Šogad desmit gadu jubileju svin Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) otra jaunākā fakultāte – Sociālo zinātņu fakultāte (SZF), kuru desmit gadu laikā absolvējuši 1427 studenti. Svinības sākas šodien, 5. oktobrī, ar fotoizstādes «Curriculum Vitae Socialis» atklāšanu Jelgavas pils Aula foajē, kam seko oratoru konkurss. Rīt un parīt, 6. un 7. oktobrī, notiks Zinātniskā konference, savukārt noslēgumā, 7. oktobrī, absolventi aicināti uz salidojumu.
Ritma Gaidamoviča
«Atceros laiku, kad tūlīt pēc Humanitārā institūta (HI) pārtapšanas par Sociālo zinātņu fakultāti daudzi mācībspēki bija tik jauni, ka viņus knapi varēja atšķirt no studējošajiem. Kaut arī akadēmiskajā vidē desmit gadi ir īss laiks, sakārtota studiju vide un liela daļa SZF personāla ir izauguši par doktoriem. Ja līdzšinējos gadus resursus fakultātē ieguldījām tehniskajā nodrošinājumā, tagad galvenā prioritāte ir cilvēkresursi – mācībspēku kompetences tālāka attīstība, jo dot citiem jau var tikai tas, kurš pats rada vai apgūst jauno,» spriež fakultātes dekāns Voldemārs Bariss.
Jubilejas svinības šodien pils Aulas foajē ievadītas ar fotoizstādes «Curriculum Vitae Socialis» atklāšanu, kurā caur studentu un mācībspēku sarūpētajām fotogrāfijām atklājas fakultātes dzīve. Iespēja ieskatīties tematiskos momentuzņēmumos no katedru ikdienas, studentu aktivitātēm un mācībspēku darba, kas simboliski rāda SZF pagātni, ir ikvienam interesentam. «SZF gājumu fotogrāfijās atspoguļot nav viegli, jo mums nav sarežģītu instrumentu, lielu traktoru un kombainu, lai varam parādīt, ko darām, taču, manuprāt, mēs esam atraduši galveno – cilvēkus. Šajās fotogrāfijās parādās cilvēki, cilvēciskums un cilvēcība,» tā dekāns.
Savukārt pulksten 12.30 šodien sāksies oratoru konkurss «Quo vadis, scienta socialis?», kurā studenti no dažādām LLU fakultātēm paudīs savu viedokli par sociālo zinātņu vietu, lomu, nozīmi un attīstības perspektīvām kā valstī, tā Eiropas augstākās izglītības sistēmā. Oratoru konkursam pieteikušies septiņi dalībnieki. Konkursu vadīs SZF retorikas pasniedzēja Elīna Apsīte, bet studentu sniegumu vērtēs «Latvijas radio» valdes loceklis Dzintris Kolāts, SZF absolvents Jānis Zemene, LLU Studentu teātra aktrise Linda Grinberga, SZF retorikas pasniedzēja Evija Caune un fakultātes dekāns V.Bariss.
Ceturtdien, 6. oktobrī, pulksten 13 notiks 7. starptautiskā zinātniskā konference «Jaunas dimensijas sabiedrības attīstībā», kas norisināsies arī piektdien. Konferencē piedalīsies teju 100 dalībnieku no desmit valstīm ar 67 referātiem par darba tirgu un sabiedrības pārvaldi, izaicinājumiem un risinājumiem izglītībā, inovācijām un ilgtspēju kā attīstības pamatu, ētikas dimensiju sabiedrības attīstībā, kā arī vietu, identitāti un globalizāciju sabiedrības attīstībā.
Bet svinīgais jubilejas sarīkojums un absolventu salidojums notiks 7. oktobrī pulksten 17 Jelgavas pils Aulā. Vakarā balle kopā ar grupu «Deficīts» un neformālā gaisotnē būs iespējams tikties ar fakultātes darbiniekiem un studentiem.
Fakultātes dekāns V.Bariss stāsta, ka SZF desmit gadu laikā absolvējuši 1427 studenti, no tiem 978 saņēmuši bakalaura grādu, 449 – maģistra. Visvairāk studentu beiguši «Organizāciju un sabiedrības pārvaldes socioloģija» bakalaura programmu – 672, maģistra – 318 studenti. Jaunākā fakultātē ir programma «Sabiedrības pārvalde», kurā noticis tikai viens izlaidums un bakalaura grādu ieguvuši 11 absolventi. Profesionālo bakalaura programmu «Iestāžu un uzņēmumu ārējie sakari» beiguši 295 absolventi un notikuši septiņi izlaidumi. Maģistra programmu «Projektu vadība» absolvējuši 104 studenti, «Sabiedrības pārvalde» – 27. Jāpiebilst, ka SZF ir vienīgā LLU fakultāte, kas pilotprojektā piedāvā e-studijas maģistratūras programmā «Sabiedrības pārvalde», kurā studijas šobrīd sākuši trīs cilvēki, taču vēl notiek uzņemšana. «Apkopojot pieejamos datus, esam secinājuši, ka aptuveni viena ceturtā daļa mūsu fakultātes absolventu ir bijušie vai esošie pašvaldību darbinieki un vadītāji. Lielākoties Zemgales reģionā. Liels īpatsvars programmas «Iestāžu un uzņēmumu ārējie sakari» beidzēju un arī sociologi strādā sabiedrisko attiecību jomā,» stāsta dekāns, piebilstot, ka daudzi programmas «Projektu vadība» beidzēji iesaistīti dažādos projektos, kur iespēja saņemt Eiropas finansu līdzekļus.
Domājot par tālāku attīstību, dekāns V.Bariss ieskicē, ka šobrīd paralēli ikdienas darbiem tiek veidota maģistratūras studiju programma angļu valodā. «Programmu veidojam tādu, lai tā būtu saistoša gan ārvalstu studentiem, gan Latvijas studentiem, kuri vēlas studēt angļu valodā,» tā V.Bariss.
LLU SZF pirmsākumi meklējami 1990. gadā, kad tika izveidots LLU HI. Tajā apvienojās Valodu, Pedagoģijas, Filozofijas, Politekonomikas, Vēstures, Socioloģijas un Politoloģijas katedras, kā arī Sabiedrisko profesiju fakultāte, LLU Muzejs un Studentu klubs. Pārstrukturēšanas procesā HI no 1999. gada ietilpa Filozofijas, Pedagoģijas, Sociālo zinātņu un Valodu katedras, kā arī Socioloģisko pētījumu grupa. 2001. gada 11. jūlijā HI tika pārdēvēts par Sociālo zinātņu fakultāti, tajā iekļaujot Socioloģijas, Valodu un Filozofijas katedras. Fakultāti kopš 1990. gada vadījuši divi dekāni – Jānis Ābele un V.Bariss, kurš amatā ievēlēts divreiz.
Foto: Ivars Veiliņš