Šodien Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā atklāta Latvijas un Lietuvas valstu neatkarības pasludināšanas simtgadei veltīta izstāde «Neatkarīgo valstu – Lietuvas un Latvijas – veidotāji Jelgavas ģimnāzijā», ko Jelgavas muzejs sagatavojis sadarbībā ar Šauļu muzeju «Aušros».
«Mēs varam būt lepni, ka Jelgavā bijusi izglītības izstāde, kas «izauklējusi» tik daudzas ievērojamas personības – arī Latvijas un Lietuvas valstu prezidentus,» uzrunājot klātesošos, sacīja Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš. Savukārt Lietuvas vēstnieks Latvijā Artūras Žurauskas atzīmēja, ka šim pasākumam ir liela nozīme – tas simbolizē ne vien mūsu pagātni, bet arī kopīgo nākotni. «Mums vēl ir daudz jāstrādā, lai pilnvērtīgi atspoguļotu mūsu valstu vēsturi,» tā A.Žurauskas. «Zīmīgi, ka šeit mācījās mūsu valstu vadoņi, kuri atveda mūs līdz neatkarībai.»
Ekspozīcija veltīta izciliem Latvijas un Lietuvas politiķiem, zinātniekiem, skolotājiem, kultūras darbiniekiem un māksliniekiem, kuri ar saviem darbiem un daiļradi deva ieguldījumu abu valstu uzplaukumā. «Ideja par šādas ekspozīcijas izveidi radās jau pirms gada sarunās ar kolēģiem no Šauļiem. «Academia Petrina» jeb Jelgavas ģimnāziju absolvējušas daudzas ievērojamas Latvijas un Lietuvas personības,» izstādes ideju skaidro Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja direktores vietnieks zinātniskajā darbā Gints Putiķis. Izstādes koncepcijas pamatā ir divpusīgums – vienāda uzmanība tiek veltīta lietuviešu un latviešu pārstāvjiem, kuri mācījās Jelgavas ģimnāzijā un iesaistījās abu neatkarīgo valstu veidošanā, kā arī abu valstu neatkarības pasludināšanas faktiem un valstiskuma simboliem. «Ekspozīcija sniedz koncentrētu ieskatu «Academia Petrina» vēsturē, atspoguļo iemeslus un apstākļus, kuru dēļ lietuvieši devās mācīties uz Jelgavu, iepazīstina ar ievērojamākajiem tālaika Jelgavas ģimnāzijas audzēkņiem, kā arī sniedz pārskatu par Jelgavas ģimnāzijas absolventiem, abu valstu – Lietuvas un Latvijas – valstiskuma simboliem un valstu attīstību, kas tiek atklāta stāstos par bijušo ģimnāzistu darbību un viņu likteņiem,» stāsta Šauļu «Aušros» muzeja direktora vietniece, izstādes koncepcijas autore un projekta vadītāja Virginija Šukščiene.
Izstādē būs atspoguļota ievērojamu latviešu – Jāņa Čakstes, Alberta Kvieša, Frīdriha Vesmaņa, Franča Trasuna – un citu biogrāfija fotogrāfijās un artefaktos, kuri saistīti ar katras personas dzīvi un darbu neatkarīgo valstu izveidošanā. Izstādi veido oriģināli eksponāti un eksponātu kopijas no Latvijas un Lietuvas atmiņas institūcijām.
Ekspozīcija un izstādes grāmata iemūžina Lietuvas un Latvijas neatkarības simtgadi un iekļaujas arī abu valstu sarīkojumos, kas veltīti šai jubilejai. «Ievērojamais izcilo personību, kuri savu izglītību ieguvuši Mītavas ģimnāzijā, skaits atspoguļo abu baltu tautu – latviešu un lietuviešu – ceļu uz divu neatkarīgu valstu nodibināšanu,» saka G.Putiķis.
Izstāde Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā būs skatāma līdz 2017. gada 25. janvārim.
Foto: Austris Auziņš