6. maijā notiks Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) rektora vēlēšanas. Kaut arī sākotnēji tika izvirzīti divi pretendenti – pašreizējais rektors profesors Juris Skujāns un profesore Irina Arhipova -, vēlēšanās kandidēs tikai viens – J.Skujāns. Par spīti ne visai optimistiskajām augstskolas nākotnes prognozēm, viņš ir apņēmības pilns arī turpmākos piecus gadus vadīt LLU.
Sintija Čepanone6. maijā notiks Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) rektora vēlēšanas. Kaut arī sākotnēji tika izvirzīti divi pretendenti – pašreizējais rektors profesors Juris Skujāns un profesore Irina Arhipova -, vēlēšanās kandidēs tikai viens – J.Skujāns. Par spīti ne visai optimistiskajām augstskolas nākotnes prognozēm, viņš ir apņēmības pilns arī turpmākos piecus gadus vadīt LLU.
«Es ļoti nopietni apsvēru, vai otrreiz kandidēt rektora vēlēšanās, jo šis darbs prasa ļoti lielu spriedzi, vēl jo vairāk situācijā, kādā LLU atrodas pašlaik. Apzinos, ka cilvēku, kurš vadīs augstskolu, neslavēs, jo būs jāpieņem ne viens vien pašreizējiem darbiniekiem sāpīgs lēmums. Taču atkāpties, šķiet, būtu vieglākais ceļš,» teic J.Skujāns. Viņu «Jelgavas Vēstnesis» uz sarunu aicināja īsi pirms gaidāmajām rektora vēlēšanām.
LLU jūs esat vadījis iepriekšējos piecus gadus. Ko izdevies panākt šajā laikā un pie kā vēl darbs jāturpina?
Iepriekšējie pieci gadi, manuprāt, bija augstskolas uzplaukuma posms, jo gan ekonomiskā situācija, gan arī iespējas bija labvēlīgas attīstībai. Piemēram, mēs veiksmīgi apguvām Eiropas struktūrfondu līdzekļus, ar patiesi vērtīgu pētniecisko aparatūru uzlabojot materiāltehnisko bāzi. Kā būtisks ieguvums noteikti jāmin arī tas, ka šajos gados no apmēram 400 līdz 1000 latiem audzis profesoru atalgojums un līdz ar to aizvien vairāk un vairāk studentu izvēlas studēt doktorantūrā.
Būtiski attīstījusies mācību un pētījumu saimniecība «Vecauce», pašlaik tur uzbūvēta moderna ferma, sākta ražot biogāze, elektrība. Un šos labi iesāktos darbus arī turpmāk nedrīkst atstāt novārtā. Proti, pat vismodernākā aparatūra strauji noveco, tādēļ ir jārada iespējas to atjaunināt, jāatbalsta arī «Vecauces» saimniecība, kur notiek nākotnei svarīgi pētījumi, piemēram, kvalitatīvas kukurūzas sagatavošana biogāzes ražošanai.
Jāatzīst, ja LLU būtu Izglītības un zinātnes ministrijas pakļautībā, nevis Zemkopības, šo ieceri nemaz nevarētu realizēt. Mēs tiešām izjūtam vistiešāko nozares ieinteresētību labu speciālistu nodrošināšanā.
Ja vērtējam kopumā, tad arī pagājušais gads bija lielisks – esam apguvuši apjomīgus Eiropas struktūrfondu līdzekļus un sasnieguši maksimumu. Par to liecina kaut vai tas, ka līdztekus valsts piešķirtajam finansējumam vismaz pusi no tā apjoma vēl piepelnījām klāt paši.
Diemžēl nesakārtotās likumdošanas dēļ mums vēl aizvien nav izdevies atrisināt visus ar īpašumu saistītos jautājumus.
Taču, jāatzīst, pašreizējie apstākļi nav tie labvēlīgākie LLU attīstībai. Turklāt pašlaik augstskolai draud būtisks valsts budžeta līdzekļu samazinājums.
Situācija patiesi nav tā labvēlīgākā, taču es pieļauju, ka izdzīvošanas režīmā mums būs jādzīvo turpmākie divi trīs gadi, tad atkal varēsim runāt par attīstību.
Diemžēl pašreizējā situācija, kad, pēc sliktākajām prognozēm, LLU budžets būs jāsamazina 40 procentu apmērā, liek koriģēt arī nākotnes plānus. Izveidojies absurds – no vienas puses, kultivē uzskatu, ka tikai augstākās izglītības potenciāls Latviju un arī pasauli var izvest no ekonomiskās krīzes, no otras puses, tiek darīts viss, lai «nogrieztu» līdzekļus izglītībai un zinātnei. Ir jāsaprot, ka augstākā izglītība arī ir pakalpojums, par ko sacenšas gan mūsu, gan ārzemju augstskolas, līdzīgi kā tūrisma nozarē. Atšķirība vien tā, ka ceļotājs ārzemēs pavada nedēļu vai divas, bet mūsu jaunieši aizceļos pavisam.
Tieši tādēļ lielākās bažas man ir par to, ka mūsu valsti varētu pamest patiesi perspektīvākie profesori, zinātnieki, jo viņus vistiešākajā mērā skars līdzekļu samazinājums. Šī gada plānotais budžets jau tika samazināts par 25 procentiem. Aprīlī darbinieki bija bezalgas atvaļinājumā, turklāt atalgojums no maija tiek samazināts par 20 procentiem. Taču tagad budžetu draud samazināt vēl par 40, un diemžēl izdevumu samazinājums iespējams vien uz darbinieku atlīdzības un amata vietu rēķina. Visvairāk satrauc jauno mācībspēku atalgojums un nākotnes perspektīvas.
Apdraudēta būs arī Eiropas struktūrfondu līdzekļu apguve, jo noteikumi paredz, ka 7,82 procentus no līdzfinansējuma jāsedz projekta iesniedzējam, tātad – LLU. Tādējādi, lai apgūtu, piemēram, miljona vērtu zinātniskās un studiju bāzes uzlabošanas projektu, vairāk nekā 78 000 jāmaksā pašiem, bet tādu līdzekļu mums nav.
Jau izskanējis, ka LLU nāksies likvidēt 484 amata vietas. Vai pašlaik ir redzējums par to, kā tiks īstenota šī štatu samazināšana?
Budžeta grozījumi vēl nav pieņemti, tādējādi visi dzīvo ļoti lielā saspringumā. Darbinieki izprot situāciju valstī, taču nupat skaudri apjauš, ka tas tieši skars arī viņus, ka, iespējams, viņiem vairs nebūs algas tādā apmērā, kā bija paraduši rēķināties, un, jā, pat darba.
Taču mūsu uzstādījums ir mācību procesu nodrošināt visās studiju programmās, nezaudējot nevienu no tām, jo, nav noslēpums, virkne studiju programmu mums ir tādas, ko iespējams apgūt vienīgi LLU. Tajā pašā laikā mēs saprotam, ka LLU kā reģionālajai universitātei jānodrošina plašs spektrs speciālistu dažādās tautsaimniecības jomās. Tātad prioritāte būs kvalitatīva studiju procesa nodrošināšana, līdz ar to lielākas reformas skars citas struktūrvienības, piemēram, saimniecisko dienestu. Diemžēl nāksies samierināties ar to, ka apkārtne varbūt būs mazāk sakopta nekā agrāk, ka sāktie dienestu viesnīcu labiekārtošanas darbi uz pāris gadiem apstāsies.
Mācībspēku atalgojums neapšaubāmi saruks, slodze – augs. Taču mums jāgādā par to, lai perspektīvākie mācībspēki paliktu mūsu augstskolā. Man tiešām ir bažas par to, vai īsinot nenoīsinām par daudz, kā rezultātā varam pazaudēt cilvēkus – ne tikai vērtīgus mācībspēkus, bet arī studentus, kas vēlas studēt doktorantūrā un par savu dzīves ceļu izvēlēties profesūru. Pazaudēt var viegli, bet pēc tam atgūt – krietni grūtāk.
Neapšaubāmi, ka saistībā ar darbinieku atlaišanu priekšā ir smags posms, jo lielākā daļa vasarā dodas atvaļinājumā, tādējādi, visticamāk, par to, ka zaudē darbu, viņiem tiks paziņots, uzsākot jauno mācību gadu. Un mums vēl ir jāieplāno kompensācijas, ko darbiniekiem izmaksāt šajā gadījumā.
Runājot par augstskolas specifiku – cik lielā mērā piedāvātās studiju programmas attaisno Lauksaimniecības universitātes nosaukumu, jo nu līdztekus lauksaimniecībai, veterinārmedicīnai un citām iespējams apgūt arī tādas, kas tiešā veidā ar lauksaimniecību nesaistās.
Protams, LLU sagatavo speciālistus ne tikai lauku videi vien, taču tieši tādēļ ikvienam jāiziet mācību prakse «Vecaucē», lai jaunajam studentam būtu priekšstats par ražošanu. Turklāt arī lauku reģionos nepieciešami ne tikai lauksaimniecības, bet arī citu nozaru speciālisti, kurus sagatavojam mūsu augstskolā. Kā piemēru var minēt Informācijas tehnoloģiju fakultāti. Slaukšanas roboti, biogāzes ražošana, programmētie darbgaldi metālapstrādē – tam visam pamatā ir modernās informācijas tehnoloģijas, kuras var apgūt pie mums.
Pēdējā laikā aizvien vairāk tiek diskutēts par to, vai universitāte iekļaujas pilsētas dzīvē vai tomēr tā ir tāda kā sava veida pilsēta pilsētā. Kāda, jūsuprāt, LLU ir nozīme pilsētas ikdienas kontekstā?
Ja universitāti «izceltu» no Jelgavas, tad, šķiet, šāds jautājums būtu lieks, jo visi uzreiz saprastu LLU nozīmi. Līdztekus speciālistiem, kurus sagatavojam pilsētas un rajona uzņēmumiem, nevar nepamanīt mūsu augstskolas aktivitātes, piemēram, Studentu dienas, Mehu dienas. Tajās, kaut varbūt arī ne tieši, iesaistīta visa pilsēta! Pēdējā laikā universitātes un pilsētas ikdiena aizvien vairāk saplūst. Priecē, ka mums ir kopīgi mērķi un mēs vairs nedarbojamies katrs par sevi, bet gan vienoti. Runājot par pili – Imants Lancmanis savulaik norādīja: sazin kas ar pili būtu noticis, ja tajā nemājotu LLU. Pils ir Jelgavas simbols, mūsu pilsētas sirds, un ir patiess prieks, ka mums izdevies pamazām to savest kārtībā.
Gribētos Jelgavā ieviest ārvalstu studentu pilsētu praksi – proti, daudzviet, iebraucot pilsētā, kurā ir augstskola, ir norāde, ka tā ir universitātes pilsēta. Un tad jau ikvienam top skaidrs, ka šī ir Studentu pilsēta, ka šeit netrūkst gaišu un gudru cilvēku, kas nemitīgi vēlas sevi attīstīt, ka arī ikdiena šeit būtiski atšķiras no citām pilsētām – tā ir kustīgāka, aktīvāka… Un Jelgava ir Studentu pilsēta.