«Vēl nezinu, ar ko saistīt savu nākotni, tāpēc, manuprāt, šādi pasākumi ir laba iespēja iepazīties ar piedāvājumu un varbūt arī apsvērt domu par konkrētas profesijas apguvi. Ja nevarēšu izvēlēties, mācīšos vidusskolā, taču es gan gribētu apgūt profesiju, lai ātrāk varu sākt strādāt. Bet šobrīd nesaku nē arī policijai. Jaunsardzē esmu darbojusies, un tas jau tomēr ir kaut kas līdzīgs darbam policijā,» spriež Valsts ģimnāzijas 9. klases skolniece Natālija. Viņa bija viena no apmēram 100 jauniešiem, kuri šodien Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā apmeklēja karjeras pasākumu «Iepazīsti kadetu dzīvi un izaicini sevi!», kurā varēja uzzināt par iespējām mācīties Valsts policijas koledžā.
Valsts policijas koledžas pārstāvji uzsver, ka šīs izglītības iestādes galvenais uzdevums ir cilvēku kvalitatīvi sagatavot darbam Valsts policijā, turklāt šī ir vienīgā izglītības iestāde Latvijā, kurā izglīto nākamos policijas darbiniekus. Jaunieši tika iepazīstināti gan ar nepieciešamajiem dokumentiem, gan iestājpārbaudījumiem, kas sevī ietver fiziskās sagatavotības pārbaudes, vērīguma un atmiņas pārbaudes testu, kā arī psiholoģisko testēšanu. «Ja šie pārbaudījumi nokārtoti, tad kandidāts tiek nosūtīts uz Iekšlietu ministrijas medicīniskās ekspertīzes komisiju,» tā koledžas pārstāvji, piebilstot, ka mācību laikā jaunietis ik mēnesi saņem darba algu minimālās algas apmērā, turklāt pēc izglītības programmas absolvēšanas tiek garantēta darba vieta policijā.
Vairums uzrunāto jauniešu atzīst, ka uz šo karjeras pasākumu vairāk nākuši intereses pēc, jo nākotnes profesija viņiem ir skaidra, taču daļa tomēr norāda, ka redzētais un dzirdētais varētu ietekmēt viņu izvēli par labu šai izglītības iestādei. «Policistu darbs man šķiet interesants, tāpēc pieļauju, ka ar to varētu saistīt savu nākotni,» saka 12. klases skolniece Adelīna. Devītklasnieks Rihards bilst, ka, viņaprāt, esot aktīvā dienestā, ir pārāk daudz risku, tostarp nākas darboties ar dzīvību apdraudošām lietām. «Bērnībā, protams, visi zēni vēlas kļūt par policistiem, arī es gribēju, taču tagad esmu apņēmies studēt medicīnu,» tā viņš. Savukārt Aivars no Spīdolas ģimnāzijas 10. klases teic: «Mans tētis ir policists, tāpēc šī darba ikdienu ļoti labi zinu. Es redzu, kā tētis strādā, un saprotu, ka tas nav man. Es gribu strādāt kādā radošākā profesijā, piemēram, kļūt par režisoru.»
Jāpiebilst, ka Valsts policijas koledžas pārstāvji jauniešiem demonstrēja tuvcīņas paraugdemonstrējumus, ļāva darboties šaušanas stendā, iegūt savu pirkstu nospiedumus, taču vislielākās ovācijas izraisīja kinologu paraugdemonstrējumi, uzskatāmi parādot, kā dienestā strādā rotveilers, kurš specializējies personu meklēšanā, un vācu aitas sugas suns, kurš skaitās patruļsuns un ir apmācīts veikt arī bīstamu personu aizturēšanu.
Koledžas pārstāvji lēš, ka pēc šādiem karjeras pasākumiem, kuru laikā tiek stāstīts par skolu un demonstrēta topošo policistu ikdiena, apmēram 20 procenti dalībnieku arī mēģina stāties koledžā. Piemēram, septembrī bija pieteikušies vairāk nekā 500 kandidātu un uzņemti tika 120, savukārt ziemas uzņemšanā pieteikušies bija ap 130 – 140, bet uzņemti – 25. Caurmērā konkurss, kas jāiztur, lai uzsāktu mācības Valsts policijas koledžā, ir vidēji 4,5 cilvēki uz vietu. Skolas pārstāvji norāda, ka vislielākais «klupšanas akmens» ir fiziskās sagatavotības pārbaudes.
Foto: Raitis Supe