«Izstādē redzams, cik ļoti brīva ir bērnu fantāzija. Bērnu izdomai nav robežu. Krāsas, domu daudzveidība – to vārdos grūti izstāstīt, tas pašam ir jāredz!» tā bērnu veidoto kolāžu izstādi, kas pašlaik ir apskatāma kultūras nama otrā stāva foajē, raksturo iestādes «Kultūra» producents Gundars Caune. Festivāla dienās kultūras nams strādās ilgāk.
«Kolāžu izstāde simboliski apvieno Baltijas valstis, un Jelgava ir kā centrs, kur satiekas visu trīs valstu bērnu radošie darbi un Ledus skulptūru festivālā – arī paši autori, viņu vecāki un skolotāji,» tā viņš, paskaidrojot, ka žūrijas vērtējumā veiksmīgākie skolēni no katras valsts balvā saņēma ceļazīmi uz 18. Starptautisko Ledus skulptūru festivālu. Balvā ietilpst gan ielūgumi uz festivālu, gan apmaksāts autobuss ceļam uz Jelgavu.
Konkurss 1. – 4. klases skolēniem tika rīkots jau piekto reizi, un tajā piedalīties tika aicināti ne tikai skolēni no visas Latvijas, bet arī no Jelgavas sadraudzības pilsētām Igaunijā un Lietuvā. No Latvijas skolēniem tika saņemtas 74 kolāžas. Tās bija atceļojušas no Krāslavas, Rēzeknes, Daugavpils, Liepājas, Saldus, Rīgas, Ventspils un citām vietām. Iesūtīts vairāk kolāžu nekā pērn, un organizatori cer, ka šī tendence turpināsies. Tiesa, tādā gadījumā nākamgad izstādei būs nepieciešamas plašākas telpas, smejot atzīt G.Caune.
Darbus vērtēja profesionāla žūrija Jelgavas mākslinieku biedrības un festivāla organizatoru sastāvā, un galvenā balva – apmaksāts autobuss uz 18. Starptautisko Ledus skulptūru festivālu Jelgavā, ko nodrošina būvmateriālu veikals «Pilsēta», – piešķirta Limbažu sākumskolas 3.a klasei un tās skolotājai Indrai Ābelei. Sadarbībā ar Jelgavas sadraudzības pilsētu Šauļiem, turpinot pagājušogad iesākto, kolāžu konkurss tika izsludināts arī šīs pilsētas skolēniem. No Šauļiem saņemtas 45 kolāžas. Autobusu Šauļu skolēniem uz Jelgavas Ledus skulptūrām atbalsta «Ledusdizains.lv». Šogad aizsākta arī jauna tradīcija – konkurss izsludināts arī Jelgavas sadraudzības pilsētā Pērnavā. No Pērnavas saņemtas 20 kolāžas, un autobusu Pērnavas skolēniem atbalsta SIA «DAKC».
G.Caune stāsta, ka saņemtie darbi veidoti dažādās tehnikās – ar guašu, akvareļa krāsām, līmētiem krāsainu papīru gabaliņiem, makaroniem, vati, salmiem un tamlīdzīgi. Gluži tāpat kā izpildījums, arī bērnu redzējums par pasaules brīnumiem ir dažāds. Piemēram, bērni no Igaunijas kā vienu no brīnumiem karikatūrā ir attēlojuši aktieri Bredu Pitu, savukārt lietuviešu veidotās kolāžas izceļas spilgto krāsu ziņā. Dažādi pasaules brīnumus ir interpretējuši latvieši – kolāžās ir redzama kāda bērna mamma, skola, arhitektūras brīnumi, savukārt, piemēram, jaunpilniekiem brīnumi ir viņi paši un kolāžas tapšanā bērni izmantojuši savas bildes.
Foto: Raitis Supe