Šo piektdien, 17. februārī, LLU Jelgavas pilī pirmo reizi tiks pasniegtas Gada balvas konkursa «Uzņēmējs nākotnei» laureātiem. Jaunā tradīcija universitātē iedibināta 2016. gadā, godinot uzņēmējus Latvijā, kuri sadarbībā ar LLU zinātniekiem kalendārā gada laikā veidojuši inovācijas tautsaimniecības nozaru vajadzībām, snieguši ieguldījumu pētniecībā un studiju procesa nodrošinājumā, informē LLU pārstāve Lana Janmere.
Gada balvas «Uzņēmējs nākotnei» mērķis ir izcelt iedvesmojošus piemērus uzņēmējdarbībā, kas ir izcils paraugs sadarbībai ar LLU zinātniekiem. Katru gadu tiks piešķirtas galvenās balvas un goda raksti trīs nominācijās – biozinātnēs, inženierzinātnēs un sociālajās zinātnēs. Nominācijām uzņēmējus par 2016. gadā paveikto varēja izvirzīt LLU rektors, LLU struktūrvienības, LLU zinātniskie institūti un institūcijas. Savukārt lēmumu par balvas un goda rakstu piešķiršanu pieņēma universitātē izveidota komisija, izvērtējot katra pretendenta ieguldījumu, skaidro L.Janmere.
2016. gadā nominācijai «Gada ieguldījumam biozinātnēs» izvirzīti:
Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība «Latraps» – sadarbībā ar Vītolu fondu iedibināja septiņas stipendijas jauniešiem, kuri savu dzīvi ir nolēmuši saistīt ar lauksaimniecību.
Gaļas pārstrādes uzņēmums «Nākotne» – uzņēmums kļuvis par plašu pētījuma objektu Veterinārmedicīnas fakultātes studentiem un nodrošina pieeju dzīvniekiem, to kaušanas un pārstrādes produktiem, telpām un iekārtām.
Zemnieku saimniecība «Mežacīruļi» – saimniecība augstskolas studentiem uzticējusi savu ganāmpulku. Veterinārmedicīnas fakultātes pēdējo kursu studenti veic slimo dzīvnieku klīnisko izmeklēšanu un ārstēšanu, analizē ēdināšanas kvalitāti, labturību un novērtē ganāmpulka veselību.
2016. gadā nominācijai «Gada ieguldījumus inženierzinātnēs» izvirzīti:
Akciju sabiedrība «Exigen Services Latvia» – uzņēmums piešķīris gada stipendiju 1500 eiro vērtībā Informācijas tehnoloģiju fakultātes studentei, iesaistās bakalaura darbu konsultēšanā un vērtēšanā, lasa lekcijas, kā arī atbalsta studentu pasākumus.
SIA «Zekants» – jaunās uzņēmējas Kristīne Ozoliņa un Zanda Ozola piešķīrušas jaunu dzīvi cūku pupām. Uzņēmums ražo jaunās paaudzes čipsus jeb pupu kraukšķus «Pupuchi», procesos iesaistot LLU zinātniekus, kā arī Pārtikas tehnoloģijas fakultātes studentus.
SIA «Mežrozītes lv» – uzņēmumam pieder Latvijā lielākā C vitamīna plantācija jeb lielākais mežrozīšu lauks. Saimnieki Guntis Gobzems ar sievu sadarbojās ar Dārzkopības institūta zinātniekiem un pētīja mežrozīšu augļus un to pārstrādi.
SIA «TechVitas» – uzņēmums finansiāli atbalstīja LLU inženieru aizvadītā gada lielāko projektu – pneimobīļa būvi.
SMC «Pneumatics Latvia» – uzņēmums atbalstīja tehniskās fakultātes studenta Mihaila Ivanova bakalaura darba ietvaros izstrādāto unikālo ar pulti vadāmo manipulatoru, kas spēj satvert objektu un pārvietot to uz citu vietu.
SIA «SILJA» – uzņēmums nodarbojas ar lauksaimniecības, meža un komunālās tehnikas tirdzniecību un ar lauksaimniecības tehniku ir apgādājis Tehnisko fakultāti, 2016. gadā dāvinot fakultātei dažādus lauksaimniecības mašīnu konstrukcijas elementus 16 tūkstošu eiro vērtībā.
AS «UPB holdings» – veicinot jauniešu interesi par tehniskajām zinātnēm, uzņēmums nodrošina prakses vietas un organizē ekskursijas studiju programmas «Būvniecība» studentiem uz savām ražotnēm.
2016. gadā nominācijai «Gada ieguldījumus sociālajās zinātnēs» izvirzīts viens uzņēmums – «TS Rīga». Uzņēmumā ieviesta LEAN vadīšanas sistēma, kā rezultātā izdevies samazināt zudumus, laika kavēkļus, un uzlabot produktivitāti un efektivitāti par 15%. Jaunā vadības sistēma ir kļuvusi par pētījuma lauku Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes MBA studentiem.
Foto: no JV arhīva