«Šodien tik daudz tiek runāts par mākslīgo, aizmirstot dabīgās vērtības. Tāpēc mums radās ideja izstādē rosināt skatītājus aizdomāties par to, ka cilvēks ir daļa no dabas un mums jāpievērš uzmanība tādām stabilām un dabīgām vērtībām kā, piemēram, pirts,» tā par šodien Jelgavas kultūras namā atklāto izstādi «Pirtsdiena» saka tautas lietišķās mākslas studijas «Dardedze» vadītāja Ingrīda Ozolniece.
Ritma Gaidamoviča
Šoruden «Dardedzes» dāmu izstāde veltīta pirts tēmai, un tās idejas apspēlēšanā studija pieaicinājusi arī Tautas gleznošanas studiju un vadītāju Andu Kalniņu, tāpēc šodien kultūras namā atklāta dubultizstāde. Proti, izstādi ar tādu pašu nosaukumu izveidojuši arī gleznošanas studijas dalībnieki. Šī izstādes atklāšana arī īpaša ar to, ka klātesošie varēja tikties ar pirtniekiem Juri un Aelitu Batņām un tepat notika Ineses Krūmiņas grāmatas «Pirts rituāla garīgie aspekti» atvēršanas svētki.
I.Ozolniece stāsta, ka pirts katrai tautai bijusi kā neliela svētnīca, kurā cilvēks atgūst garīgo un fizisko veselību. Un tas visos laikos bijis svarīgi. «Tāpēc izstādei pa vasaru esam sagatavojušas darbus, kas noderētu pirtī iešanai. Tā, mūsuprāt, ir lieliska iespēja parādīt, ka nav lielveikalos jāpērk citu zemju ražojums – mums pašiem ir daudz labu lietu, kuru izveidošanai nevajag ne lielu piepūli, ne lielu izdomu. Kas zina, varbūt tieši šī izstāde ļaus apjaust: «O, es taču arī varu mājās ko tādu uztaisīt!» un rīkoties,» tā I.Ozolniece.
No šodienas izstādē skatāmi dažādi masāžas dvielīši, pirts paklājiņi, pirts tērps, pirtnieces tērps, kas veidoti no dabīgiem materiāliem.
Bet pirts tēmu gleznās uzbūruši Tautas gleznošanas studijas gan jau ilggadējie mākslinieki, gan tie, kuri pievienojušies tikai šoruden.
Turpinot šo tēmu, 22. oktobrī pulksten 13 kultūras namā ikviens aicināts uz Pirts skolas mācībspēku lekciju «Pirts kā svētnīca garam, dvēselei un ķermenim». Izstādes kultūras namā skatāmas līdz 24. oktobrim.
Foto: Ivars Veiliņš