Ar Jelgavas domes vadību ekonomikas ministrs Kaspars Gerhards pārrunāja jautājumus, kas skar pašvaldības un ministrijas kompetenci. Būtiskākais no tiem – daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes risinājumi. Savukārt, tiekoties ar uzņēmējiem, ministrs raksturoja pašreizējo situāciju un izteica turpmākās attīstības prognozes.
Anna Afanasjeva Fotogalerija: Ivars Veiliņš
Paredzētais valsts un ES struktūrfondu atbalsta apjoms šai svarīgajai jomai ir nepietiekams. Diskusijas par to turpināsies ar Latvijas Lielo pilsētu asociācijas un Latvijas Pašvaldību savienības starpniecību. Ministrs atzina, ka viņa kolēģis – īpašu uzdevumu ministrs ES struktūrfondu jautājumos Normunds Broks – izstrādā priekšlikumus līdzekļu pārdalei par labu daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes uzlabošanai.
Sarunā ar uzņēmējiem pie nozīmīgākajiem ministrijas darbiem K.Gerhards minēja lēmuma pieņemšanu par elektrības jaudu attīstību, lai atrisinātu energoapgādes jautājumus pēc Ignalinas atomelektrostacijas slēgšanas. Latvijā paredzēts uzbūvēt divas elektrostacijas – vienu gāzes, otru – ogļu staciju.
Pārtikas pārstrādātājiem būtiska ir Konkurences likuma pieņemšana, kas pēc ministra domām konkurenci padarīs skaidrāku, lai atsevišķiem uzņēmējiem nebūtu iespējams ietekmēt situāciju tirgū. Darbaspēka attīstības programmā, kurā izvērtētas 37 nozares, secināts, ka lielākās problēmas sagādā vidējā līmeņa darbinieku profesionālā kompetence un konkurētspēja.
Ministrijas sagatavotajā uzņēmējdarbības vides uzlabošanas pasākumu plānā šogad iekļauts arī uzņēmēju sen izskanējušais priekšlikums, ka no darba devējiem nav iekasējamas dažādas papildus maksas, šajā gadījumā domājot slimības pabalsta apmaksu pirmās divas slimošanas nedēļas. Līdz septembrim ministrija plāno sagatavot arī priekšlikumu par reinvestētās peļņas neaplikšanu ar uzņēmuma ienākuma nodokli. Tāpat K.Gerhards pievērsās ES struktūrfondu apguvei.
No uzņēmēju puses diskusijā piedalījās Elita Moiseja no SIA NP «Properties» biznesa parku attīstīšanas uzņēmuma, Jelgavas mašīnbūves rūpnīcas direktors Pēteris Bila, Māris Bušs no SIA «Flora», Vitālijs Upenieks no «Signum», Jelgavas Biznesa inkubatora vadītājs Agris Ķipurs, Jelgavas ražotāju un tirgotāju asociācijas vadītājs Imants Kanaška u.c. Katram uzņēmējam bija sāpe, ko paust. Galvenā doma – ministrija ar lēmumiem nedrīkst vilcināties, jo situācija ir nopietna un iepriekšējos gados uzkrātās rezerves izsīkst.