Šonedēļ Pasta salā notiek darbs pie Starptautiskā smilšu skulptūru festivāla demo skulptūras, ko veido četri mākslinieki. «Šīs skulptūras nosaukums ir «Valdnieki», un tajā dzīvnieku pasaules valdnieks un cilvēku pasaules, Āfrikas, valdniece, pieskaroties vairogam, kas simbolizē mieru, noslēdz mierizlīgumu,» stāsta Kārlis Īle, kurš ir skulptūras idejas autors.
Mākslinieks atklāj, ka sievieti izvēlējies tāpēc, ka mierizlīguma kontekstā sievietes un vīrieša attiecības šķiet harmoniskākas, nekā tās būtu starp diviem vīriešiem. Skulptūrā sieviete un lauva skatās viens otram acīs, vienlaikus pieskaroties vairogam, kas atrodas starp viņiem. Aizmugurē ir redzams Āfrikas augstākais kalns – Kilimandžaro –, bet uz smilšu vaļņa top dažādas Āfrikas ainas.
K.Īle stāsta, ka pie skices strādājis vairāk nekā nedēļu, jo vispirms ir jāiedziļinās tēmā, jāpēta, jāmeklē informācija un materiāli. «Āfrikā bijis neesmu, bet, cik esmu lasījis, tur valda matriarhāts. Arī tas ir viens no iemesliem, kāpēc skulptūrā cilvēku valdniece ir sieviete,» tā mākslinieks. Viņš skaidro, ka darbs pie skulptūras izveides ir tikai aisberga redzamā un tātad mazākā daļa, jo materiālu vākšana, skicēšana, tehnisko zīmējumu izstrāde ir laika un darba ietilpīgākā daļa. Kopā ar Kārli demo skulptūru veido mākslinieki Ainars Zingniks un Maija Puncule no Latvijas un Eda Kaitana no Turcijas.
K.Īle neslēpj, ka Jelgavā atgriezies ar labām sajūtām, jo mūsu festivāls ir viens no labākajiem pasaulē organizatoriskajā un arī mākslinieciskā augstvērtīguma ziņā. Viņš stāsta, ka pasaulē konkursi pamazām izzūd, vietā nākot dažādiem komerciāliem projektiem ar citiem nosacījumiem, bet lielākoties tas nozīmē, ka mākslinieciskās ieceres nākas piezemēt. Runājot par šī gada Jelgavas Smilšu skulptūru festivālu, K.Īle norāda, ka veidot demo skulptūru ir liela atbildība. «Veidojot skulptūru, nevar iet uz risku, jo šai skulptūrai ir jābūt jebkuros laikapstākļos. Ja konkursā mākslinieks var iet uz visu banku, lai sasniegtu iecerēto, tad te tas nav pieļaujams. Demo skulptūrai svarīgākais ir tehniskā stabilitāte, un tas arī ietekmē to, kāda skulptūra būs,» stāsta tēlnieks. Piemēram, nesen mākslinieku starpā raisījusies diskusija, vai caurumu zem valdnieces matiem atstāt vai taisīt ciet, jo pats par sevi tas ir gaumīgs elements, bet māksliniekiem radās šaubas, vai tas iederas kopējā skulptūras stilistikā un nav pārāk viegls un gaisīgs.
Mākslinieki darbu pie demo skulptūras plāno pabeigt šonedēļ. Tāpat gandrīz jau izgatavots smilšu bārs. 5. jūnijā Jelgavā ieradīsies mākslinieki, lai jau 6. jūnijā sāktu darbu pie konkursa skulptūrām. Šogad Starptautiskais smilšu skulptūru festivāls Jelgavā notiks 11. – 12. jūnijā, un tā tēma ir «Āfrika».
Foto: Raitis Supe