Lai gan šobrīd vēl īsti nav skaidrs, no kura datuma stāsies spēkā prasība visus suņus, kas sasnieguši sešu mēnešu vecumu, čipot, Jelgavas pilsētas Pašvaldības policija iegādājusies aprīkojumu, kas ļaus nolasīt čipa datus un iegūt informāciju par dzīvnieku un viņa saimnieku.
Pašvaldības policija iegādājusies divus mikročipu lasītājus, kas būs nepieciešami, lai kontrolētu suņu turēšanas noteikumu ievērošanu pēc jaunās normas – suņiem, kas vecāki par sešiem mēnešiem, jābūt čipotiem un reģistrētiem vienotajā datu bāzē – stāšanās spēkā. Policisti tās jau izmanto savā darbā – gadījumos, kad suns noklīdis. Ja suns ir čipots, iegūtie dati ļauj operatīvi noskaidrot dzīvnieka saimnieku un sazināties ar viņu.
«Daļa iedzīvotāju maldīgi uzskata, ka mikročipā ietilpst visa informācija par dzīvnieku un īpašnieka kontakti. Tā nav. Minēto informāciju par dzīvnieku var iegūt, nolasot čipa numuru un ievadot to Lauksaimniecības datu centra (LDC) mājas lapā ldc.gov.lv. Tāpēc ir ļoti svarīgi pabeigt dzīvnieka reģistrēšanu, nododot datus par dzīvnieku LDC rīcībā, jo pretējā gadījumā mikročipa ievadīšanai nav jēgas,» skaidro Pašvaldības policijas Pilsētas iecirkņu grupas vecākais inspektors Sandris Miezis. Dzīvnieku reģistrēt datu bāzē var veterinārārsts, kurš veic čipošanu, vai arī dzīvnieka saimnieks ar veidlapu dodas pats uz LDC.
Ja dzīvnieka reģistrācija nav pabeigta, ir izdarīts administratīvais pārkāpums. Par to Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 107. panta 1. daļā fiziskai personai noteikts sods 7 – 210 eiro, juridiskai personai – 15 – 350 eiro.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka šobrīd ir spēkā MK noteikumi, kas nosaka: obligātā prasība par suņu čipošanu stāsies spēkā no 1. jūlija. Tomēr Zemkopības ministrija ierosinājusi šo termiņu atlikt līdz 2017. gada 1. janvārim. Pagaidām šis ierosinājums ir izskatīts starpministriju sēdē un tiks virzīts skatīšanai MK sēdē. Tas stāsies spēkā tikai tad, ja tiks pieņemts. Ja Zemkopības ministrijas ierosinājums negūs atbalstu, tad čipošanas prasība stāsies spēkā no 1. jūlija, kā to šobrīd paredz normatīvie akti.
Foto: Raitis Supe