Šomēnes Latvijas izglītības iestādēs, kurās mācās skolēni ar īpašām vajadzībām, biedrība «Ideju forums» bez maksas dāvina audiogrāmatas, lai skolēniem ar lasīšanas traucējumiem ļautu iepazīties ar izglītības iestāžu ieteicamās literatūras darbiem no pirmās līdz 12. klasei. Ārējo cieto disku ar vairāk nekā 200 pasakām un citiem literāriem darbiem audioierakstā saņēmušas arī Jelgavas 1.sanatorijas internātpamaskola un Jelgavas Speciālā internātpamatskola, bet drīzumā saņems Jelgavas speciālā pamatskola.
Ritma Gaidamoviča
Jelgavas 1. sanatorijas internātpamatskolas mācību pārzine Ginta Strade portālam http://www.jelgavasvestnesis.lv/ stāsta, ka ārējais cietais disks ar vairāk nekā 200 literāriem darbiem ir saņemts un jau šomēnes tas tiks izmantots mācību procesā. «Protams, par jaunieguvumu esam ļoti priecīgi, jo tas tik tiešām palīdzēs mūsu bērniem mācībās. Skolā mācās bērni, kuriem ir problēmas ar lasīšanu un viņiem tas nesokas tik ātri, tādējādi viņi bieži neizprot uzrakstīto, taču tagad viņiem būs iespēja vēl paralēli arī klausīties. Tāpat šie audioieraksti noderēs tiem bērniņiem, kuriem ir redzes problēmas. Šobrīd mūsu skolā mācās aptuveni 20 skolēnu, kuriem mācību procesā noderēs šie ieraksti,» tā mācību pārzine. Viņa arī piebilst, ka audioieraksti ir uzteicama ideja, jo nav nekāds noslēpums, ka skolēni lasīt vēlas arvien mazāk. «Šī būs iespēja tomēr papildināt viņu vārdu krājumu un redzesloku. Tas gan nenozīmē, ka mēs atteiksimies no grāmatām, tik un tā bērniem stundās būs jālasa. Tikai tagad daļai būs arī iespēja šīs pasakas un literāros darbus noklausīties, un to viņi varēs darīt ne tikai stundās, bet arī ielādēt savos pleijeros un klausīties brīvajā laikā,» piebilst G.Strade.
Drīzumā ārējo cieto disku solīts nogādāt arī Jelgavas Speciālajai pamatskolai, taču skolas direktors Aivars Preiss jau tagad atzinīgi vērtē šo notikumu. «Atbalstāma ir jebkura ideja, kas palīdz speciālajām skolām mācību darbā. Domāju, ka bērniem, kuriem ir lielas problēmas ar lasīšanu, šādas audiogrāmatas nāks par labu. Mūsu skolā audiogrāmata varētu būt noderīga vismaz 20 skolēniem,» tā A.Preiss.
Biedrības «Ideju formums» pārstāve Liene Jackeviča cer, ka skolu literatūra audio formātā kalpos kā papildinājums esošajiem drukātā teksta mācību līdzekļiem, kas paredzēti bērniem un jauniešiem ar īpašām vajadzībām, lai viņi varētu pilnvērtīgāk apgūt zināšanas atbilstoši savām vajadzībām un iegūt pēc iespējas lielāku patstāvību mācību procesā.
«Ideju foruma» valdes priekšsēdētājs Edmunds Vanags norāda, ka literāro darbu audio formāts īpaši noderēs bērniem un jauniešiem, kuriem ir lasīšanas grūtības un traucējumi, piemēram, redzes traucējumi, uztveres traucējumi, disleksija, jo šādi skolēni labāk uztver un saprot tekstuālu informāciju, ja tā izglītības procesā tiek piedāvāta audio formātā.
Speciālo izglītības iestāžu audzēkņiem sagatavotajā informācijas nesējā iekļauti vairāk nekā 200 latviešu un ārvalstu klasiķu daiļdarbi audio formātā. Skolu audzēkņi varēs noklausīties tādus literāros darbus kā Aspazijas «Sēd uz sliekšņa pasaciņa», Vizmas Belševicas «Billi», Ernesta Birznieka-Upīša «Pelēkā akmens stāstus», Rūdolfa Blaumaņa «Nāves ēnā», Anšlava Eglīša «Pansija pilī», Aleksandra Grīna «Dvēseļu puteni», Jāņa Jaunsudrabiņa «Balto grāmatu», Jāņa Klīdzēja «Cilvēka bērnu», Viļa Plūdoņa «Salgales Mada lomu», Sudrabu Edžus «Dullo Dauku», Andreja Upīša «Sūnu ciema zēnus», Valda «Staburaga bērnus», Imanta Ziedoņa «Krāsainās pasakas», kā arī dažādus mītus, eposus, fabulas, pasakas un dzeju.