Latvijas Veterinārārstu biedrības valdes priekšsēdētāja Māra Viduža informē, ka pēdējā laikā palielinās dzīvnieku skaits, kuri nonāk patversmē. Iepriekšējos četrus gadus šāda tendence bija vērojama arī Jelgavā, bet šogad situācija ir mainījusies.
Ilze Knusle-Jankevica
«Šogad līdz ar finanšu samazinājumu mazo dzīvnieku patversmē vairs neuzņemam dzīvniekus no privātpersonām – iepriekš mēs to darījām. Tagad dzīvniekus pieņemam tikai no ķērājiem, Pašvaldības policijas un vien tām privātpersonām, kas to ir saskaņojušas domē,» situāciju portālam http://www.jelgavasvestnesis.lv/ skaidro LLU Veterinārās medicīnas fakultātes Klīniskā institūta vecākā laborante Unda Ģēģere. Lai gan vienmēr ir bijuši cilvēki, kas no saviem mājdzīvniekiem atbrīvojas dažādos veidos, tostarp, izmetot uz ielas vai nododot patversmē, U.Ģēģere norāda, ka šogad nav pieaudzis klaiņojošo dzīvnieku skaits. Tiesa, gadījumos, kad saimnieki tomēr savus par liekiem kļuvušos mājdzīvniekus tomēr izmet uz ielas un tie klīnikā nonāk ar ķērāju vai policijas darbinieki gādību, pašreizējais likums paredz, ka dzīvnieks patversmē ir jāizmitina 14 dienas. Turklāt, kā piebilst U.Ģēģere, šajā laika posmā dzīvnieku nedrīkst pārvietot, tātad nav jēgas meklēt tam jaunas mājas. Viņasprāt, tas nenāk par labu ne dzīvniekiem, ne patversmei.
LLU Veterinārās medicīnas fakultātes Klīniskā institūta vecākā laborante piekrīt M.Vidužas viedoklim, ka situāciju būtiski uzlaboti šobrīd varas gaiteņos iestrēgušie Ministru kabineta noteikumi par mīļdzīvnieku reģistrācijas kārtību. Tie nosaka, , ka katram saimniekam ir jāatbild par sava dzīvnieka identifikāciju ar mikročipa ievadīšanu zem dzīvnieka ādas. «Šobrīd ar dzīvnieki čipēšanu nodarbojas atsevišķās klīnikās, bet kopīgas datu bāzes nav. Tāpēc pat tad, ja pie mums nonāk dzīvnieks ar čipu, viņa saimniekus meklējam privātā kārtā,» stāsta U.Ģēģere. Viņa ir pārliecināta, ka čipēšana ļaus vieglāk noskaidrot dzīvnieku saimniekus un pierādīt šo faktu, kas ir būtiski, ja mīlulis ir noklīdis vai ja saimnieks viņu ir padzinis. «Tas ļautu no saimnieka piedzīt dzīvnieka uzturēšanas un transporta izmaksas, kā arī soda naudu,» uzskata speciāliste.
Ziņu aģentūra LETA vēsta, ka sākotnēji bija paredzēts, ka tiem ir jāstājas spēkā no šā gada 1. Janvāra. Tomēr līdzekļu trūkuma dēļ noteikumu spēkā stāšanās atlikta uz gadu.