Pirmdien Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā un otrdien Jelgavas Spīdolas ģimnāzijā vidusskolēniem visas mācību dienas garumā notika tehniski radošās darbnīcas par klimata pārmaiņām. Jaunieši piedalījās trīs īpaši izstrādātās un sagatavotās tehniski radošās darbnīcās, tādējādi detalizēti izzinot klimata pārmaiņas, ar tām saistītos problēmjautājumus un risinājumus.
Egija Grošteine
Pirmajā darbnīcā abu skolu audzēkņi uzzināja par klimata pārmaiņu iemesliem un sekām, kas šobrīd skar gandrīz visus Latvijas un pasaules iedzīvotājus. Otrā darbnīca bija veltīta risinājumiem, kas palīdz samazināt CO2 izmešu apjomus, tādējādi mazinot arī globālo sasilšanu, kas rada klimata pārmaiņas. Savukārt, trešajā darbnīcā skolēniem bija iespēja dziļāk izprast dažādus pasākumus, kas jāveic, lai pielāgotos negatīvajām klimata pārmaiņu sekām.
Kā informē projekta vadītāja Ginta Grīnberga, visas darbnīcas ir starpdisciplināras, tādēļ, iesaistoties aktivitātē, vidusskolēniem bija iespēja izmantot arī citos mācību priekšmetos iegūtās zināšanas. Darbnīcās īsam teorētiskam stāstījumam sekoja praktiska darbošanās, uzdevumu risināšana, eksperimentu un mērījumu veikšana, novērojumi, analizēšana un secinājumu izdarīšana. Būtiski, ka visas darbnīcas ir balstītas uz reāliem starptautiskiem pētījumiem un statistikas datiem, tādējādi maksimāli tuvinot aktivitātes un to rezultātus reālajai situācijai klimata pārmaiņu jomā Latvijā un pasaulē.
Vairāki Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas skolēni pēc darbošanās atzina, ka ir pārsteigti par to, cik ļoti cilvēki ietekmē klimatu un cik dažādas un postošas var būt klimata pārmaiņu sekas. Jaunieši arī sacīja, ka viņiem patika tas, ka aktivitātē varēja ne tikai apgūt teoriju, bet arī praktiski pielietot savas zināšanas.
Plānots, ka šādas tehniski radošas darbnīcas līdz nākamā gada aprīlim būs notikušas 70 skolās Latvijā, tādējādi klimata pārmaiņu problēmas būs izzinājuši aptuveni 4000 Latvijas vidusskolēnu. Šo skolu sarakstā no Jelgavas izglītības iestādēm ir vien Tehnoloģiju vidusskola un Spīdolas ģimnāzija. Darbnīcas izstrādāja un ieviesa uzņēmums SIA «Aspired», kas darbnīcu tūri realizē projektā «Zaļā misija: klimats». Projekta mērķis ir izglītot, informēt un veicināt Latvijas vidusskolēnu, dabaszinātņu pedagogu, Latvijas vispārizglītojošo izglītības iestāžu, Latvijas izglītības pārvalžu izpratni un zināšanas par klimata pārmaiņām, lai veicinātu to iesaisti klimata pārmaiņu novēršanā un politikas pasākumu, kuri ir saistīti ar pielāgošanos klimata pārmaiņām, īstenošanā.
Foto: Ginta Grīnberga