Trešdien ģimenes ārsti uz vienu dienu pārtrauca streikot, lai sniegtu palīdzību pacientiem, un šo iespēju izmantoja arī daudzi Jelgavas streikojošo ģimenes ārstu pacienti. Tomēr, tā kā vakar notikušajās sarunās ar premjeru un veselības ministri vienošanās netika panākta, šodien ģimenes ārsti streiku turpina.
Jelgavā streikojošie ģimenes ārsti atzīst – streiks ir ieildzis, bet pacienti ir pacietīgi un aicina neatkāpties. «Galvenais jautājums par kapitācijas naudu, par ko puses vēl nav vienojušās, ir ļoti būtisks, jo mums ir jāuztur savas prakses – kā minimums katru mēnesi maksājot telpu īri, kas nebūt nav maza,» norāda Jelgavas ģimenes ārste Vija Freimane, kura streiku uzsāka 3. jūlijā. «Kad šo otrdien saslima māsiņa, biju uz robežas, lai pārstātu streikot,» atklāj ārste, norādot, ka streiks ir ieildzis, un viņa vēlētos, lai ātrāk tiek panākta vienošanās un varētu atsākt pilnvērtīgas darba gaitas. «Vakar bija diena, kad ģimenes ārsti streiku pārtrauca, un varēju pieņemt pacientus,» tā V.Freimane. Viņa stāsta, ka apkalpoja aptuveni 50 cilvēkus, gan izrakstot kompensējamo medikamentu receptes, gan pieņemot akūtos pacientus un bērnus, kuriem pienācis laiks vakcinācijai. Vakar pacientu pieplūdumu sajuta arī cita pilsētas streikojošā ģimenes ārste Elīna Vilkārse. «Vakar pieņemšanā bija aptuveni 30 pacienti – 15 zīdaiņi un aptuveni tikpat daudz akūto pacientu,» tā ģimenes ārstes māsiņa Jana Osipova, norādot, ka šobrīd aktivizējies elpceļu vīruss. «Pacienti nav neapmierināti un atbalsta ārstes lēmumu striekot,» tā viņa.
Vakar pārrunu laikā ar Ministru prezidentu Māri Kučinski un veselības ministri Andu Čakšu vienošanās nav panākta tikai vienā jautājumā – par kapitācijas naudas jeb prakšu uzturēšanas finansējuma palielināšanu, norāda Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide, piebilstot, ka jautājums nodots Veselības nozares stratēģiskai padomei, un tuvākajā laikā varētu būt gaidāma gala atbilde par to, vai aptuveni 5,3 miljoni eiro nākamā gada budžetā ģimenes ārstiem tiks atrasti. Jāpiebilst, ka līdz šim pārrunās kompromiss gūts e-veselības sistēmas lietošanas jautājumā un Veselības ministrijas pieteikto reformu īstenošanā.
Savukārt Nacionālais veselības dienests (NVD) informē, ka vairāk nekā 10 procenti ģimenes ārstu, kuri piedalījās ģimenes ārstu protesta akcijā, šonedēļ ir paziņojuši, ka pārtrauc streiku un atsāk sniegt pacientiem valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus. «Par lēmumu pārtraukt dalību protestā katru darba dienu paziņo vidēji 20 ģimenes ārsti,» norāda NVD pārstāve Evija Štālberga. Viņa uzsver: ģimenes ārsti, kas noslēguši līgumu ar NVD, nav tiesīgi valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus sniegt kā maksas pakalpojumus, un, ja kādā streikojoša ģimenes ārsta praksē pacientam prasīta maksa, piemēram, par receptes izrakstīšanu, viņam ir tiesības vērsties Veselības inspekcijā ar iesniegumu un maksājumu apliecinošiem dokumentiem un atgūt naudu.
Jāatgādina, ka streika laikā pacientiem Jelgavā ir iespēja vērsties pēc medicīniskās palīdzības pie dežūrārstiem slimnīcā, poliklīnikā, kā arī Zemgales veselības centrā. Pilsētas slimnīcas dežūrārsti pieejami otrdien un piektdien no pulksten 15 līdz 20, bet sestdien un svētdien no pulksten 9 līdz 19. Jelgavas poliklīnikas dežūrārstu darba laiks darba dienās ir no pulksten 15 līdz 19. Savukārt Zemgales veselības centrā pirmdienās un piektdienās dežūrārsti pieejami no pulksten 14 līdz 16, bet otrdien un piektdien no pulksten 9 līdz 11. Visa aktuālākā informācija par palīdzības saņemšanu ģimenes ārstu streika laikā pieejama mājaslapā www.vmnvd.gov.lv.
Foto: no JV arhīva