«Te var redzēt kāds bijis jelgavnieku sapnis par rātsnamu 1900. gadā un iespējams apjaust, ko mēs visas tās lietas labā varam izdarīt šodien. Šeit vēlos parādīt kādas ir iespējas mums un atgādināt par Jelgavas vēsturi nākamajā paaudzēm,» tā par izstādi Ģederta Eilasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā, kas atvērta šodien, teic pats autors muzeja krājuma galvenais glabātājs Andrejs Dābols.
Ritma Gaidamoviča
Pilsētas svētku gaitā šodien muzejā atvērta izstāde «Jelgavas rātsnama stāsts» jeb «Hercoga Jēkaba laukums no pagātnes uz nākotni», kas dažādās fotogrāfijās un dokumentālajās liecībās ļauj ieraudzīt seno rātslaukumu un dzīvi tajā. Reizē to salīdzinot ar mūsdienām un iespējam apjaušot, ko gan šodien mēs varam ņemt no tā laika.
«Zinām, ka katrai pilsētai ir kāds vēstures centrs, taču mūsu gājis bojā, palikusi tikai niecīga daļa no mūsu pilsētas dominantēm. Šajā izstādē var redzēt to, kāds bijis jelgavnieku sapnis 1900. gadā un iespējams gūt ieskatu tajā, ko mēs varētu mainīt vai darīt šodien, lai saglabātu šo dominanti – Hercoga Jēkaba laukumu, tādējādi piepildot to jelgavnieku sapni. Pamatu izstādē esmu licis uz dzelzs vīriņu, kas uz vienas kājas tupēja rātsnama augšā un vairāku simtu gadu garumā noraudzījās, kas un kā notiek rātslaukumā, kas šeit staigā, brauc, ierodas,» stāsta A.Dābols.
Muzeja direktores vietniece Marija Kaupere atklāšanas runā piebilda, ka šis ir muzeja pienesums Jelgavas Pilsētas svētkos. «Ņemot vērā, ka šī izstāde varētu būt noderīga gan jelgavniekiem, gan pilsētas viesiem, tā muzejā būs apskatāma visas vasaras garumā,» piebilst M.Kaupere.
Jāteic, ka ar to aktivitātes muzejā nebeidzas, jau pulksten 13 šeit būs priekšlasījums «Jelgavas rātsnama stāsts», kur uzstāsies izstādes autors, pulksten 14 būs priekšlasījums par vēlēšanām pilsētā 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā. Bet pēc tā pilsētnieki aicināti uz 1901. gada pilsētas domes vēlēšanām muzeja telpās.
Foto: Ivars Veiliņš