Izglītojoši pasākumi E-prasmju nedēļas laikā pulcē ne tikai pieaugušos, bet arī bērnus. Pārlielupes bibliotēka uz tikšanos aicina datorspēļu mīļus, lai iepazīstinātu viņus ar interaktīvo spēli «Pele, drošība un internets». Spēles mērķis ir izklaidējošā formā izzināt interneta drošības priekšnoteikumus, kuri palīdzēs pasargāt sevi interneta plašumos.
Spēles laikā spēlētājs saņem izglītojošu informāciju un padomus par dažādām tēmām – uzvedību sociālajos tīklos, datora tehnisko aizsardzību, drošu paroļu veidošanu un problēmsituāciju risināšanu internetā. Piecos spēles līmeņos tiek modulētas e-vidē sastopamās situācijas un spēlētājs, izmantojot savas zināšanas dažādos interneta drošības jautājumos, darbojas atbilstoši konkrētā līmeņa nosacījumiem. Ja viņa rīcība spēles kontekstā nav pareiza, seko pamācošs paskaidrojums. «Sestdien, kad gatavojoties E-prasmju nedēļai lejuplādējām spēli, bibliotēkā bija neticami liels apmeklētāju skaits un interese. Nācās pat aizslēgt bibliotēku, jo fiziski nevarējām uzņemt visus spēlēt gribētājus,» stāsta bibliotekāre Maija Zēberga.
Bibliotekāre atzīst, ka šī spēle ir daudzreiz lietderīgāka par agresīvajām datorspēlēm, ko tik ļoti iecienījuši jaunieši. Vardarbīgās spēles ir vieglāk uztveramas, jo neprasa koncentrāciju un rūpīgu pieeju. M.Zēberga atzīmē, ka spēlē būtu jāiesaistās ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. «Lai gan spēle paredzēta bērnu auditorijai, arī pieaugušajiem derētu papildus izglītoties interneta drošības jautājumos. Ļoti bieži novērojam aizmāršīgus bibliotēkas klientus, kuri mēdz atstāt uz datorgalda bankas kodu kartes, neaizvērt savu e-pastu un sociālo tīklu profilus,» atzīst M.Zēberga.
Valērija Zakrepska ir ceturtās klases skolniece, un interneta drošības spēli mēģināja spēlēt pirmoreiz. «Šodien uzzināju par to, ka e-pastā nedrīkst atvērt visu atsūtīto, jo tas var nebūt droši manam datoram,» secina skolniece. Lai gan desmit gadus jaunā meitene šo punktu atzīmēja kā vienīgo uzzināto faktu spēles laikā, reģistrējoties atkārtotai spēlei, viņa izvēlējās reģistrācijas logā vairs neminēt savu vārdu, bet gan ievadīt maldinošus simbolus. «Mums par drošību internetā stāsta arī skolā, bet šajā spēlē ir interesantāk,» atzīst meitene. Savukārt otrās klases skolnieks Maksims Gutovs atzīst, ka iegūt jaunas iemaņas ir grūti valodas barjeras dēļ.
Bibliotēkas praktikante Amanda Pumpiša, novērojusi bērnu un jauniešu interneta lietošanas paradumus, secina, ka izglītojošos materiālus bērniem nedrīkst uzspiest, bet gan piedāvāt izvēles kārtībā. «Pusaudžus nedrīkst spiest kaut ko darīt – tas rada protestu. Derīgāk pamācošo vielu, piemēram, skolotājiem, piedāvāt kā izglītojošu alternatīvu mācību stundām,» iesaka jauniete.
Jāpiebilst, ka arī šodien Pārlielupes bibliotēkā no pulksten 14 līdz 17 ikviens interesents var iepazīties ar šo spēli.
Jāatgādina, ka E-prasmju nedēļa ilgs līdz 31. martam, piedāvājot bez maksas pilnveidot savas e-prasmes.
Foto: Austris Auziņš