu sanāca, ka es, būdams , latgaļu puisis, ieskatījos jelgavniecē. Tāpēc veltīšu dziesmu visām jelgavniecēm,» tā aktieris, dziedot: «Tuoli dzeivoj muna meiluo, as navaru sasatikt.»
Jāpiebilst, ka republikas dzimtsarakstu nodaļu darbinieces apmeklēja arī Ādolfa Alunāna muzeju.
Foto: Ivars Veiliņš