Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija (RAPLM) ierosinājusi izmaiņas likumā «Par nodokļiem un nodevām», kas paredz pašvaldībām tiesības savā teritorijā noteikt nodevu par infrastruktūras attīstību un uzturēšanu. Jelgavas dome ieceri vērtē kā atbalstāmu, bet nopietni izsveramu. Ražotājiem svarīgo infrastruktūru pašvaldība turpinās izbūvēt saviem spēkiem, lai veicinātu pilsētas attīstību.
Anna Afanasjeva
Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš likuma izmaiņas vērtē kā pieņemamu ierosinājumu, kurš vispirms nopietni izvērtējams. Nenoliedzami, jaunu objektu būvniecība, īpaši tirdzniecības centru un biroja ēku, rada papildu slodzi pašvaldību infrastruktūrai, tāpēc nekustamā īpašuma attīstītājiem būtu jāsedz daļa no tās attīstības un uzturēšanas izmaksām. Jelgavas gadījumā vislielākā slodze ir iekšpagalmu infrastruktūrai, kur izvietojušies tirdzniecības uzņēmumi. Tā kā iekšējos pagalmos jauniem objektiem vietas tikpat kā nav, nodevas ieviešana pret jauno projektu virzītājiem nebūtu īsti godīga, jo arī esošo veikalu un citu pakalpojumu uzņēmumu īpašniekiem, kam svarīga piebraucamo ceļu izmantošana, būtu jāpiedalās jau izveidotās infrastruktūras uzturēšanā. Jāņem arī vērā, ka daļai uzņēmēju ikviens papildu maksājums, sevišķi pašreizējos apstākļos mazina konkurences iespējas. Līdzšinējo pašvaldības sadarbību ar uzņēmējiem A.Rāviņš vērtē kā auglīgu un abām pusēm pieņemamu. Piemēram, «Pilsētas pasāžas» attīstītāji nobruģēja Driksas ielas gājēju posmu un sakārtoja tā komunikācijas, ko vēlāk nodeva pašvaldības īpašumā. Savukārt pašvaldība uzņēmumu uz trim gadiem atbrīvoja no nekustamā īpašuma nodokļa. Ražošanas un ar inovācijām saistītiem uzņēmumiem pašvaldība arī turpmāk palīdzēs sakārtot infrastruktūru, jo arī pasaulē, A.Rāviņa vārdiem runājot, ražotāju ienākšanai pieņemts sagatavot augsni. Pagaidām RAPLM ierosinātās izmaiņas likumā «Par nodokļiem un nodevām» Saeima ir noraidījusi, tomēr, visticamāk, šī ideja tiks aktualizēta arī turpmāk.
RAPLM ierosinājums paredz: • Pašvaldību nodeva par infrastruktūras attīstību un uzturēšanu varētu būt 5 – 10 procentu apmērā no objekta kopējām būvizmaksām; • 60 procentus no nodevas nekustamo īpašumu attīstītājiem būtu jāmaksā pirms būvatļaujas saņemšanas; • 40 procentus no nodevas jānomaksā pirms objekta nodošanas ekspluatācijā.