Jelgavā viesojas 30 skulptūru mākslinieki no desmit valstīm, kuri jau vakar izveidoja individuālās skulptūras, kas plašākai auditorijai tiks rādītas Starptautiskajā Ledus skulptūru festivālā no 5. līdz 7. februārim, bet līdz tam laikam, lai pasargātu no izkušanas, tās tiks uzglabātas refrižeratorā jeb lielā saldētavā. Portāls www.jelgavasvestnesis.lv fotogalerijā piedāvā ieskatīties mazo skulptūru tapšanas procesā.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau vēstīja, ka par 18. Starptautiskā Ledus skulptūru festivāla tēmu tika izraudzīti pasaules brīnumi, pie kā izveides māksliniekiem laikapstākļu dēļ ir jo īpaši jāpiepūlas. Uzrunātie mākslinieki atzina, ka vēl līdz skulptūru veidošanai cerēja, ka laikapstākļi festivāla norisei būs labvēlīgāki un termometra stabiņš par vismaz pāris grādiem nokritīsies. Siltie laikapstākļi ledus apstrādi ir krietni sarežģījuši. Māksliniekiem ir jārēķinās, ka ledus šādā temperatūrā, kāda pašlaik ir ārā, zem klajas debess ātri vien mainīs stāvokli un pirmās ūdenī pārvērtīsies smalkākās detaļas. Šī iemesla dēļ vairākiem māksliniekiem nācās sākotnējās skicēs ieviest korekcijas, lai skulptūras būtu iespējams apskatīt pēc iespējas ilgāk. Laikapstākļu dēļ ievērojamas izmaiņas savā iecerētajā ledus skulptūrā veica, piemēram, polis Vjačeslavs Boredskijs. Viņš stāsta, ka bijis paredzēts izmantot visus izsniegtos ledus resursus un izveidot lielāku skulptūru, bet no sākotnējās ieceres nācās atkāpties, jo silto laikapstākļu dēļ nav iespējams ledus bluķus «salīmēt». «Ir pārāk silts, lai tie turētos kopā. Dažas nelielas detaļas gan riskēju un pielīmēju. Ļoti ceru, ka vismaz tās piesals un turēsies. Lai gūtu panākumus šajā konkursā, mums svarīgākie ir laikapstākļi, ar ko diemžēl mēs netiekam lutināti,» tā mākslinieks. Viņš stāsta, ka festivālā Jelgavā piedalās pirmo reizi, lai gan ledus skulptūru veidošanai ir pievērsies jau 20 gadus un piedalījies citos līdzīgos konkursos Eiropā. «Man ļoti patīk ledus kā materiāls. Ledus – tā ir spēle, šovs un acu apmāns. Konkursa tēmai vēlējos pieiet no citāda rakursa, ar humora pieskaņu, tāpēc savā darbā apspēlēju jautājumu, uz kuru atbildes vēl joprojām nav. Kas bija pirmais – vista vai ola?» par savu skulptūru stāsta V.Boredskijs.
Lietuvietis Tautvils Pavilonis festivālā piedalās jau trešo reizi, un arī viņš vēlējies radīt kaut ko neordināru. «Uz vislielākajiem brīnumiem, kas ir cilvēku radītie arhitektūras brīnumi, skatāmies ļoti vērīgi, izzinām tos un pastiprināti par tiem interesējamies, tādēļ manas skulptūras ideja ir stilizēti parādīt, ka vislielākos brīnumus mēs skatāmies caur mikroskopu, kur tos rūpīgi varam apskatīt, pievēršot vērību pat vissīkākajai detaļai,» tā T.Pavilonis, kurš sacīja, ka ar mākslu ir saistīts jau kopš bērna kājas, bet tēlniecībai no ledus pievērsies pirms sešiem gadiem.
No Krievijas Jelgavā ieradusies Marija Mazuņina, kura šogad individuālajā skulptūrā «Brīnums jaunajā dzīvē» vēlējās parādīt, kā biedējošs tārps pārtop par skaistu tauriņu. «Manuprāt, tas ir lieliski, ka no vienkārša ledus, ieliekot tajā savu darbu un dvēseli, var izveidot kaut ko skaistu. Gribas, lai skulptūra patiktu ne tikai man pašai, bet arī cietiem. Ceru, ka šī patiks. Diemžēl šogad māksliniekiem uzdevums izveidot skulptūras laikapstākļu dēļ ir sarežģīts. Acu priekšā redzam, kā ledus kūst, un tā ir liela problēma,» atklāj māksliniece, kurai gan, izstrādājot individuālo darbu, ir izdevies pieturēties pie sākotnēji iecerētās idejas.
Vakar īpašās teltīs, cenšoties tajās neielaist siltumu, no ledus tika radītas 30 ledus skulptūras. Festivāla atklāšanu saldētavā gaida stilizēts Ķīnas mūris, kosmoss, debesu atspulgs, lidojoša zivs, Babilonas tornis un citi skulptoru interpretācijā veidoti pasaules brīnumi.
Jau šodien mākslinieki uzsāks darbu pie lielajām jeb komandu skulptūrām, kuras veidos, strādājot pārī. Tās plānots veidot līdz pat pirmajai festivāla dienai. Jāatgādina, ka mākslinieku rosīšanos Pasta salā ikviens var vērot arī interneta tiešraidē mājas lapā www.festivali.jelgava.lv.
Foto: Raitis Supe