Valdība šodien pieņēma nepieciešamās izmaiņas normatīvos, kas saistītas ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pazemināto normu piemērošanu mācību grāmatām un oriģinālliteratūrai. Jelgavas grāmatu veikalu pārstāvji šos lēmumus līdz galam neizprot.
Ilze Knusle-Jankevica
Portāla http://www.jelgavasvestnesis.lv/ aptaujāto grāmatu veikalu pārstāvji norāda, ka samazinātā PVN likme ietekmēs arī šo grāmatu cenu, bet precīzus ciparus nosaukt vēl nevar. SIA «Kanclers Plus» īpašnieks Edmunds Barkāns piebilst, ka ikviens valdības lēmums grāmatniekiem nozīmē lielu darbu – jau gada sākumā visas grāmatas tika pārcenotas, tagad tas jādara atkal. «Man nepatīk, ka grāmatas tiek sašķirotas atkarībā no PVN – ir vienas, kam PVN ir 21 procents, un citas, kam desmit procenti. Uzņēmējiem šī nekonsekvence apgrūtina darbu, turklāt jāuzmanās, jo ar definējumu var manipulēt – kā lai zina, kas tad atbilst kategorijai, kam drīkst piemērot pazemināto likmi?» bažīgs ir E.Barkāns.
Arī «Zvaigzne ABC» un «Jāņa Rozes grāmatnīca» pārstāvji norāda, ka grāmatu cenas valdības lēmums ietekmēs, tomēr nav noslēpums, ka daudzus lielais nodokļu slogs jau ir izputinājis un šis solis viņus vairs neglābs. «Aizvadītais pusgads grāmatniecības nozarei bijis ļoti smags un smagais nodokļu slogs daudzus mazos grāmatu tirgotājus un izdevējus iznīcināja. Arī mums primārais ir samaksāt nodokļus un darbiniekiem algas, un tikai tad ir jautājums par cenu pārskatīšanu,» tā «Zvaigzne ABC» reklāmas daļas vadītājs Gints Balodis.
Pašreiz grāmatām piemērojama PVN standartlikme 21 procenta apmērā, bet valdības lēmums paredz, ka jau no 1. augusta mācību grāmatu piegādēm un oriģinālliteratūras izdevumu piegādēm piemēros PVN samazināto likmi 10 procentu apmērā. «Kļūdainais lēmums par PVN standartlikmes piemērošanu grāmatu piegādēm, kas tika pieņemts gada sākumā, ir radījis draudīgas sekas – grāmatu izdošana gada pirmajā pusē samazinājusies vairāk nekā par 30 procentiem, bet grāmatnīcās pārdošanas apjoms krities par 40 procentiem. Esmu gandarīts, ka pazeminātā PVN likme grāmatām tiek atjaunota un grāmatas tagad kļūs pieejamākas lasītājiem,» norāda kultūras ministrs Ints Dālderis.
Normatīvie akti definē, ka par oriģinālliteratūras izdevumu uzskatāms literārs darbs – daiļliteratūra, bērniem domāta literatūra, zinātniskā un populārzinātniskā literatūra, uzziņu literatūra, reliģiskā literatūra, memuārliteratūra un to tulkojumi.