Šodien notikušajā Senāta ārkārtas sēdē Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) atsevišķās pamata studiju programmās no valsts budžeta nefinansētajiem pirmajā kursā studējošajiem nolemts samazināt studiju maksu. LLU Preses daļas vadītājs Juris Kālis norāda, ka šāds lēmums pieņemts, ievērojot iedzīvotāju, sevišķi lauku teritorijās, zemo maksātspēju, kā arī studiju maksas noteikšanas politiku citās augstskolās, kur realizē līdzīgas studiju programmas.
Ritma Gaidamoviča
Pirms lēmuma pieņemšanas fakultāšu iesniegtos priekšlikumus rūpīgi izvērtēja gan LLU Mācību padomē, gan Senātā. Rezultātā studiju maksa atsevišķās studiju programmās samazināta gandrīz visās fakultātēs, taču visvairāk programmās Tehniskajā, Lauku inženieru, Pārtikas tehnoloģijas, kā arī Meža fakultātē, kur pārsvarā apgūst inženierzinātnes.
Ekonomikas fakultātē akadēmiskās izglītības bakalaura un otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmā Ekonomika tagad tā noteikta 950 latu apmērā, bet Veterinārmedicīnas fakultātē otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmā Veterinārmedicīna – 1800 latu apmērā. Savukārt tādās studiju programmās kā Lauksaimniecība, Lauksaimniecības inženierzinātne, Mašīnu projektēšana un ražošana, Mājas vide un informātika izglītībā, Mājas vide un vizuālā māksla izglītībā, Vide un ūdenssaimniecība, Zemes ierīcība, Būvzinātne, Būvniecība, Pārtikas zinības, Pārtikas produktu tehnoloģija, Mežzinātne, Meža inženieris, Kokapstrāde, Datorvadība un datorzinātne, Programmēšana, kā arī vēl dažās pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmās studiju jaunā maksa noteikta Ls 1200 apmērā. Savukārt minēto programmu nepilna laika pirmā kursa studentiem, ja vien šāda studiju forma pastāv attiecīgajā specialitātē, studiju maksa ir divas trešdaļas no pilna laika studiju maksas. Ar precīzu informāciju nākamie studenti var iepazīties LLU portālā – www.llu.lv.
Tiesa, lielāko daļu no šī gada reflektantiem studiju maksa LLU var vispār neskart, jo universitātē ir saglabāts pietiekami liels valsts budžeta finansēto studiju vietu skaits, kas gandrīz katram sekmīgam studentam ļauj apgūt kārotās zināšanas bez maksas. Turklāt LLU ir uzkrāta vērā ņemama pieredze studiju vietu rotācijas sistēmas nodrošināšanā, kas, atbilstoši apgūto zināšanu novērtējumam, maksas grupas studentam ļauj pāriet uz valsts finansētu grupu un otrādi.
LLU rektors Juris Skujāns ir pārliecināts, ka krīze Latvijā reiz beigsies un ekonomikas lejupslīdi pēc nedaudz gadiem nomainīs attīstība, kuras gaitā izglītotiem un augsti kvalificētiem speciālistiem būs īpašs svars. Tālab tagad ir īstais brīdis domāt par zināšanu uzkrāšanu nākotnei. Studēt Latvijā trešās lielākās universitātes deviņās fakultātēs ir prestiži, moderni un izdevīgi. Tālab LLU galvenās mītnes – Jelgavas pils durvis ir laipni atvērtas ikvienam zināšanas alkstošam un perspektīvi domājošam jaunietim no visiem novadiem, bet no Zemgales it īpaši, jo LLU šajā reģionā ir vienīgā universitāte.