Valsts darba inspekcija (VDI) apkopojusi informāciju par 2009. gada darba rezultātiem. Tā liecina, ka pērn visvairāk nereģistrēti nodarbinātie cilvēki strādājuši būvniecībā. Zemgales reģionā gan situācija nedaudz atšķiras – nelegālās nodarbinātības jomā «topā» bijusi kokapstrāde.
Sintija Čepanone
«Pagājušajā gadā, veicot pārbaudes visā Zemgales reģionā, kopumā izdevies pierādīt 64 nelegālās nodarbinātības gadījumus. Taču, jāatzīst, konstatējuši inspektori ir daudz vairāk gadījumu, taču tos normatīvo aktu nepilnību dēļ nav izdevies pierādīt, jo darba līgumu iespējams uzrakstīt pat vienas dienas laikā,» situāciju raksturo Zemgales reģiona VDI vadītājs Valdis Dūms.
Kā informē VDI sabiedrisko attiecību speciāliste Marika Kupče, saskaņā ar inspekcijas 2009. gada darba rezultātiem Latvijā kopumā pērn visvairāk nereģistrēti nodarbinātie cilvēki strādājuši būvniecībā, jo apmēram 40 procenti no visiem VDI atklātajiem nereģistrēti nodarbinātajiem jeb 484 cilvēki strādājuši bez rakstveidā noslēgta darba līguma. «Kopumā 2009. gadā VDI atklāja 1209 personas bez rakstveidā noslēgta darba līguma,» tā M.Kupče, atklājot, ka gadu iepriekš pavisam tika atklāti 1623 nereģistrēti nodarbinātie, no kuriem 695 bija būvniecības nozarē strādājošie jeb 42,8 procenti no visiem.
Taču V.Dūms norāda, ka Zemgales reģionā šī situācija nedaudz atšķiras. Proti, 2009. gadā pierādīts, ka kokapstrādē nelegāli strādājuši 15 cilvēki, par diviem mazāk – 13 – bez darba līguma nodarbināti apģērba ražošanā un sadzīves pakalpojumu jomā, 12 nelegālās nodarbinātības gadījumi pierādīti tirdzniecībā, bet būvniecībā – vienpadsmit.
«Diemžēl līdz ar izmaiņām nodokļu likumdošanā mainījusies kā darba devēju, tā darba ņēmēju motivācija oficiāli nokārtot darba attiecības, tādēļ pieļauju, ka šajā gadā situācija varētu kļūt vēl dramatiskāka un konstatēto nelegālo nodarbinātības gadījumu skaits neapšaubāmi augs. Cik no tiem izdosies pierādīt, grūti pateikt,» prognozē Zemgales reģiona VDI vadītājs.
Uz šo tendenci norāda arī M.Kupše, akcentējot, ka jau pašlaik nereģistrēti nodarbinātie ir neaktīvi sadarbībā ar valsts institūcijām, lai novērstu darba devēju pārkāpumus attiecībā pret sevi. Līdz ar to ir problemātiski pierādīt nereģistrētās nodarbinātības faktu. Lai situāciju uzlabotu, VDI savus priekšlikumus ir sniegusi gan grozījumiem Darba likumā, gan arī Pasākumu plāna nereģistrētās nodarbinātības mazināšanai 2010. – 2013. gadam izstrādē, informē VDI.