Lai uzteiktu zaļos uzņēmumus, kam rūpes par vidi nav tikai reklāmas instruments, un mudinātu arī pārējos atbildīgāk izturēties pret vidi, Valsts vides dienests pirmo reizi pasniedza «Zaļās izcilības balvu». To saņēma 20 Latvijas uzņēmumi, tostarp Jelgavas uzņēmums «EuroMaint Rail», kas remontē vilcienu ritošo sastāvu.
Jelgavas reģionālās vides pārvaldes direktors Hardijs Verbelis stāsta, ka visa gada garumā pārvaldes darbinieki izvērtēja uzņēmumus, kuri klasificēti kā A, B vai C kategorijas piesārņojošo darbību veicēji. Reģionālās vides pārvaldes redzeslokā tādu ir vairāk nekā 200, tomēr konkursa kritērijiem atbilda tikai viens – «EuroMaint Rail», kurš saņēma 11 no 14 maksimālajiem punktiem.
«Mūsu uzņēmumā ir skaidri definēti vides mērķi, identificēti, analizēti vides riski, izveidoti ārkārtas plāni, apmācīts personāls vides jautājumos ar mērķi samazināt uzņēmuma darbības ietekmi uz vidi (materiālu otrreizēja izmantošana, enerģijas un ķīmisko vielu patēriņš utt.),» norāda bijušais uzņēmuma vadītājs Jānis Mūrnieks, kurš, novērtējot viņa ieguldījumu, bija arī pilnvarots saņemt balvu. Uzņēmums «EuroMaint Rail» nodrošina pakalpojumus dzelzceļa transporta nozares uzņēmumiem ritošā sastāva tehniskajā apkopē un modernizēšanā. Viens no lielākajiem vides piesārņošanas veidiem uzņēmumā ir netīrais ūdens, kas rodas produktu mazgāšanas procesā. Galvenais piesārņojuma novēršanas veids ir ievērot uzņēmumā ieviestos atkritumu apsaimniekošanas procesus, kas nosaka, ka ražošanā radušies atkritumi tiek nodoti atkritumu apsaimniekotajiem, kas nodrošina to pārstrādi vai utilizāciju, stāsta J.Mūrnieks. Viņš neslēpj: ir īpašs prieks būt vieniem no pirmajiem, kas iegūst šādu apbalvojumu, un gandarījums, ka uzņēmuma ieviestos un praktizētos standartus ir novērtējušas valsts atbildīgās institūcijas.
H.Verbelis norāda, ka pretendenti uz balvu bija vairāki, tomēr neatbilda kādam no kritērijiem. «Konkursa kritēriji ir diezgan stingri un skrupulozi, bet tie tādi tika veidoti, lai kalpotu kā motivācija uzņēmumiem uzlabot savu darbību – ja balvu varētu saņemt katrs, tam nebūtu jēgas,» saka viņš. Piemēram, viens no kritērijiem ir tāds, ka tiek ievēroti visi termiņi, bet ir uzņēmumi, kas visas normatīvo aktu prasības ir izpildījuši, tomēr kādu termiņu nokavējuši. Tāpat tika ņemts vērā, vai par uzņēmumu ir saņemtas sūdzības, vai tas izmanto e-pakalpojumus, vai tam ir nepieciešamie sertifikāti un citi nosacījumi.
Latvijas vides kvalitāte un ilgtspēja ir tieši atkarīga no atbildīgas vides politikas īstenošanas uzņēmumos. Lai novērtētu uzņēmumu darbu vides jomā, Valsts vides dienests ieviesa konkursu «Zaļās izcilības balva» un 2015. gadā novērtēja ap 2500 piesārņojošo darbību veicējus valstī. Pateicību saņēma 20 uzņēmumi, kas izpildījuši kritērijus vismaz 80 procentu apmērā, norāda Valsts vides dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Jūlija Ņikitina, piebilstot, ka Vides dienests tradīciju plāno turpināt.
Foto: no Valsts vides dienesta arhīva