«Ņemot vērā Latvijas studentu skaita samazināšanos, internacionalizācija un ārzemju studentu piesaiste ir kļuvusi par svarīgu universitātes dzīvotspējas faktoru,» norāda LLU rektore Irina Pilvere. Šobrīd LLU studē 66 ārvalstu studenti no 19 pasaules valstīm – to vidū pilna laika studenti, kuri universitātē aizvadīs visu studiju laiku, un apmaiņas studenti, kuri LLU ieradušies uz vienu vai diviem studiju semestriem.
«Kad ierados Jelgavā, pilsētā nebija daudz ārzemju studentu, un dažreiz, ejot pa ielu, jutu, ka cilvēki man pievērš pastiprinātu uzmanību. Taču šobrīd jau esmu iejuties,» vērtē Parags Ganešs no Indijas, kurš pilna laika maģistrantūras studijas Jelgavā uzsāka pagājušajā studiju gadā. Parags LLU studē ekonomiku un norāda, ka viņam ir svarīgi izprast ES ekonomikas tendences, tādēļ studijām izvēlējies Eiropu. «Studēju Eiropas austrumu daļā un šo rudens semestri, izmantojot «Erasmus+» mobilitātes programmas sniegtās iespējas, aizvadīšu Čehijā, taču nākotnē mans mērķis ir gūt studiju pieredzi Eiropas rietumos,» skaidro students no Indijas. Jaunietis stāsta, ka šobrīd viņam ir svarīgi pēc iespējas daudzpusīgāk izzināt ekonomikas nozari Eiropā, lai nākotnē atgrieztos Indijā un uzsāktu savu uzņēmējdarbību.
Izvēlas gandrīz visas fakultātes
Ārzemju studentus LLU uzņem jau no 1999./2000. mācību gada, kad Latvijā tika uzsākta ES mobilitātes programma augstākajā izglītībā «Erasmus», taču pilna laika ārvalstu studentus augstskola uzņem vien no aizvadītā studiju gada. Ārvalstu studentiem tiek sniegta iespēja studēt visās astoņās universitātes fakultātēs. Šobrīd jaunieši studiju gaitas uzsākuši Vides un būvzinātņu fakultātē, Lauksaimniecības fakultātē, Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātē, Meža fakultātē, Veterinārmedicīnas fakultātē, Pārtikas tehnoloģijas fakultātē un Informācijas tehnoloģiju fakultātē. LLU Starptautiskās sadarbības centrā atklāj, ka ārzemju studentu skaita dinamikā pēdējo trīs studiju semestru laikā vērojams stabils pieaugums – ar katru semestri LLU par savu studiju vietu izvēlas arvien vairāk ārzemju studentu. Šajā mācību gadā lielākoties jaunieši ir no Kazahstānas, Vācijas un Spānijas, taču ik gadu tendence ir mainīga. Piemēram, šogad Jelgavu par savu studiju vietu izvēlējušies arī jaunieši no Namībijas, Lībijas, Ēģiptes un citām eksotiskām valstīm.
Seko pozitīvām atsauksmēm
Studentu motivācija, par savu galamērķi izvēloties Jelgavu, ir visai atšķirīga, taču lielākoties jaunieši par labu LLU lemj piedāvāto studiju programmu dēļ. LLU Starptautiskās sadarbības centrā atklāj, ka studenti no Eiropas valstīm visbiežāk ir ieinteresēti studijās Veterinārmedicīnas un Pārtikas tehnoloģijas fakultātē, savukārt studenti no citām pasaules valstīm līdztekus studijām Pārtikas tehnoloģijas fakultātē priekšroku dod ekonomikas un sabiedrības attīstības studijām. Piemēram, apmaiņas students Martins Urbanecs no Čehijas LLU izvēlējies tradīcijām bagātās Meža fakultātes dēļ, jo savā mājas universitātē viņš studē mežkopību. «Manuprāt, mežkopības nozari ir labāk studēt ziemeļu valstīs, jo Eiropas dienvidos svarīgāki ir ekoloģijas jautājumi, savukārt šeit ir attīstīta mežu apsaimniekošana. Mani interesē Baltijas valstis, un patiesībā Jelgava bija mana vienīgā iespēja, jo LLU piedāvā daudzpusīgāko studiju programmu šajā nozarē,» saka students. Arvien vairāk studentu Jelgavā ierodas pozitīvo atsauksmju dēļ, kas nākušas no citiem apmaiņas studentiem. «Šogad īpaši izteikti iezīmējas tendence, ka jaunieši izvēlas studijas LLU, atsaucoties uz citu studentu ieteikumiem. Patīkami, ka jaunieši atzinīgi novērtē mūsu universitāti,» stāsta LLU Starptautiskās sadarbības centra ārējo sakaru koordinatore Daiga Unferihta.
Kopumā studenti ir apmierināti ar universitātes profesoru darbu un atklāj, ka mācību kursi tiek pasniegti labā līmenī. Karls Reinstorfs, kurš ieradies no Vācijas, atzinīgi novērtē studiju procesa interaktivitāti. «LLU studēju vien trīs nedēļas, bet šajā laikā esmu piedalījies vairāk mācību ekskursijās nekā visā studiju laikā Vācijā kopumā. Man patīk, ka studiju ikdienā ir daudz prakses – manā augstskolā lielākais uzsvars tiek likts uz teoriju,» tā Karls, kurš studē vides inženieriju. Arī apmaiņas studente Leona Krumova no Bulgārijas atzinīgi izsakās par studiju kvalitāti, gan atklājot, ka sākumā nav likusi lielas cerības uz universitāti. «Latvija nebūt nebija mans sapņu galamērķis, taču izvēlējos to citu apmaiņas studentu pozitīvo atsauksmju dēļ. Esmu patiesi pārsteigta par augsto studiju līmeni un pasniedzēju sapratni, jo viņi apzinās, ka papildus studijām ikviens apmaiņas students vēlas arī ceļot,» tā Leona.
Šajā mācību gadā studijas LLU uzsākuši studenti no Kazahstānas, Lietuvas, Turcijas, Čehijas, Francijas, Igaunijas, Polijas, Slovākijas, Vācijas, Spānijas, Itālijas, Bulgārijas, ASV, Indijas, Šrilankas, Somijas, Lībijas, Ēģiptes, Namībijas. Lielākoties tie ir apmaiņas studenti – 39, savukārt vēl 17 LLU uzsākuši pilna laika studijas. Ārzemju studentu vidū ir arī pieci maģistrantūras un pieci bakalaura studiju studenti, kuri universitātē studē no aizvadītā mācību gada.
Katram savs atbalsts studijām
Lielākā daļa ārzemju studentu studē LLU, piedaloties «Erasmus+» mobilitātes programmā, kas sniedz iespēju kādā no sadarbības universitātēm aizvadīt vienu studiju semestri vai veselu studiju gadu, saņemot ES stipendiju, kas tiek aprēķināta, ņemot vērā Eiropas Komisijas noteiktās stipendiju likmes. Uzrunātie studenti atklāj, ka viņiem piešķirtā stipendija ir pietiekama ikdienas izdevumu segšanai, taču, tā kā lielākā daļa jauniešu vēlas ne vien studēt, bet arī ceļot pa Latviju un citām Eiropas valstīm, daudzus finansiāli atbalsta vecāki. Studenti no Kazahstānas mācību atbalstam saņem arī Kazahstānas valdības stipendijas, kuru mērķis ir veicināt starptautisko sadarbību. Savukārt Skandināvijas valstu studenti lielākoties izmanto augstākās izglītības programmas «Nordplus», kas apvieno Skandināvijas un Baltijas valstis, atbalstu. Pilna laika studenti universitātē gan studē par pašu līdzekļiem, un viņiem studiju maksa ir augstāka nekā studentiem, kuri studē latviešu valodā. «Pieņemot lēmumu studēt LLU, nevadījos pēc studiju maksas – man svarīgāka bija studiju kvalitāte un studiju kursu pasniegšanas metodes. Šeit tās man ir pieņemamākas,» skaidro P.Ganešs no Indijas. Viņš norāda, ka studiju maksa abās valstīs ir visai līdzīga – Indijā tā ir nedaudz augstāka, toties dzīvošanas izmaksas lielākas ir Eiropā.
Jelgava – skaista un mierīga
Studenti stāsta, ka bijuši pārsteigti, ieraugot universitātes galveno ēku – Jelgavas pili. Daudzi bija to redzējuši LLU mājaslapā, taču, tikai nonākot pils priekšā, aptvēruši tās patieso monumentalitāti. Tā kā vairums studentu nāk no lielākām valstīm, studējot Jelgavā, viņi īpaši novērtē mūsu pilsētas mieru un salīdzinoši nelielo iedzīvotāju skaitu. «Pilsēta ir ļoti skaista, un cilvēki, kurus esmu satikusi, ir pretimnākoši un draudzīgi. Man patīk, ka te nav daudz cilvēku, jo dzīvoju Sofijā un ikdienā sastopos ar lielām cilvēku masām,» stāsta L.Krumova no Bulgārijas. Arī indietis Parags stāsta, ka pilsēta viņam patīk un, salīdzinot ar Indiju, šeit valda daudz mierīgāka gaisotne. Šo mēnešu laikā Parags ieguvis arī latviešu draugus, taču jaunietis atminas, ka sākotnēji vienmēr spēris pirmo soli. «Latvieši nekad neuzrunā mani pirmie, manuprāt, viņi ir nedaudz noslēgti, taču, kad es sāku sarunu, mēs viegli atrodam kopīgu valodu,» atklāj students.
Starptautiskās sadarbības centrā norāda: kaut arī Jelgava ārvalstu studentus uzņem jau vairāk nekā 15 gadu, sabiedrība joprojām nav pilnībā gatava pieņemt cittautiešus – īpaši šobrīd, kad pasaulē valda bēgļu krīze. «Kad dodamies kaut kur kopā ar studentiem, jūtam citu skatienus, vērtējumus, zināmu piesardzību,» stāsta Starptautiskās sadarbības centra ārējo sakaru koordinators Agris Dobrovoļskis. Viņš atklāj, ka ikviens ārzemju students ir izaicinājums gan universitātei, gan pilsētai, kurai ir jābūt gatavai nodrošināt studentiem pieejamu vidi, taču jāizprot, ka ikviens ārvalstu students sniedz arī ekonomisku pienesumu pilsētai. «Šobrīd izstrādes posmā ir LLU internacionalizācijas stratēģija, kurā esam paredzējuši turpmāk veicamos uzdevumus gan administratīvā un studiju līmenī, gan saimnieciskajā darbā, lai studējošie, kas nāk no ārvalstīm, LLU kopējā studentu skaitā veidotu arvien lielāku īpatsvaru. Jau šobrīd ir skaidrs, ka lielākoties nepieciešams risināt jautājumus, kas saistīti ar sadzīvi un studentu uzturēšanos Jelgavā, jo apkārtējā vide vēl joprojām nav gatava ārvalstnieku uzņemšanai, piemēram, kaut vai trūkst elementāru norāžu un informācijas angļu valodā gan visās LLU ēkās, gan pilsētā kopumā,» vērtē LLU rektore Irina Pilvere.
Pietrūkst izklaides iespēju
Tiklīdz students tiek uzņemts LLU, viņam tiek rezervēta vieta dienesta viesnīcā. Uz šo brīdi visi viesstudenti dzīvo 8. dienesta viesnīcā, un paši jaunieši pozitīvi novērtē iespēju dzīvot vienā stāvā. «Mēs tiekamies ne vien lekcijās un universitātes organizētajos pasākumos, bet arī ikdienā, gatavojot vakariņas, kas bieži vien pārtop interkulturālos sarunu vakaros,» vērtē Leona no Bulgārijas. «Esmu paciemojies vairākās dienesta viesnīcās Jelgavā, un, manuprāt, mūsu kopmītnes ir vislabākās. Arī cena ir ļoti pieņemama,» stāsta students no Indijas. Jaunieši atklāj, ka ērtāk būtu, ja viņiem tiktu izsniegtas elektroniskās durvju kartes, lai ikreiz, atgriežoties dienesta viesnīcā nakts laikā, nebūtu jātraucē dežurants. «Manuprāt, studentu dienesta viesnīca ir ērta, vienīgais, ko varētu uzlabot, ir Wi-Fi ātrums,» ar smaidu teic Leona. Studenti atklāj, ka iepērkas lielveikalos, taču daži atklājuši arī tirgu, kurā cenas ir daudz pieejamākas. «Mēdzu aiziet uz tirgu, lai nopirktu augļus un dārzeņus. Cenas tirgū ir daudz zemākas, un man patīk iegādāties pārtiku no zemniekiem,» tā Martins no Čehijas. Jaunieši ar cenām Latvijā ir apmierināti, jo, salīdzinot ar Rietumeiropu, tās šeit ir zemākas. «Protams, Rīgas cenas ir ļoti pietuvinātas Rietumeiropai, taču, tā kā mēs dzīvojam Jelgavā, varam baudīt mums pieņemamāku cenu līmeni,» vērtē Martins.
Studenti stāsta, ka, viņuprāt, Jelgavā pietrūkst izklaides iespēju, taču to var kompensēt ar došanos uz Rīgu, kas studentiem nesagādā grūtības. Siltajā laikā viņi labprāt devušies uz pilsētas pludmali un baudījuši ūdens aktivitātes, savukārt par savām iemīļotākajām ballīšu vietām atzīst mūzikas klubu «Jelgavas krekli» un «Melno cepurīšu baleriju», kurā viņi aizvada daudzus no studijām brīvos vakarus. ««Krekli» ir vienīgā vieta, kur varam baudīt naktsdzīvi, tādēļ, manuprāt, izklaides iespēju Jelgavā nav daudz,» norāda Leona no Bulgārijas.
Jaunieši saskārušies arī ar strukturētas informācijas trūkumu angļu valodā. «Savā pilsētā brīvajā laikā dodos uz sporta zāli, un arī Jelgavā atradu alternatīvu, taču, manuprāt, pilsētā kopumā trūkst plaši pieejamas informācijas angļu valodā par brīvā laika pavadīšanas iespējām,» vērtē čehs Martins, norādot, ka, iespējams, aktivitāšu netrūkst, bet informācijas – gan.
Integrē latviešu kultūrā
Uzrunātie studenti atklāj, ka Latvijas jauniešu angļu valodas zināšanas ir salīdzinoši ļoti labas, taču saziņā ar vecāka gadagājuma cilvēkiem bieži nākas likt lietā arī ķermeņa valodu. «Dažreiz sarunā ar dienesta viesnīcas dežurantiem izmantojam žestus, taču, neskatoties uz to, spējam rast kopīgu valodu,» tā studenti. Jaunieši arī norāda, ka daudzās sabiedriskās ēdināšanas iestādēs trūkst ēdienkaršu angļu valodā, taču viņi pozitīvi atsaucas par universitātes fakultāšu ēdnīcām, kurās ēdiens esot garšīgs un personāls komunicē angliski. Studentiem palīdz iejusties universitātē un pilsētā, organizējot orientēšanās sacensības, ekskursijas un kopīgus pasākumus, un, lai jaunieši spētu vieglāk integrēties apkārtējā vidē, viņiem tiek piedāvāts latviešu valodas un kultūras kurss, kurā iespējams apgūt valsts valodas pamatus un gūt nelielu ieskatu nozīmīgākajās latviešu tautas tradīcijās. Daudzi studenti augstu vērtē un izmanto šo iespēju, un kursa beigās ir spējīgi komunicēt pamata frāzēs, savukārt citi izvēlas apgūt krievu valodu, jo tā ir noderīga gan šobrīd Latvijā, gan arī nākotnes perspektīvā.
Foto: Austris Auziņš