Jelgavas Sabiedrības integrācijas biroja (SIB) zālē šodien durvis vērusi izstāde «Poļu biedrībai – 20», kurā apskatāmas fotogrāfijas par Poļu savienības Jelgavas nodaļas divdesmit darbības gadiem. Līdz ar izstādes atklāšanu sākusies Poļu kultūras nedēļa pilsētā, uz kuras pasākumiem jelgavnieki aicināti arī 1. un 3. oktobrī.
Ritma Gaidamoviča
Šī ir īpaša Poļu kultūras nedēļa, jo šogad Poļu biedrība svin divdesmit gadu jubileju. Par godu tai šodien atklāta fotogrāfiju izstāde «Poļu biedrībai – 20». «Tajā skatāmas vairāk nekā 100 fotogrāfijas, kurās apkopota informācija par mūsu pastāvēšanas gadiem. Mūsu pasākumi, sapulces, akcijas un sadraudzības koncerti Latvijā un ārzemēs un daudz kas cits. Tas viss apkopots uz 14 lielām planšetēm, kur pievienots arī bilžu apraksts, lai skatītāji redzētu, kas un kur notiek,» stāsta Poļu biedrības vadītāja Marija Kudrjavceva.
Izstādes svinīgajā atklāšanā klātesošajiem bija iespēja arī ielūkoties četrās biedrības biedru veidotās hronikas grāmatās, kuras sāktas veidot 1989. gada 15. martā. Tajās atspoguļoti dažādi biedrības svarīgākie notikumi, vēlējumi biedrībai, bildes un daudz kas cits. Poļu biedrības fotogrāfiju izstāde skatāma līdz šīs nedēļas beigām SIB darba laikā.
«Saprotiet, tie gadi aiziet, un gribas teikt, ka divdesmit – tas nav maz. Izdarīts ir daudz, daudz arī panākts. Patīkami ir, ka mēs vēl esam diezgan daudz. Aug arī jaunatne un gribas cerēt, ka mums būs maiņa,» runājot par divdesmitgadi, teic biedrības vadītāja. Jāpiebilst, ka Poļu biedrība gādā par jaunatni un sadarbojas ar Jelgavas 6. vidusskolu, skolēniem mācot poļu valodu. «Šobrīd arī četrās bērnudārzu grupiņās piecus un sešus gadus veci bērni apgūst poļu valodu, bet 1. un 2. klasei poļu valoda iekļauta stundu sarakstā,» stāsta vadītāja.
Šobrīd Poļu biedrības Jelgavas nodaļā oficiāli darbojas teju 100 poļi, taču tautiešu skaits, kuri apmeklē biedrības pasākumus, ir lielāks. «Nereti mums pievienojas arī biedru ģimenes locekļi un draugi, kuri nevēlas oficiāli piereģistrēties biedrībā,» atklāj vadītāja. Taču svētki ar to nebeidzas – jau ceturtdien, 1. oktobrī, pulksten 17.30 Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja Baltajā zālē notiks koncerts «Frederika Šopēna mūzika», kurā piedalās Jelgavas Mūzikas vidusskolas audzēkņi – Jete Lagzdiņa, Sintija Šteinkopfa (M.Krūmiņas klavierklase), Anastasija Hotuļova (D.Cimermaņa gaboja klase), Jānis Čudars, Zane Rubesa (S.Audres klavierklase). Ieeja koncertā bez maksas.
Bet 3. oktobrī pulksten 12 Jelgavas Bezvainīgās Jaunavas Marijas Romas katoļu katedrālē notiks svinīgs dievkalpojums par godu svētkiem. Šajā dienā pulksten 14 notiks arī Poļu kultūras nedēļas noslēguma koncerts Jelgavas kultūras nama Lielajā zālē. Piedalās Latvijas Poļu savienības Jelgavas nodaļas koris, vadītāja E.Bergmane, ciemiņi no Daugavpils – deju kolektīvs «Kukulečki», mūziķi no Rīgas – Glebs Beļajevs (klavieres), duets Jekaterina Kozorovickaja (klavieres) un Lauma Liepiņa (čells). Šajā vakarā uzstāsies arī bērnu un jauniešu deju kolektīvs «Vēja zirdziņš», vadītāja Alda Skrastiņa. Koncerta režisors Arvīds Matisons. Ieeja koncertā bez maksas. Jāpiebilst, ka šajā pasākumā Polijas vēstniecības konsuls Janušs Davidovičs 16 Jelgavas Poļu biedrības pārstāvjiem pasniegs dokumentu, kas apliecina, ka šis cilvēks ir polis. «Līdz šim šādas apliecības jau saņēmuši vairāk nekā desmit mūsu biedrības biedri,» tā vadītāja.
Foto: Ivars Veiliņš