Šodien 9. klases audzēkņi kārto pirmo eksāmenu – latviešu valodā. Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas skolēniem aiz muguras ir jau ieskaites dabaszinībās un sportā, tāpēc uztraukums nav pārāk liels – pat tiem ne, kam ar latviešu valodu diez ko labi neiet.
Ilze Knusle-Jankevica
Šobrīd skolēni pilda eksāmena rakstiskās daļas radošo uzdevumu – raksta pārspriedumu, bet pēc tam viņus gaida vēl mutiskā daļa.
«Ko tur uztraukties? Tas taču ir tikai eksāmens,» portālam www.jelgavasvestnesis.lv atzīst pirms otrā pārbaudījuma skolas gaitenī satiktais 9. klases skolnieks Austris Štāls, kuram latviešu valoda nav stiprā puse. Viņš norāda, ka rakstiskā daļa ir sarežģītāka, jo tā ir gara, turklāt daudz jādomā. Savukārt mutiskā daļa Austrim būs nieks, jo norunāt viņš varot mierīgi. Puisis ir nolēmis pēc pamatskolas absolvēšanas mācības turpināt Spīdolas ģimnāzijā.
Lai gan daži demonstrē vienaldzību, citi tomēr uztraucas un cītīgi atkārto pārstāsta veidošanas nosacījumus. Alise Timofejeva ir viena no tiem. «Mazliet uztraucos un atkārtoju pārstāsta veidošanas nosacījumus, jo, ja pārstāsts tiem neatbilst, to var nevērtēt – līdz ar to netiek ieskaitīts uzdevums un tas pazemina galīgo eksāmena atzīmi,» skaidro A.Timofejeva. Tomēr vairāk meitene uztraucas par mutisko daļu, kas viņai jākārto rīt – runājot jebkurā brīdī var sajukt, nav laika padomāt, kā tas ir rakstot. Draudzenei pār plecu laiku pa laikam grāmatā ieskatās arī otra Alise, Smiltāne. Viņai latviešu valodas eksāmenā visgrūtākā šķiet tieši rakstu daļa, īpaši pārskats, jo tajā tiek vērtētas gan gramatikas, gan stila kļūdas. Jau izpildītais tests arī mazliet uzdzinis stresu, bet ne tik lielu kā pārspriedums, jo testā bija vairāk jāstrādā ar tekstu un jālabo kļūdas, nevis pašam tas jāveido.
Alise Smiltāne uzskata, ka grūtākais pārbaudījums 9. klases beidzējam varētu būt ieskaite dabaszinātnēs, jo tajā ietverti vairāki mācību priekšmeti – fizika, ķīmija, bioloģija un ģeogrāfija. Viņai pašai gan šie mācību priekšmeti tīri labi padodas un ieskaitē godam nopelnīts astoņnieks. Savukārt otra Alise uzskata, ka visgrūtākie ir eksāmeni vēsturē, jo jāatceras daudz gadu skaitļu, notikumu un tas viss vēl pareizā secībā. Un, protams, matemātika!
Devītklasniekiem vēl priekšā ir divi eksāmeni – matemātikā un vēsturē – un valsts ieskaite svešvalodā. Un tad – izlaidums!
Foto: Ivars Veiliņš