Ar mērķi sniegt emocionālu un praktisku atbalstu jauniešiem, kuriem tā pietrūkst ģimenē, arī Jelgavā uzsāktas organizācijas «Mentor Latvia» mentorprogrammas aktivitātes. Šodien Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā mentori pirmo reizi tikās ar saviem mentorējamajiem jauniešiem, lai iepazītos un apzinātu kopīgās intereses. Viņu sadarbība šīs programmas gaitā ilgs gadu.
«Viņa ir tāda runīga, forša, jautra, bet es esmu kautrīga un klusa…» par savu mentori Līvu Rancāni saka 18 gadus vecā jelgavniece Līva Dombrovska. Šodien viņas tikās pirmo reizi, taču abas atzīst, ka kopīgu valodu izdevies atrast, un ir pārliecinātas, ka kopā izdosies saturīgi pavadīt brīvo laiku. «Manuprāt, šajā programmā svarīgākais jau ir tieši kopīga laika pavadīšana, parādīt jaunietim, ka ir tik daudz dažādu veidu, kā to izdarīt saturīgi! Tāpat ļoti ceru, ka izdosies iegūt Līvas uzticību un būšu tas cilvēks, kurš palīdzēs atrast atbildes uz viņas jautājumiem, palīdzēs izlemt, ko un kā labāk darīt,» saka mentore Līva.
Šī bija arī mentores Madaras Gasparovičas-Asītes un SOS jauniešu mājas iemītnieces Alises Butānes pirmā tikšanās. Alise teic, ka šajā programmā iesaistījusies ar domu pamēģināt kaut ko jaunu. Līdzīga motivācija kļūt par mentori bijusi arī Madarai. «Es internetā ieraudzīju informāciju par šo programmu un pieteicos. Pēc pārrunām stāstīju vīram, cik forša jauniešiem ir šī iespēja, un arī vīrs pieteicās kā mentors. Domāju, mums kopā izdosies jauki pavadīt brīvo laiku, jo jauniešus iesaistīsim gan ģimenes, gan citās aktivitātēs. Piemēram, ar vīru darbojamies studentu korporācijā – arī šīs aktivitātes jauniešiem varētu būt saistošas,» spriež Madara, atklājot, ka pati korporācijā palīdzējusi iejusties jaunajiem, tādēļ domā, ka atrast kopīgu valodu ar Alisi nebūs grūti. Taujāta, ko Alise labprāt darītu kopā ar savu mentori Madaru, jauniete, nedaudz apdomājot, teic: «Varētu boulingu kopā uzspēlēt!»
Jāpiebilst, ka no Jelgavas un Jelgavas novada šodien sadarbību uzsāka 14 mentorpāri. «Prieks, ka Jelgavā ir cilvēki – mentori –, kuri spēs jauniešiem sniegt pozitīvu pieredzi. Dzīve ir izaicinājumiem pilna, un dažkārt, ja blakus nav draudzīga pleca, uz kura atspiesties, ir grūti vienam kaut ko sasniegt. Paldies mentoriem par šo brīvprātīgo darbu, ko esat uzņēmušies veikt!» mentorprogrammas dalībniekus uzrunāja Jelgavas domes priekšsēdētāja vietnieks Aigars Rublis.
Jāpiebilst, ka mentors jeb padomdevējs ir atbalsta un uzticības persona, kas sniedz atbalstu jaunietim, uzklausot viņu, pavadot kopā laiku dažādās sabiedriskajās aktivitātēs un palīdzot jaunietim labāk sagatavoties patstāvīgas dzīves uzsākšanai. Jaunieši, kuri nav iepazinuši ģimenes sadzīvi, šīs sadarbības rezultātā gūst iedrošinājumu, derīgus padomus sadzīves situāciju risināšanai. Piedaloties mentorprogrammā, jaunietis uzlabo saskarsmes spējas, gūst iespēju paplašināt savu redzesloku un stiprināt pārliecību par savām spējām. Programmā piedalās ārpusģimenes aprūpē dzīvojoši jaunieši, kā arī jaunieši no ģimenēm, kur vecākiem ir ierobežotas spējas sniegt viņiem nepieciešamo atbalstu, skaidro organizācija «Mentor Latvia».
Mentorprogramma ilgst vienu gadu, mentoram un jaunietim tiekoties vismaz divas reizes mēnesī un brīvo laiku pavadot atbilstoši ar savām interesēm.
Mentorprogrammas ideja nākusi no Zviedrijas, un ar pirmā Latvijas prezidenta mazmazdēla Aleksandra Čakstes iniciatīvu mentorprogramma kopš 2010. gada darbojas arī Latvijā – Rīgā, Tukumā, Saldū un tagad arī Jelgavā. Šogad kopumā programmā reģionos sadarbosies 38 mentorpāri, savukārt programmas piecu darbības gadu laikā atbalsts sniegts jau 120 jauniešiem.
Plašāku informāciju par mentorprogrammu un iespējām tajā iesaistīties var uzzināt mājas lapā mentor.lv.
Foto: Raitis Supe