Seši Jelgavas Mākslas skolas audzēkņi nupat atgriezušies no vasaras prakses Jelgavas sadraudzības pilsētā Ruelmalmezonā Francijā.
Mākslas skola sadarbībā ar Jelgavas Izglītības pārvaldi un mūsu sadraudzības pilsētu Francijā – Ruelmalmezonu – organizēja pieredzes apmaiņas braucienu sešiem skolas audzēkņiem vecumā no 13 līdz 16 gadiem. Brauciena laikā jaunieši pilnveidoja profesionālās iemaņas pie Ruelmalmezonas mākslas skolas pedagogiem un apmeklēja Francijas populārākos tūrisma objektus, viesojoties Luvrā, Monmartrā, Elizejas laukos, Versaļas pilī, Parīzes Dievmātes katedrālē, Modernās mākslas centrā, Eifeļa tornī un Ruelmalmezonas pilī, kā arī piedalījās pieņemšanā pie Ruelmalmezonas pilsētas mēra Patrika Oljē. «Nedēļu dzīvojām vienotā režīmā – pirmo dienas pusi pavadījām ekskursijās, savukārt pēcpusdienā audzēkņi pievienojās nodarbībām Ruelmalmezonas mākslas skolā, tādā veidā gūstot jaunu pieredzi un kārtojot obligāto vasaras praksi mācību gada beigās,» stāsta Jelgavas Mākslas skolas direktore Anda Stankeviča, norādot, ka jaunieši gleznoja, zīmēja, veidoja animācijas filmas, komiksus, kā arī skicēja portretus. «Mūsu un Francijas skolu pieeja mācību procesam ir atšķirīga,» secina Jelgavas Mākslas skolas direktore, skaidrojot, ka mūsu programma paredz dažādu tehniku secīgu apgūšanu attiecīgās vecuma grupās, savukārt Ruelmalmezonas mākslas skolā dažādās tehnikās kopā darbojas gan jaunieši, gan pieaugušie. «Viņiem nodarbībās nav vecuma ierobežojumu, konkrētās dienās notiek darbs pie pasniedzēja kādā no tehnikām un nāk dažāda vecuma interesenti,» stāsta A.Stankeviča, piebilstot, ka tur nodarbībās savu brīvo laiku labprāt pavada arī pensijas vecuma cilvēki, un arī mūsu pilsētā šāda prakse varētu būt lietderīga. «Audzēkņiem bija iespēja viesoties arī foto studijā, kur viņi zīmēja un veidoja animācijas filmiņas,» tā A.Stankeviča, atklājot, ka, Jelgavas Mākslas skola šogad iesniedza projektu par animācijas klases izveidi un, ja to apstiprinās, audzēkņi varēs praktizēt multiplikācijas filmu izveidi arī savā skolā. «Tur viss ir nedaudz citādāk – cilvēki visu dara nesteidzīgi, un arī gleznošana norit brīvā atmosfērā,» atzīst Jelgavas Mākslas skolas 7. klases absolvents Jasons Ernests Mazkalniņš, piebilstot, ka nodarbībās nav nosacījumu par formām un krāsām un pasniedzējs tikai koriģē brīvi izvēlētu ideju. Puisis atzīst, ka tā ir patīkama alternatīva, turklāt norāda, ka nodarbībās apguvis arī jaunus instrumentus, otas vietā izmantojot krāsu rullīšus, pindzeli un palešu nazi.
«Jāatzīst – lai apskatītu Versaļas pili, stāvējām rindā vismaz pusotru stundu,» atceras direktore, piebilstot, ka jauniešiem bija iespēja novērtēt pasaules mākslu. «Beidzot bija iespēja dzīvē redzēt Leonardo da Vinči «Monu Lizu», un es biju pārsteigta, cik neliela glezna tā patiesībā ir,» stāsta Jelgavas Mākslas skolas audzēkne Anete Vīnava, piebilstot, ka lielāku iespaidu atstājušas pašas Versaļas pils greznās telpas un atsevišķi mākslas darbi.
«Mūsu sadarbības nākamais solis būs uzņemt Ruelmalmezonas jauniešus un pedagogus mūsu skolā,» turpmāko sadarbību ar sadraudzības pilsētu Francijā raksturo Jelgavas Mākslas skolas direktore, norādot, ka franču pasniedzēji un Ruelmalmezonas mākslas skolas audzēkņi visvairāk vēlas redzēt Latvijas dabu – laukus, birzes un upes –, jo viņu ikdiena norit pilsētā. Viesus, iepazīstinot ar Latvijas valsti un kultūrvēsturisko mantojumu, plānots aicināt uz Tērveti, Rundāles pili, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu, Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, kā arī mūsu pilsētas tūrisma objektiem – muzejiem, Jelgavas pili, Svētās Trīsvienības baznīcas torni, Pasta salu.
Jāpiebilst, ka Jelgavai sadraudzība ar Francijas pilsētu Ruelmalmezonu izveidojusies jau kopš 2007. gada, mācību nolūkos sadarbojoties dažādām pilsētu skolām.
Foto: no Jelgavas Mākslas skolas arhīva