«Savulaik valstij par labu atteicāmies no vectēva zemes, kas mums mantojumā bija Jēkabpils pusē. Valsts mums par to piešķīra zemes kompensācijas sertifikātus. Tagad izrādās, ka valsts mani ir apkrāpusi, jo man Ekonomikas ministrijas Privatizācijas aģentūra paziņo, ka valsts ar šādiem sertifikātiem vairs nenodarbojas – nu man nav ne zemes, ne kompensācijas. Tāds negods valstij – apkrāpt savus cilvēkus! Valsts man tagad piedāvā pašai meklēt, kur likt šos sertifikātus. Vai tas tiešām atbilst patiesībai, un kur man tos sertifikātus likt – vai kāds tos pērk?» «Jelgavas Vēstnesim» jautā Lidija, kura neveiksmes gadījumā ir gatava pat tiesāties ar valsti.
Privatizācijas sertifikāts ir valsts piešķirts dematerializēts vērtspapīrs, kuru var tikai vienreiz izlietot kā maksāšanas līdzekli par privatizējamo valsts vai pašvaldības īpašumu. Atbilstoši likuma «Par privatizācijas sertifikātiem» 17. panta pirmajai daļai vēl neizmantotos privatizācijas sertifikātus, tajā skaitā īpašuma kompensācijas sertifikātus, var izlietot dzīvojamo telpu privatizācijā; pastāvīgā lietošanā esošās zemes izpirkšanā; valsts un pašvaldības ēku, būvju un zemju privatizācijā; valsts un pašvaldības kapitāla daļu privatizācijā, informē Ekonomikas ministrijas pārstāve Elita Rubesa-Voravko.
Tāpat saskaņā ar minētā likuma 17. panta trešo daļu privatizācijas sertifikātus un īpašuma kompensācijas sertifikātus var pārdot licencētām starpniecības sabiedrībām, un informācija par licencētajām starpniecības sabiedrībām, kurām var pārdot sertifikātus, ir pieejama Ekonomikas ministrijas mājaslapā www.em.gov.lv, sadaļā «Nozares politika», «Privatizācijas process», «Privatizācijas sertifikāti», «Sertifikātu tirgū licencēto firmu saraksts», vai valsts akciju sabiedrības «Privatizācijas aģentūra» mājaslapā www.pa.gov.lv, sadaļā «Sertifikāti», «Licencētas kapitālsabiedrības».
«Privatizācijas sertifikātiem nav derīguma termiņa. Šobrīd nav noteikts, cik ilgi tos varēs izmantot,» akcentē E.Rubesa-Voravko.
Arī Privatizācijas aģentūras pārstāvis Guntis Kārkliņš uzsver, ka īpašuma kompensācijas sertifikātu izmantošanas termiņš nav noteikts un tie joprojām ir izmantojami valsts īpašuma privatizācijā, tādēļ viņš pieļauj, ka, «Jelgavas Vēstneša» lasītājai ar jautājumu par zemes kompensācijas sertifikātiem vēršoties Privatizācijas aģentūrā, noticis kāds pārpratums.
Atbildot uz lasītājas jautājumu Privatizācijas aģentūras kompetences ietvaros, viņš informē, ka attiecībā uz dzīvokļu privatizāciju kompensācijas sertifikātu īpašnieki var iegādāties dzīvokli saskaņā ar likumu «Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju» rīkotajās izsolēs, kurās atbilstoši izsoles noteikumiem kā maksāšanas līdzekli var izmantot tieši īpašuma kompensācijas sertifikātus. «Šo sertifikātu esamība dod personai tiesības piedalīties izsoles trešajā kārtā dzīvokļu izsolēs (norēķins 100 procentu apmērā kompensācijas sertifikātos) un izsoles pirmajā kārtā neapdzīvojamo telpu izsolēs (norēķins 50 procentu apmērā eiro un 50 procentu apmērā kompensācijas sertifikātos). VAS «Privatizācijas aģentūra» katru gadu rīko 10 – 30 šāda veida izsoles, un par tām informācija tiek publicēta oficiālajā izdevumā «Latvijas Vēstnesis», konkrētās pašvaldības un Privatizācijas aģentūras mājaslapā, kā arī tiek izvietoti paziņojumi pie pārdodamā objekta,» tā G.Kārkliņš, uzsverot, ka šādos gadījumos sludinājumos tiek norādīts, ka izsole notiek saskaņā ar likuma «Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju» 15. pantu (dzīvokļi) vai 18. pantu (neapdzīvojamās telpas).
Privatizācijas aģentūrā skaidro, ka saskaņā ar likumu «Par valsts un pašvaldību īpašuma objektu privatizāciju» personas, kuras īpašuma kompensācijas sertifikātus ieguvušas kā kompensāciju par neatgūto īpašumu, var ar tiem norēķināties par privatizēto valsts vai pašvaldības zemi, uz kuras atrodas šai personai piederošas ēkas vai būves, kā arī par zemi, kas ietilpst privatizējamā objekta sastāvā, tas ir, kad tiek privatizētas ēkas kopā ar zemi, uz kuras tās atrodas. Arī informācija par privatizējamo valsts īpašuma objektu izsolēm tiek publicēta aģentūras mājaslapā www.pa.gov.lv.
Kas attiecas uz īpašuma kompensācijas sertifikātu pārdošanu – Latvijā ir astoņas kapitālsabiedrības, kam piešķirtas licences darbībai privatizācijas sertifikātu tirgū, jeb astoņi uzņēmumi, kas nodarbojas ar privatizācijas sertifikātu pirkšanu un pārdošanu. Kā noskaidroja «Jelgavas Vēstnesis», šobrīd vidējā cena, par kādu iespējams pārdot īpašuma kompensācijas sertifikātus, ir 25 eiro gabalā, tāpat neatkarīgi no pārdoto sertifikātu skaita jārēķinās ar darījuma veikšanas un naudas pārskaitīšanas uz kontu izdevumiem. Tiesa, kā skaidro vienā no uzņēmumiem, sertifikātu cenu nosaka pieprasījums, bet vasaras mēnešos tas tradicionāli krītas, līdz ar to pašlaik cena sertifikātu pārdošanai nav pārdevējam izdevīgākā. «Es ieteiktu pagaidīt – oktobrī, novembrī sertifikātu tirgus atkal varētu sakustēties, un ir pat bijis, ka vienu sertifikātu var pārdot par 29 un pat 31 eiro,» skaidro kapitālsabiedrībā.
Jāņem gan vērā, ka, iespējams, ne visi norādītie uzņēmumi šobrīd nodrošina sertifikātu pirkšanu un pārdošanu, tāpēc pēc informācijas jāvēršas konkrētā uzņēmumā. G.Kārkliņš piebilst, ka Privatizācijas aģentūras mājaslapā tiek publicēta statistikas informācija par sertifikātu tirgus darījumu apjomu un vidējo sertifikātu cenu.
Jāatgādina, ka valsts noteiktā viena privatizācijas sertifikāta nominālvērtība ir 39,84 eiro.
Foto: no JV arhīva