«Kaut arī lēmumu par paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmi tiem mājokļiem, kuros šā gada 1. janvārī nebūs deklarēta neviena persona, Jelgavas dome pieņēma jau pagājušā gada septembrī, iedzīvotāji uz šīm izmaiņām pastiprināti sāka reaģēt tikai februārī, kad saņēma NĪN maksājuma paziņojumus. Pašvaldība izjūt – gada sākumā pilsētā deklarējušies ievērojami vairāk cilvēku. Tieši tāpēc, lai nāktu pretim jelgavniekiem, uzdevu sagatavot lēmumprojektu, kas paredz jau šogad samazināt NĪN maksājumu tiem mājokļiem, kuros būs deklarējies kaut viens cilvēks,» skaidrojot lēmumprojektu, kas šodien jāskata domes sēdē, uzsver Jelgavas mērs Andris Rāviņš.
Maijs tradicionāli Jelgavā ir Pilsētas svētku mēnesis, taču ne tikai – tuvāko nedēļu laikā pašvaldība pieņems vairākus nozīmīgus lēmumus, un tos sarunā skaidro domes priekšsēdētājs A.Rāviņš.
NĪN rēķins var samazināties par 70 procentiem
Šodien Jelgavas domes sēdē deputāti lems par atvieglojumiem NĪN. Tos paredzēts piešķirt tiem mājokļiem, par kuriem jau šogad aprēķināts paaugstinātais NĪN, jo līdz 1. janvārim viņu īpašumā nebija deklarēta neviena persona, bet tagad situācija mainījusies. «Sagatavotais lēmumprojekts paredz, ka NĪN maksājums šim gadam samazināsies par 70 procentiem, ja līdz šā gada 1. jūnijam īpašumā būs deklarēta dzīvesvieta vismaz vienam cilvēkam, bet 50 procentu apmērā maksājums samazināsies par tiem mājokļiem, kuros kāds būs deklarējies pēc 1. jūnija un izdarīs to līdz šā gada 1. novembrim,» stāsta domes priekšsēdētājs.
Kā uzsver A.Rāviņš, pašvaldības mērķis, ieviešot paaugstināto NĪN likmi tukšajiem mājokļiem, nebija iekasēt vairāk līdzekļu pašvaldības budžetā no NĪN. «Pats svarīgākais pašvaldībai bija juridiski sakārtot nekustamā īpašuma jautājumu pilsētā un mudināt tos cilvēkus, kuri jau gadiem dzīvo Jelgavā, beidzot kļūt par pilntiesīgiem jelgavniekiem.»
Lai gan likums paredz, ka iedzīvotājam savā patiesajā dzīvesvietā jādeklarējas piecu dienu laikā, realitāte ir cita. A.Rāviņš min virkni piemēru, kad likums nedarbojas. «Māja jau sen kā nodota ekspluatācijā, bet tajā neviens nav deklarējies, mājoklis izīrēts, bet deklarēts tajā neviens nav… It kā juridiska nianse, bet tai ir sekas – ja cilvēks nav deklarējies mūsu pilsētā, viņš nav arī pilntiesīgs jelgavnieks, kurš var pretendēt uz visiem tiem pakalpojumiem, ko pašvaldība nodrošina saviem iedzīvotājiem. Un šādu gadījumu nav maz – kādam nepieciešama sociālā palīdzība, bet to nevar iegūt, jo viņš nav jelgavnieks, jāpiesaka bērns pašvaldības bērnudārzā, bet rindā priekšroka ir jelgavniekiem, un šo uzskaitījumu varētu turpināt ilgi.»
Pašvaldības aprēķini norādīja uz to, ka šogad paaugstinātais NĪN par tukšajiem mājokļiem tika izrakstīts apmēram 2000 īpašumiem un iekasētā summa no paaugstinātā NĪN bija plānota ap 70 000 eiro. Taču pēc atvieglojumu piešķiršanas šī summa var sarukt pat par 70 procentiem. «Ja Jelgavas pašvaldības budžets šim gadam ir 61,7 miljoni eiro un no tā tikai 8,7 procenti veido ieņēmumi no NĪN, tad jāsaprot, ka ieņēmumi no paaugstinātās NĪN likmes nav būtisks pašvaldības ieņēmumu avots. Pašvaldībai daudz nozīmīgāks ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) apjoms, kas nonāk pilsētas budžetā un veido 90,5 procentus no visiem ieņēmumiem. Lai labāk izprastu pašvaldības ieņēmumu avotus, jāsaprot, ka iedzīvotāju maksātais IIN nonāk tās pašvaldības budžetā, kurā cilvēks ir deklarēts, nevis faktiski dzīvo. Un tas ir vēl viens būtisks jautājums, ko vēlējāmies sakārtot līdz ar šīs paaugstinātās NĪN likmes ieviešanu,» skaidro domes priekšsēdētājs.
Pēc lēmuma pieņemšanas domē ikvienam mājokļa īpašniekam, kuram būs pamats pieprasīt atvieglojumus jau aprēķinātajai NĪN likmei šim gadam, pašvaldībai būs jāraksta iesniegums, un NĪN rēķins tiks pārskatīts.
Loka maģistrāli rekonstruēs visā tās garumā
Pagājušajā nedēļā, tiklīdz to ļāva laika apstākļi, pilsētā sākās bedrīšu remonts pēc pilnās tehnoloģijas. Pavasaris ik gadu mūsu valstī ir laiks, kad ielu un ceļu stāvoklis pastiprināti uztrauc iedzīvotājus, jo pēc ziemas sezonas seguma kvalitāte būtiski pasliktinās. Jelgavā jau šobrīd notiek ne tikai bedrīšu remonts, bet sākta arī ielu rekonstrukcija. Patlaban rekonstruē Atmodas un Rūpniecības ielu, kā arī atjauno Dambja ielas posmu. «Līgums paredz, ka Atmodas un Rūpniecības ielas rekonstrukcija jāpabeidz līdz gada beigām, taču, redzot, cik intensīvi šobrīd tur notiek būvdarbi, varam teikt, ka iela būs gatava pirms noteiktā termiņa, un tas ir ļoti būtiski ielā, pa kuru ir tik intensīva satiksme,» uzsver A.Rāviņš.
Vēl viens nozīmīgs lēmums pilsētai tiks pieņemts vienā no tuvākajām Ministru kabineta sēdēm. «Esam guvuši apstiprinājumu, ka valdība plāno atbalstīt finansējuma piešķiršanu, lai Jelgavā Loka maģistrāli varētu rekonstruēt visā tās garumā – no Kalnciema ceļa līdz Rīgas ielai un no Rīgas ielas līdz pilsētas robežai. Visas ielas rekonstrukcijai plānotais kopējais finansējums ir līdz 14 miljoniem eiro,» tā A.Rāviņš, skaidrojot, ka viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc pašvaldībai varētu izdoties piesaistīt papildu finansējumu un rekonstruēt visu ielu, nevis pa posmiem, ir fakts, ka tā jau laicīgi bija sagatavojusi projektu visas Loka maģistrāles rekonstrukcijai. «Tas bija viens no galvenajiem argumentiem, ko ņēma vērā Satiksmes ministrija, virzot finansējuma piešķiršanu konkrētai pašvaldībai.»
Tāpat jau tuvākajās nedēļās tiks izsludināts iepirkums par projektēšanas darbiem Prohorova, Neretas un Garozas ielas rekonstrukcijai. Līdz ar to arī šo ielu rekonstrukcijas process tuvojas reālu būvdarbu uzsākšanai.
Skatīs būvatļaujas izsniegšanas Cukura ielā 2 apstrīdēšanu
Šodienas domes sēdē deputātiem jāskata arī jautājums par pašvaldībā saņemtajiem trīs apstrīdēšanas iesniegumiem, kuros lūgts atcelt Būvvaldes lēmumu un izdoto būvatļauju tirdzniecības ēkas būvniecībai Cukura ielā 2. Jāatgādina, ka Būvvaldes lēmums «Būvniecības ieceres akceptēšana un būvatļaujas izdošana tirdzniecības ēkas būvniecībai Cukura ielā 2, Jelgavā» stājās spēkā 24. februārī un saskaņā ar Būvniecības likumu būvatļauju varēja apstrīdēt mēneša laikā no dienas, kad tā stājās spēkā.
«Šo jautājumu nevar skatīt, balstoties uz emocijām, jo pašvaldība anulēt būvniecības atļauju var, tikai atklājot konkrētus likuma pārkāpumus. 24. februārī izsniegtā būvatļauja atbilst mūsu valsts likumiem un pilsētas saistošajiem noteikumiem, līdz ar to pašvaldībai nav nekāda juridiska pamata šobrīd anulēt izsniegto būvatļauju. Arī apstrīdētāju iesniegtie argumenti par to, ka plānotā būve būs vidi degradējoša, tur plānotais lielveikals radīs konkurenci vietējiem uzņēmējiem vai arī tas, ka pilsētā satiksme kļūs intensīvāka, nav likumiski argumenti, uz kuru pamata var atsaukt izsniegto būvatļauju. Būvvalde, jau izsniedzot būvatļauju, investoram paredzēja virkni nosacījumu, kas tam stingri būs jāievēro,» skaidro A.Rāviņš.
Projektēšanas nosacījumos paredzēts, ka pirms tirdzniecības ēkas būvprojekta iesniegšanas projekta attīstītājam jāiesniedz pārbūvējamo ielu būvprojekts ar transporta organizācijas shēmu un tam ir jāsaņem pašvaldības saskaņojums. Tāpat papildu prasība ir izstrādāt tirdzniecības ēkas apjoma vizualizācijas no galvenajiem skatpunktiem. Būvprojekta autoram jāizstrādā arī teritorijas labiekārtošanas un apstādījumu plāns, saskaņojot to ar pilsētas ainavu arhitektu. Tāpat apmeklētāju automašīnu stāvlaukums jāparedz maksimāli apzaļumots, izmantojot koku un krūmu stādījumus, respektējot gājēju promenādes zonas tuvumu. Peldu ielā jāparedz gājēju un velosipēdu celiņi, kas savieno Cukura ielu un promenādi. Būvvaldes izsniegtajā dokumentā arī noteikta prasība, ka dekoratīvie uzraksti, izkārtnes un reklāmas uz ēkas fasādēm jāplāno, respektējot Jelgavas pils tuvumu un apjomu, izvēloties samērīgus mērogus un krāsu risinājumus. Brīvi stāvošu reklāmas pilonu un reklāmas stendu izvietošana teritorijā nav atļauta.
«Pašvaldība ir cīnījusies divus gadus, neatļaujot Cukura ielā uzsākt tipveida objekta būvniecību. Ir notikušas ilgstošas pārrunas ar zemes īpašnieku par iespējami labāka projekta, kas organiski iekļautos pilsētvidē, izstrādi. Šajā procesā bijām nonākuši pat līdz tiesvedībai, ko ierosināja investors. Visus iespējamos likumā noteiktos pamatojumus neizsniegt būvatļauju bijām izsmēluši, un arī šobrīd juridiska pamata anulēt būvatļauju nav. Es pats personīgi sekošu līdzi tam, lai visi projektēšanas nosacījumi tiktu stingri ievēroti un izpildīti,» saka domes priekšsēdētājs.
Rīt parakstīs līgumu ar Valsts ģimnāzijas pārbūvētāju
Ir pagājis tieši gads, kopš pašvaldība izsludināja iepirkumu par Valsts ģimnāzijas ēkas rekonstrukciju, un rīt beidzot birokrātiskais process noslēgsies – pašvaldība parakstīs līgumu ar būvuzņēmēju, un 15. maijā sāksies ģimnāzijas rekonstrukcija. «Pašvaldība var darboties, tikai stingri ievērojot likumu, un valstī nesakārtotie jautājumi Iepirkumu likumā par veselu gadu aizkavēja reālus būvdarbus Valsts ģimnāzijā. Tieši tāpēc mēs nopietni strādājām, lai rosinātu valstī uzlabot Iepirkumu likumu, kas turpmāk ļautu izvairīties no nepamatotām pārsūdzībām iepirkumos; pieņemt nevis lētākās cenas piedāvājumu, bet saimnieciski izdevīgāko. Kas notika Valsts ģimnāzijas iepirkumā? Pašvaldība saņēma krasi atšķirīgus būvuzņēmēju piedāvājumus, kas lika apšaubīt to darbu kvalitāti. Lētākais no dārgākā piedāvājuma atšķīrās par miljonu eiro, tas bija krietni lētāks pat par mūsu neatkarīgu ekspertu aprēķināto kontroltāmi. Tas lika apšaubīt šādu piedāvājumu un prasību izvēlēties lētāko. Valsts ģimnāzija ir viena no mūsu pilsētas vēsturiskajām būvēm, un mēs izjūtam ļoti lielu atbildību tās priekšā. Pašvaldībai ir svarīgi, lai darbs tiktu paveikts visaugstākajā līmenī – nevar vieglprātīgi izvēlēties lētākās cenas piedāvājumu un cerēt, ka tas spēs nodrošināt labāko rezultātu. Tam visam sekoja pārsūdzības, un birokrātisko procesu rezultātā darbs tika iesaldēts uz gadu. Redzot, cik būtiski Iepirkumu likums kavē kvalitatīvi izpildīt darbus, pašvaldības bija tās, kas iestājās par vairāku normu iestrādi, uzlabojot likumu. Esam gandarīti, ka 1. martā beidzot stājās spēkā grozījumi Iepirkumu likumā, kas būtiski atvieglos darbu. Kā galveno no mūsu ierosinātajiem likuma uzlabojumiem vēlos uzsvērt to, ka turpmāk uzņēmējam, kurš vēlēsies pārsūdzēt iepirkuma konkursa rezultātus, būs jāiemaksā drošības nauda, kas nepamatotas pārsūdzības gadījumā uzņēmumam atdota netiks. Tas ir ļoti nozīmīgs solis, jo tagad, pirms nepamatoti pārsūdzēt iepirkuma rezultātus un bezatbildīgi novilcināt projektu realizāciju, uzņēmējam būs nopietni jāpadomā un jābūt gatavam šķirties no saviem finanšu līdzekļiem. Šāda norma likumā savulaik jau bija iestrādāta, taču Valsts prezidents Valdis Zatlers izmantoja savas pilnvaras un šo normu no likuma svītroja. Kamēr norma bija spēkā, nepamatotu sūdzību skaits iepirkumos saruka par 30 procentiem, un tas bija labs rādītājs,» spriež A.Rāviņš.
Tāpat būtisks ir likuma grozījums, kas tagad pašvaldībām iepirkumos ļauj izvēlēties saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu, nevis lētākās cenas principu. «Tas, protams, uzliek vēl lielāku atbildību pašvaldības Iepirkumu pārvaldei, sagatavojot katra iepirkuma dokumentāciju, taču, tikai paaugstinot kvalifikāciju, mēs nākotnē varam izvairīties no novilcinātas projektu realizācijas. Tāpēc pašvaldības uzdevums būs stiprināt Iepirkumu pārvaldes darbu.»
Maijs – Pilsētas svētku mēnesis
«Jau otro gadu desmitu maijs Jelgavā ir Pilsētas svētku mēnesis, un arī šogad maija pēdējā nedēļā visus aicinu kopā svinēt mūsu pilsētas nu jau 752. jubileju,» aicina domes priekšsēdētājs.
Svētku programma, kā ierasts, ilgs nedēļas garumā no 22. maija, kulmināciju sasniedzot 26. un 27. maijā, kad tradicionāli jelgavnieki aicināti doties Pilsētas svētku gājienā un baudīt plašu kultūras programmu. «Lai visi kopā lepojamies ar paveikto Jelgavā!»
Foto: Austris Auziņš