«Stāsts risinās nenoteiktā laikā un nenoteiktā pilsētā – izrādē atspoguļotas vispārcilvēciskas īpašības, kas laika gaitā nemainās. Šī luga ir iemīļota ne vien Latvijā, bet arī citviet pasaulē. Piemēram, Dānijā ir uzņemta krāšņa filma, un ceru, ka kādreiz tā varētu būt pieejama arī latviešu valodas tulkojumā,» izrādi «Žūpu Bērtulis», kas 13. jūlijā pulksten 19 notiks Pasta salā, raksturo tās producente un mūzikas autore Laila Ilze Purmaliete. Šī luga no jauna uzvesta, sagaidot «Žūpu Bērtuļa» iestudēšanas 150. jubileju, kas apritēs 2018. gadā.
«Žūpu Bērtulis» ir asprātīgs un sirsnīgs stāsts par zemnieku, kurš, dzēris būdams, tapa izjokots un noticēja, ka patiešām ir lielskungs. Galvenais varonis – sirsnīgais, naivais un dzīves aizvainotais Bērtulis – izdzīvo daudzus visiem saprotamus pārdzīvojumus, tostarp greizsirdību, kaislību, prāta apmulsumu bagātības un varas priekšā. Bērtuli liktenis mētā gluži kā pa kalniem un lejām – kunga pilī un tiesas priekšā, līdz viņš saprot, ka dzīvē eksistē arī kaut kas, pie kā ir vērts turēties, un tā ir viņa mīļā un stingrā sieviņa Bille. Turpmāk Bērtuļa ceļš met līkumu ebreja Maušeļa krogam, negantā kunga pilij un ved atpakaļ uz mīļajām mājām – tā sacīts iestudējuma aprakstā. «Šai izrādei ir sarakstītas dziesmas, iestudētas dejas, kā arī uzšūti skaisti un krāšņi tērpi. Izrādi esam veidojuši mūsdienu cilvēkam saprotamā un uztveramā veidā. Iestudējuma muzikālais noformējums ir ļoti daudzveidīgs – brīžiem mūzika atgādina Mocarta rokrakstu, dažbrīd ieskanas Latīņamerikas ritmi, un dažkārt var saskatīt līdzības ar Raimonda Paula melodijām,» stāsta izrādes producente.
Jāpiebilst, ka iestudējuma pamatā ir dāņu rakstnieka Ludviga Holberga luga «Kalnu Jepe», ko 1790. gadā iztulkojis Aleksandrs Johans Stenders un kas vēlāk tika nodēvēta par «Žūpu Bērtuli». 1868. gadā Strēlnieku biedrības vingrošanas zālē «Turnhalle», Rīgā, ar šīs lugas iestudējumu tika atklāts pirmais latviešu teātris. «Mēs esam teātra mīļu tauta, un teātra māksla mums allaž bijusi nozīmīga. Tieši no šīs lugas ir aizgūts tautā labi zināmais teiciens – kunga prātā,» piebilst L.I.Purmaliete.
Izrādē piedalās Latvijas teātru lielākie humora meistari – Ivars Kļavinskis, Inga Misāne-Grasberga, Ginta Krievkalna, Mārtiņš Brūveris, Kristians Kareļins, Marģers Eglinskis, Imants Strads, Jānis Kirmuška un citi. Dejotāji – Kārlis Božs, Līga Kavace, Elīza Stražinska, Paulis Bārzdiņš un citi. Režisors – Ivars Lūsis, kostīmu māksliniece – Danuta Ābele, mūzikas autore – L.I.Purmaliete.
Jau rīt, 7. jūlijā, iestudējums Durbes estrādē, Tukumā, piedzīvos pirmizrādi, bet 13. jūlijā komēdiju varēs baudīt Pasta salā. Biļetes uz pasākumu iespējams iegādāties Jelgavas kultūras nama kasē un «Biļešu paradīzes» kasēs visā Latvijā. Cena ir 7–12 eiro.
Foto: publicitātes