Šobrīd, kad ir zināmi provizoriskie Jelgavas pašvaldības vēlēšanu rezultāti, portālswww.jelgavasvestnesis.lv jautā: kā vērtējat provizoriskos vēlēšanu rezultātus
Kristīne Langenfelde
Šobrīd, kad ir zināmi provizoriskie Jelgavas pašvaldības vēlēšanu rezultāti, portālswww.jelgavasvestnesis.lv jautā: kā vērtējat provizoriskos vēlēšanu rezultātus?
Jānis Ķusis, LLU Sociālo zinātņu fakultātes Socioloģijas katedras vadītājs:
«Īsto rezultātu jau vēl nav, taču provizoriskie, kas jau izskan, mani nepārsteidz – tāds iznākums Jelgavā bija prognozējams. Tas, kas pilsētā tika darīts, jau runāja pats par sevi un neviena reklāmas kampaņa to nevarēja pārtrumpot. Jā, iespējams, ka daļa vēlētāju gribēja pārmaiņas un to apliecina arī «Saskaņas centra» un LPP/LC rezultāts. Taču kopumā ir skaidrs, ka vēlētājs nevarēja nenovērtēt, kā pilsēta attīstītās. Kā risināsies koalīcijas izveide, grūti pateikt. Pēc šiem rezultātiem izskatās, ka viss būs atkarīgs no «Jaunā laika». Nedomāju, ka, piemēram, tēvzemieši varētu piekrist strādāt vienā koalīcijā ar kreisajām partijām – manuprāt, tas būtu absolūti pretrunā ar viņu principiem. Ja viņi šādi spēlēs, tad pilnīgi nav saprotama viņu ideoloģija.
Pagaidām arī atturos prognozēt iespējamos mēra kandidātus, taču arī gadījumā, ja mērs būs cits, nedomāju, ka Jelgavā gaidāmas radikālas pārmaiņas – es tomēr uzskatu, ka pilsēta attīstīties jau iesāktajā virzienā.»
Irina Pilvere, LLU Ekonomikas fakultātes dekāne, Latvijas Nacionālā attīstības plāna 2007. – 2013. gadam darba grupas eksperte:
«Man šādi rezultāti ļoti patīk. Katrā ziņā es uzskatu, ka Rāviņš ir darījis ļoti daudz Jelgavas labā, un to arī vēlētāji novērtēja. Jāatzīst, ka mani īsti nepārsteidza arī tas, ka Tautas partija nepārvarēja piecu procentu barjeru – diemžēl šeit savu lomu spēlēja ne pārāk pozitīvā informācija, kas par šo partiju izskan valsts mēroga masu medijos.
Vēl viens arguments, kāpēc tik labi rezultāti ir ZZS, – jelgavnieki vērtēja to politiķu darbu, kas jau līdz šim sevi bija pierādījuši darbībā. Ne jau visi seko līdzi politiskajiem notikumiem, un pieļauju, ka daudziem pat nebija jausmas par kādām jaunām sejām, kas grasās ienākt domē – viņi viņus vienkārši nepazina. Bet līdzšinējos pazina un tad arī vērtēja, ko viņi spēj vai nespēj.»
Jānis Brente, LLU Socioloģijas katedras lektors:
«Vienīgais, ko es nebiju prognozējis, ka «Saskaņas centrs» iegūs četras vietas – pēc manām prognozēm, viņiem bija jābūt trīs vietām. Taču nedomāju, ka tas ko būtiski maina jaunajā domes sastāvā. Jā, nenoliedzami priekšvēlēšanu reklāma spēlēja lomu vēlēšanu iznākumā. Un galvenais, ko es šeit pamanīju, – LPP/LC reklāma mobilizēja ZZS vēlētājus. Patiesībā LPP/LC reklāma darbojās pret viņiem pašiem. Tā bija agresīva un zināmas aprindas pat nokaitināja. Es, protams, nezinu, ko viņi bija cerējuši ar šādu kampaņu panākt, taču jau pašā tās sākumā bija skaidrs, ka viņu kampaņa virza LPP/LC uz pavisam citu rezultātu. Viņi paši varbūt to nejuta.
Koalīcijas veidošana? Neņemos spriest, jo pagaidām vēl pat nav oficiālu CVK apstiprinātu rezultātu. Taču katrā ziņā es domāju, ka šeit partiju nosaukumi lielu lomu nespēlēs – galvenais būs personālijas. Arī man šķiet, ka izšķiroša var būt «Jaunā laika» nostāja, jo, pazīstot Juriju Strodu, pat nepieļauju, ka viņš varētu iet vienā koalīcijā ar «Saskaņas centru» un «PCTVL».»
Gunita Smiltāne, Spīdolas ģimnāzijas politikas skolotāja:
«Skatoties uz rezultātiem, es redzu, ka veidojas tāds kā līdzsvars starp kreisajām un labējām partijām, un tas nepārsteidz, ņemot vērā Jelgavas nacionālo sastāvu.
ZZS uzvara? Tas nepārsteidz, jo – ko tad es kā vēlētājs īsti izvēlētos? Nu, protams, to, kas reāli ir sevi parādījis ar darbiem. Tie, kas nav sevi parādījuši ar darbiem, vēlētājus centās iegūt ar kampaņas palīdzību. Spilgtākais piemērs tam ir LPP/LC. Ja godīgi, tad šī ļoti agresīvā kampaņa vienkārši krita uz nerviem. Visur tika sludināts par kārtības ieviešanu, bet nesekoja reāls piedāvājums, kā to izdarīt. Pieļauju, ka viņi vienkārši ar šo agresiju pāršāva pār strīpu.
Viens no tādiem varbūt plašākai sabiedrības daļai redzamajiem priekšvēlēšanu punktiem bija Latvijas Televīzijas raidījums «100. pants», un arī tajā, es varu teikt, esošie politiķi sevi parādīja labāk – un patiesībā tas ir likumsakarīgi, jo viņiem vienkārši bija, ko teikt, viņi pārzina situāciju, bet citi tik vien spēja kā kritizēt. Protams, opozīcijā būt vienmēr ir vieglāk, jo tad tu daudz skaļāk vari norādīt uz kļūdām, nepilnībām, caurumiem, bet vēlētājs grib dzirdēt, kāds tad ir piedāvātais risinājums, kā kļūdu novērst, un to mēs nesadzirdam. Solīt jau ir viegli, bet vēlētājs taču arī vērtē – jā, saprotu, ka ielu stāvoklis daudziem ir sāpīga tēma, protams, arī es priecātos, ja kāds man divu gadu laikā visas ielas savestu kārtībā, taču es saprotu, kas ir reāli un kas ne. It sevišķi šajos ekonomiski grūtajos laikos – arī domei strādāt būs daudz grūtāk.
Ievēlēšanas process ir beidzies, bet tagad sākies koalīcijas izveide, un es paredzu, ka tas nebūs vienkārši – prognozēju diezgan smagas sarunas par koalīcijas izveidi. Taču, lai kāds arī būtu to iznākums, nedomāju, ka pilsētas attīstības virzienā kaut kas būtiski varētu mainīties.»