«Jā, sākumā mums kā pieticīgiem latviešiem šķita, kas gan mūsu dzīvē ir tik svarīgs. Taču tās ir mūsu sirds atmiņas, par mūsu jaunības Jelgavu, kas miniatūru mozaīkā apkopotas vienas grāmatas 16 stāstos,» tā šodien prezentējot un dāvinot pilsētai pašu izveidotu grāmatu «Mana jaunības Jelgava. Cilvēki un notikumi.» teica tās veidotāji senioru radošā studija «Jelgavas seniori».
Ritma Gaidamoviča
Šodien Pilsētas svētku gaitā Jelgavas reģionālajā Pieaugušo centrā (JRPIC) notika radošās studijas «Seniori Jelgavai» grāmatas «Manas jaunības Jelgava. Cilvēki un notikumi.» prezentācijas pasākums, kurā pilsēta saņēmusi dāvanu – grāmatu.
«Protams, dāvanas saņemt ir patīkami un tik tiešām esam priecīgi, ka sasniegts šāds rezultāts. Manuprāt, katram cilvēkam vajadzētu stāstīt un rakstīt par savām atmiņām, lai arī jaunatne zinātu par tām. Nereti rodas situācijas, ka tu vēl vēlētos kādu iztaujāt, taču šī cilvēka jau vairs nav. Jūs esiet tie, kas izdzīvojuši un pārdzīvojuši ļoti dažādus laikus. Ja paskatāmies pasaulē, cik daudz ir tādu cilvēku, kuri būtu piedzīvojuši to, ko jūs, tad tādu nav daudz. Fantastiski, ka jūs saņēmāt drosmi un atsaucāt atmiņā šos notikumus, par kuriem mēs tagad varēsim lasīt. Veselību un spēku jums, jo tas ir tikai sākums,» tā senioru radošo grupu un visus klātesošos uzrunāja domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš.
Jaunā grāmata ir atmiņu krājums, kurā apkopotas 16 senioru atmiņas stāstos un fotogrāfijās par notikumiem un pieredzēto viņu jaunības Jelgavā. Atmiņu mozaīkas par bērnību, jaunību un brieduma gadiem, par skolas un studiju laiku, par darba gadiem, kas pavadīti Jelgavā.
Liecības par ne tik senu, bet tomēr krasi atšķirīgu laika posmu sadzīves, iespēju, notikumu, tehnikas un tehnoloģiju ziņā. Atmiņas, no kurām gadu desmitu ritējumā varbūt pagaisis kāds konkrēts gada skaitlis vai vietas nosaukums, bet nekas nav zudis no pārdzīvoto emociju spilgtuma, tāpēc šis atmiņu krājums nav vēsturiski dokumentāls vēstījums, bet gan senioru paaudzes sirds atmiņas.
Atmiņu autori ir tie seniori, kuri mācījušies JRPIC senioru izglītības programmās un kopš 2005. gada apguvuši gan konkrētas prasmes svešvalodās, gan informācijas tehnoloģijās.
Apgūtās prasmes ir pamats tam, ka seniori paši, izmantojot savas jauniegūtās zināšanas, veidoja šo krājumu – ne tikai būdami stāstu autori, bet arī paši noformējot tekstus elektroniski, skenējot fotogrāfijas no saviem ģimenes foto arhīviem, veidojot vizuālo prezentāciju un drukājot un iesienot grāmatas eksemplārus.
Atmiņu krājums ir sagatavot ne tikai drukātā veidā, bet arī CD formātā kā digitāla grāmata, ar kuru varēs iepazīties elektroniskā vidē, arī JRPIC mājas lapā, bet drukāto veidu iespējams atrast muzejā, bibliotēkās un biedrībās.
Foto: Ivars Veiliņš