Saskaņā ar grozījumiem Ministru kabineta noteikumos par minimālo mēneša darba algu un minimālo stundas tarifa likmi no 1. janvāra minimālā darba alga Latvijā ir paaugstinājusies par 20 latiem līdz 180 latiem mēnesī.
Darbinieks, saņemot minimālo mēneša darba algu 180 latu apmērā, pēc nodokļu nomaksas turpmāk saņems 142.85 latus par pilnu darba mēnesi jeb 40 darba stundām nedēļā.
Gada īsajos mēnešos, piemēram, februārī, kad darba stundu skaits ir mazāks nekā vidēji mēnesī, darbiniekiem, kuriem nolīgta laika algas sistēma ar minimālās stundas tarifa likmes apmaksu un kuri nostrādājuši visas mēnesī noteiktās darba stundas, darba algu nosaka minimālās mēneša darba algas apmērā.
Labklājības ministrija norāda, ka minimālās mēneša darba algas paaugstināšana uzlabos konkurētspēju tiem darba devējiem, kuri maksā nodokļus no visas darba algas, salīdzinot ar tiem, kuri maksā nodokļus no minimālās darba algas, bet pārējo izmaksā «aploksnēs».
Paaugstinot minimālo mēneša darba algu, paaugstināsies iedzīvotāju dzīves līmenis, īpaši mājsaimniecībās ar zemākajiem ienākumiem, jo pieaugs strādājošo darba ienākumi, tāpēc valstij būs jātērē mazāk līdzekļu sociālās palīdzības pasākumiem un izdevumi sociālajam budžetam samazināsies. Turklāt pieaugs pašvaldību ienākumi un palielināsies ieņēmumi valsts budžetā, jo samazināsies tās darba algas daļas izmaksa, par kuru netiek maksāti nodokļi.
Saskaņā ar statistikas datiem 2007. gadā strādājošo skaits, kuri saņēma mazāk par minimālo darba algu vai minimālās algas apmērā, bija 73 300 cilvēku no strādājošo kopskaita, tai skaitā privātajā sektorā 64 700 un sabiedriskajā sektorā 8600 cilvēku.
www.leta.lv